Schody zabiegowe - ze spocznikiem czy mieszane?

Schody mogą być wykonane w przeróżny sposób, jednak ich zadanie jest zawsze takie samo: wygodne i komfortowe pokonanie występujących w domu różnic poziomów między kondygnacjami. Forma budowy i rodzaj konstrukcji schodów zmienia się w zależności od miejsca, planowanej funkcji i dostępnej przestrzeni. Jakie schody lepiej się sprawdzą - ze spoczynkiem czy mieszane? Odpowiadamy.

 

Jak wybrać odpowiednie schody do domu? Jakie będą lepsze - ze spoczynkiem, czy mieszane?
Red Carpets
Jak wybrać odpowiednie schody do domu? Jakie będą lepsze - ze spoczynkiem, czy mieszane?

 

Wybór odpowiednych schodów do domu

Podczas planowania schodów, poza subiektywnymi wskazaniami i poczuciem estetyki, należy uwzględnić także obowiązujące normy dotyczące budowy schodów oraz aktualne przepisy budowlane.

Wybór odpowiednich schodów wymaga podstawowej wiedzy na temat poszczególnych elementów tej konstrukcji, typowych form schodów oraz możliwych rodzajów. Ostateczny wygląd schodów jest zwykle kompromisem między wygodą przemieszczania się po nich a pozostającą do dyspozycji powierzchnią, jaką mogą zajmować. Schody proste, o łagodnym nachyleniu, łatwe do pokonania – zajmują zwykle dużo miejsca i nie zawsze mogą się w planowanym układzie wnętrza znaleźć.

Poza funkcją czysto użytkową schody stanowią też ważny element wystroju mieszkania, zwłaszcza jeśli są umieszczone w widocznym miejscu w ważnym pomieszczeniu, na przykład w salonie. Wówczas forma schodów, materiał i wykończenie muszą pasować do otoczenia.

Jakie schody wybrać?

Zanim wybierze się konkretne schody do budowy w domu, dobrze jest ujednolicić używane pojęcia i określenia. Widząc schody, widzimy ich elementy:

  • Stopień – główny składnik schodów, który ma określoną wysokość, szerokość i głębokość (użyteczny wymiar w kierunku ruchu). Wymiar między wewnętrznymi krawędziami balustrady (albo krawędzią balustrady jednostronnej i ściany) stanowi szerokość użytkową schodów.
  • Balustrada – element montowany dla bezpieczeństwa użytkowników.
  • Bieg schodowy – ciąg stopni.

Biorąc pod uwagę ułożenie i kształt biegów, możemy wyróżnić:

  • schody proste jednobiegowe,
  • schody dwubiegowe ze spocznikiem kwadratowym albo prostokątnym,
  • schody wielobiegowe z więcej niż jednym spocznikiem,
  • schody zabiegowe bez spocznika,
  • schody spiralne,
  • schody łukowe.

 

Wybór schodów może być prawdziwym wyzwaniem
Wybór schodów może być prawdziwym wyzwaniem

 

Wybór schodów jest szeroki i sięga od klasycznych prostych do reprezentacyjnych wachlarzowych. Bez względu na formę, każde schody mają być przede wszystkim praktyczne i wkomponowane w ogólny wystrój.

1. Schody proste (jedno- albo dwubiegowe)
Schody o prostym przebiegu znane w obecnej formie są budowane od tysięcy lat. Odznaczają się jasną konstrukcją i wymagają obszernego wnętrza, jako że zajmują stosunkowo dużo miejsca. Jeśli chodzi o projektowanie, istnieje duża swoboda: możne je zaprojektować jako niedrogie, klasyczne schody policzkowe albo wolnostojące, swobodnie się wznoszące lub inne. Szerokość użyteczna powinna w każdym razie wynosić nie mniej niż 80 cm.

2. Schody zabiegowe
W raczej ciasnych przestrzeniach alternatywą dla schodów prostych, wymagających dużo miejsca, są schody zabiegowe. Cieszą się dużym powodzeniem zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Zajmują stosunkowo mało miejsca, oferując szerokie możliwości wykonawcze. Charakterystyczną cechą schodów zabiegowych jest ciągły bieg schodów przy zmianie kierunku. Jest to możliwe z zastosowaniem stopni o zmiennym kształcie. Ceną oszczędności miejsca przez schody zabiegowe jest ich pełna szerokość dostępna tylko na środku.

3. Schody spocznikowe
W przypadku schodów dwubiegowych, zmiana kierunku następuje na poziomym podeście kwadratowym lub prostokątnym. Są stosowane w obszernych domach jednorodzinnych. Promieniują przestrzenią i swobodą ruchu.

 

Schody zabiegowe, czy ze spocznikiem?
Houzz
Schody zabiegowe, czy ze spocznikiem?

 

4. Schody spiralne
Schody spiralne nadają się szczególnie do ciasnych pomieszczeń. Dają się dobrze planować na późniejszym etapie, na przykład rozbudowy poddasza. Stopnie są w nich przymocowane promieniowo do pionowej kolumny.

5. Schody łukowe
Mając w mieszkaniu dużo miejsca i ceniąc bogate wzornictwo, można skorzystać z projektu schodów łukowych. Mogą się one wznosić szerokim łukiem lub w kształcie litery „U”. Im szerszy tor schodów, tym bardziej imponujący wygląd konstrukcji. Charakterystyczne są tej formy schodów klinowe stopnie.

Przeczytaj: Schody półkowe – czy są bezpieczne? Konstrukcja, wady i zalety

Schody zabiegowe, czy ze spocznikiem?

Najwygodniejsze i proste w budowie są schody jednobiegowe albo dwubiegowe ze spocznikiem, na którym zmienia się kierunek wchodzenia. Dużą popularnością cieszą się również schody, które zmieniają kierunek bez poziomego podestu – spocznika. Są to tak zwane schody zabiegowe, łatwe do rozpoznania po zmiennej szerokości o kształcie stopni.

Wymiary stopni schodów mają decydujący wpływ na komfort przemieszczania się. Najwygodniej byłoby chodzić po schodach nachylonych pod kątem 30°, o szerokości stopni ok. 30 cm i wysokości do 20 cm. W przypadku schodów zabiegowych część stopni w miejscu zmiany kierunku ma kształt trapezu albo trójkąta. Oba rozwiązania – schody zabiegowe albo spocznikowe – mają swoje zalety i wymagania. Decyzja o budowie schodów prostych ze spocznikiem albo zabiegowych zależy głównie od dwóch czynników:

  • Dostępność miejsca – jeśli przestrzeń w mieszkaniu przeznaczona na komunikację między kondygnacjami nie jest zbyt duża, schody zabiegowe okazują się być najlepszym rozwiązaniem. Pozwalają na wyraźną oszczędność miejsca w porównaniu z wariantem schodów spocznikowych.
  • Możliwości finansowe – zarówno komfort jak i jakość nie idą w parze z niskimi cenami. Oszczędność miejsca w przypadku schodów zabiegowych wymaga znacznych nakładów finansowych ze względu na skomplikowaną budowę. Tańsze są proste schody spocznikowe, ale kosztem zapotrzebowania na większą ilość miejsca. Wielkość budżetu inwestora ma też bezpośrednie przełożenie na rodzaj materiału, z jakiego będą wykonane schody. Możliwości wyboru są ogromne: od betonu, poprzez szkło i metal do egzotycznych gatunków drewna.

Schody drewniane, stalowe czy żelbetowe? Sprawdź TUTAJ

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.