Przekładniki prądowe - czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Zastanawiasz się czym są przekładniki i jakie mają zastosowanie? Chciałbyś poznać ich podstawową klasyfikację? Serdecznie zachęcam do przeczytania artykułu, w którym postaramy się pokrótce przybliżyć temat przekładników.

Przekładniki prądowe
Przekładniki prądowe - czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Przekładniki są przetwornikami, które przeznaczone są do zasilania mierników oraz wszelkiego rodzaju przyrządów pomiarowych. W przypadku najpopularniejszej konwencjonalnej wersji przekładników stosowana jest zasada transformacji wynikająca z indukcji elektromagnetycznej. Spotyka się obecnie również przekładniki wykorzystujące inne zjawiska fizyczne do przetwarzania wartości prądu lub napięcia. Są to między innymi przekładniki optoelektroniczne czy przekładniki z cewką Rogowskiego lub z przetwornikiem hallotronowym. 

Wysokiej jakości przekładniki od sprawdzonych producentów oraz wiele innych produktów należących do takich kategorii “przetworniki” jak konwertery, przetworniki napięcia, przetworniki prądowe, przetworniki temperatury, przetworniki wilgotności, przetworniki uniwersalne, separatory, zadajniki znajdziesz w sklepie Elektrogiełda, firmy tworzonej z wielką pasją i zaangażowaniem. Elektrogiełda od wielu lat prężnie funkcjonuje w zakresie automatyki przemysłowej, pneumatyki i elektrotechniki. Sprawdź ofertę sklepu na stronie internetowej https://elektrogielda.com/50088-przekladniki i zapoznaj się z bogatym asortymentem. Doświadczony zespół pozostaje do Twojej dyspozycji!

Przekładnik prądowy - jak działa i gdzie znajduje zastosowanie?

Przekładniki prądowe są przekładnikami używanymi do generowania przemiennego prądu we wtórnym uzwojeniu transformatora. Przekładniki prądowe znajdują zastosowanie w układach pośredniego pomiaru prądu. Urządzenia te stosowane są do przekształcenia w sposób proporcjonalny natężenia prądu o wysokich wartościach na niższe, dopasowane do zakresu urządzeń pomiarowych i kontrolnych.

Przekładniki prądowe posiadają dwa uzwojenia pierwotne oraz wtórne. Urządzenie te posiadają wiele funkcji, między innymi umożliwiają pomiary przy wykorzystaniu mierników cechujących się niewielkimi zakresami. Przekładniki prądowe pozwalają również na umieszczenie przyrządów w sporej odległości od obwodu kontrolowanego. Pozwala to na ich zabezpieczenie przed wpływem pola magnetycznego danych obwodów. Dodatkowo, urządzenia te oddzielają galwanicznie przyrządy także od obwodu kontrolowanego. Podstawowym zadaniem przekładników jest pomiar prądu o wysokiej wartości, którego ze względu na przekroczenie zakresów pomiarowych, nie można wykonać przez bezpośrednie włączenie mierników.

Jaką rolę mają przekładniki?

Urządzenia te stosowane są w obwodach, w których płyną prądy przemienne o wysokich wartościach przekraczających możliwości typowych urządzeń pomiarowych. Ich podstawowym zadaniem jest przekształcenie w sposób proporcjonalny natężenia prądu o wysokiej wartości na niższą i dopasowaną do zakresu urządzenia pomiarowego lub kontrolnego. 

Przekładnik jest specyficzną formą transformatora z odpowiednio wykonanym uzwojeniem wtórnym, którym jest odpowiednio nawinięta cewka zapewniająca zmniejszenie i dopasowanie mierzonego prądu do miernika oraz uzwojenia pierwotnego, które stanowi najczęściej przewód, w którym płynie mierzony prąd. Przetwarzanie prądu w pole elektromagnetyczne, które następnie wywołuje powstanie proporcjonalnie mniejszego prądu w uzwojeniu wtórnym (pomiarowym) zapewnia nam jednocześnie oddzielenie “galwaniczne” (nieposiadające bezpośredniego elektrycznego połączenia) obwodu kontrolowanego i pomiarowego.

Pomiar poprzez zastosowanie przekładnika prądowego nazywany jest pomiarem pośrednim ze względu na to, że przyrząd pomiarowy nie stanowi bezpośrednio części obwodu w którym płynie mierzony prąd.

Przepływ prądów o wysokich wartościach wywołuje wokół przewodów powstanie silnych pól elektromagnetycznych mogących negatywnie wpłynąć na aparaturę pomiarową. Zastosowanie przekładnika pozwala na umieszczenie miernika w dostatecznie dużej odległości od mierzonego obwodu co zapewnia eliminację ewentualnego negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego.

Podział przekładników prądowych

Przekładniki prądowe możemy podzielić z uwagi na kilka parametrów. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:

Podział ze względu na formę uzwojenia pierwotnego

  • przekładniki z otworem (uzwojeniem pierwotnym jest przewleczony przez otwór w przekładniku przewód w którym mierzymy prąd)
  • z stałym uzwojeniem pierwotnym (w przekładniku zamontowany jest na stałe kawałek płaskownika do którego należy przyłączyć przecięty przewód w którym mierzymy prąd)

Podział ze względu na budowę rdzenia

  • z rdzeniem pełnym gdzie przewód w którym mierzymy prąd musimy przyciąć lub odpiąć od źródła zasilania aby przewlec go przez przekładnik
  • z rdzeniem dzielonym - pozwala na otwarcie rdzenia i założenie przekładnika na mierzony przewód bez jego odpinania od źródła zasilania.

Podział ze względu na prąd wyjściowy (uzwojenia wtórnego)

  • …/5A - obecnie najpopularniejsze
  • …/1A

Podział ze względu na klasę dokładności

  • 0,2S (najdokładniejsza)
  • 0,5S
  • 0,2
  • 0,5
  • 1
  • 3 (najmniej dokładane).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.