Otwornica diamentowa jako podstawa zestawu narzędzi glazurnika

Wykonywanie otworów w twardych materiałach wymaga profesjonalnych narzędzi. W pracy glazurnika z pewnością jest to otwornica diamentowa – umożliwia cięcie nie tylko precyzyjne, ale też estetyczne. Sprawdź, jak wykorzystać to narzędzie, by stworzyć czysty otwór pod instalację elektryczną lub wodno-kanalizacyjną.

Pracujący w łazience glazurnik
Otwornica diamentowa jako podstawa zestawu narzędzi glazurnika

Niełatwe wiercenie w płytce i gresie

Wycięcie precyzyjnego otworu w płytkach ściennych lub podłogowych nie jest zadaniem łatwym. Aby materiał nie pękał i nie ulegał wyszczerbieniu, konieczne jest zastosowanie otwornicy diamentowej. Krawędzie takiej otwornicy zostały pokryte specjalnym diamentem przemysłowym, który wycina otwory nawet w najtwardszych materiałach, takich jak płytka ceramiczna, gres, a nawet kamień.

Otwornica diamentowa pracuje z wkrętarką akumulatorową lub szlifierką kątową. Aby otwornica diamentowa zachowała swoją trwałość i precyzję nawet przy intensywnej eksploatacji, producent narzędzi – Högert Technik – ich korpus główny toczy z pełnego materiału. Dzięki temu otwornice diamentowe sprawdzają się w pracy profesjonalnego glazurnika, który używa ich na co dzień.

Otwornice diamentowe – rozmiary i rodzaje

Ze względu na bardzo szerokie zastosowanie w pracy glazurnika, otwornice diamentowe dostępne są w całej gamie rozmiarów. Najmniejsze otwornice tworzą otwory o średnicy zaledwie 6 mm. Największe – nawet do 83 mm! Dostępne są też różne głębokości cięcia.

Otwornice diamentowe dzielą się na przeznaczone do wiertarko-wkrętarek oraz do szlifierek kątowych. Wybierając spośród dostępnych narzędzi, możesz dostrzec znaczne różnice w cenie.

Pierwsze otwornice są zdecydowanie tańsze od drugich. Wynika to m.in. z faktu, że we współpracy ze szlifierką kątową otwornica diamentowa pracuje znacznie szybciej. Wysoka prędkość obrotowa szlifierki skraca czas wycięcia otworu do zaledwie kilku sekund. Dla porównania otwornica współpracująca z wkrętarką potrzebuje na to prawie dwóch minut. Oczywiście wszystko zależy od parametrów narzędzia, którym się posługujemy. Jednak profesjonalni glazurnicy zdecydowanie częściej wybierają otwornice diamentowe przeznaczone do pracy ze szlifierką.

Kolejnym kryterium wyboru otwornicy diamentowej jest forma pracy – na sucho lub na mokro. W pierwszym rodzaju narzędzie nie wymaga zastosowania płynu chłodzącego, co znacząco upraszcza pracę. W przypadku otwornic pracujących na mokro musisz mieć wodę tłoczoną w celu chłodzenia. Rozwiązanie to wymaga dodatkowego sprzątania po zakończonej pracy. Szczególnie, gdy zawilgotnieją znajdujące się we wnętrzu pomieszczenia materiały budowalne. W połączeniu z wodą tworzą one trudną do uprzątnięcia breję.

Jakość ma znaczenie

W przypadku osób wykonujących prace glazurnicze tylko sporadycznie jakość i wytrzymałość otwornicy diamentowej są kwestią drugorzędną. Jednak zupełnie inaczej jest w pracy fachowca. Trwałość materiału, z jakiego to narzędzie zostało wykonane, przekłada się na czas jego eksploatacji.

Profesjonalny glazurnik na co dzień wykonuje otwory o różnym przeznaczeniu. Ich wielkość musi być precyzyjna – szczególnie, gdy w grę wchodzi montaż baterii, oświetlenia punktowego czy różnego rodzaju instalacji. Praktycznym rozwiązaniem okaże się zakup zestawu otwornic o różnych średnich. Wybierając taki komplet, unikniesz konieczności dokupowania narzędzi – często od różnych producentów, różniących się jakością i wytrzymałością. Wygodny zestaw otwornic diamentowych to też oszczędność czasu – profesjonalny glazurnik ma go bowiem zawsze przy sobie podczas różnych prac wykończeniowych.

 

Materiał partnera

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.