Jak zrobić instalację elektryczną w ogrodzie?

Dla wielu osób ogród jest latem dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym, miejscem na odprężające kąpiele słoneczne, przytulne wieczory z grillem albo obfite śniadania weekendowe z rodziną i przyjaciółmi. Obok obowiązkowego obsadzenia krzewami i kwiatami oraz modnych mebli ogrodowych, w ogrodzie muszą się znaleźć również odpowiednie narzędzia i sprzęt do pielęgnacji trawnika, żywopłotu i rabat. Poza tym przyda się grill, oświetlenie i ewentualnie muzyczny akompaniament podczas letnich imprez.

Instalacja elektryczna w ogrodzie - projekt i wykonanie
Instalacja elektryczna w ogrodzie - projekt i wykonanie

Tak się składa, że większość ogrodowego wyposażenia działa na prąd. Z drugiej strony opady deszczu i śniegu oraz lód należą do ogrodu równie nierozerwalnie, jak kwiaty, drzewa i ptaki. Na pierwszy rzut oka połączenie warunków ogrodowych z życzeniem korzystania z urządzeń elektrycznych wydaje się być nierealne. Jednak chociaż woda jest zagorzałym wrogiem każdego układu elektrycznego, można przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa i materiałów korzystać z prądu elektrycznego również w ogrodzie.

Instalacja elektryczna w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Przy planowaniu ogrodowej instalacji oświetleniowej oraz zewnętrznych gniazdek elektrycznych należy pamiętać, że dla elektryka ogród, podobnie jak łazienka, jest przestrzenią wilgotną. To oznacza, że instalacja elektryczna, jak również zastosowane materiały i urządzenia muszą być specjalnie przystosowane do mokrego środowiska. Przenikająca woda może zaszkodzić nie tylko pompie w oczu wodnym albo ogrodowym latarniom. Na skutek swego naturalnego przewodnictwa elektrycznego woda jest w stanie wywołać porażenie prądem albo poprzez zwarcie – spowodować pożar. W każdym razie należy uniknąć możliwości zetknięcia się tych dwóch czynników: wody i prądu elektrycznego. Gdyby to jednak nastąpiło, muszą zadziałać zabezpieczenia, które natychmiast przerwą obwód prądu. Także podczas układania przewodów elektrycznych należy zwracać uwagę, aby przez cały czas pozostawały odłączone od napięcia. Kto chciałby korzystać w ogrodzie z prądu elektrycznego, powinien zachować szczególną ostrożność. A to oznacza, że w każdym przypadku powinien unikać:

  • kontaktu wody i elektryczności;
  • stosowania nieodpowiednich i nieposiadających certyfikatu bezpieczeństwa materiałów;
  • niewłaściwego obchodzenia się z przewodami zasilającymi oraz urządzeniami elektrycznymi.

Zaplanowanie instalacji elektrycznej w ogrodzie 

1. Projekt instalacji elektrycznej w ogrodzie

Pierwszym krokiem do sukcesu i oszczędności kosztów jest rozsądne planowanie. Każdy metr podziemnego kabla ma określoną cenę. Do tego dochodzą koszty wykopu kanału i ochronnej rury. Właściciel ogrodu powinien też dobrze rozważyć, gdzie będą potrzebne gniazdka. Zwłaszcza na dużej powierzchni, gdzie potrzeba wielu metrów przewodów, dobrze jest się zastanowić, czy odległym zakątku rzeczywiście niezbędne jest źródło zasilania. Jeśli przykładowo, trzeba tam dwa razy w roku użyć elektrycznych nożyc do formowanego żywopłotu, zamiast podziemnych przewodów i gniazdka wystarczy przenośny przewód na bębnie. Jeśli chodzi o źródło światła, istnieją dzisiaj lampy zasilane z paneli solarnych. Zbędna staje się stała instalacja przewodowa. Niezbędne, względnie bardziej praktyczne, będzie przewodowe zasilanie takich urządzeń, jak:

Naturalnie, oszczędności powinny być planowane rozsądnie, bez rezygnowania z odrobiny komfortu. Jeśli nie będzie prądu na przykład w ogrodowej budowli, z pewnością nie będzie ona zbyt intensywnie wykorzystywana. Co innego, kiedy można tam włączyć muzykę, albo posiedzieć przy zapalonym świetle. Podobnie na tarasie – włączyć lampy albo ustawić lodówkę.

Oświetlenie stwarza w ogrodzie wyjątkowy nastrój
Oświetlenie stwarza w ogrodzie wyjątkowy nastrój

2. Ułożenie podziemnego kabla

Aby zaopatrzyć ogród w energię elektryczną, w stopniu umożliwiającym odpowiednie oświetlenie, a także podłączenie kosiarki, wiertarki albo innego urządzenia, trzeba ułożyć podziemną instalację zasilającą. Trzeba w tym celu skorzystać z usług fachowca-elektryka, który najpierw wykona odpowiednie wyliczenia. Uprawniony elektryk musi wykonać przyłącze do licznika energii elektrycznej oraz niezbędne bezpieczniki, wyłączniki i gniazdka. W przypadku układania podziemnych kabli (o liniach podwieszonych nikt raczej nie myśli) trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  • Kabel musi być ułożony na określonej głębokości, w zależności od rodzaju działki i przebiegu linii. Zwykle jest to głębokość 60 cm.
  • Zachowana musi być bezpieczna odległość od innych przewodów, np. linii telefonicznej.
  • Po zasypaniu rowka z ułożonym kablem do połowy, układa się taśmę, która zabezpieczy przewód przed uszkodzeniem szpadlem podczas prac ogrodowych. Wszystkie kable prowadzone pod ziemią zabezpiecza się dodatkowo plastikową rurą.
  • Wszelkie rozgałęzienia i przyłącza muszą być wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Właściciel ogrodu może co najwyżej wykopać rowek pod instalację, a potem go wyrównać.
  • Wszystkie elementy instalacji muszą być zabezpieczone przed wilgocią.
  • Gniazdka w ogrodzie muszą posiadać szczelne przykrywki.
  • Widoczne fragmenty instalacji ogrodowej, odporne na warunki atmosferyczne, mogą zostać zamaskowane elementami ozdobnymi.
  • W razie wątpliwości należy ułożyć instalację na tyle mocną, aby móc później podłączać dodatkowe odbiorniki, jak na przykład pompę w ogrodowej sadzawce.

3. Kolumna ogrodowa zasilająca

Osoby, które chcą mieć w ogrodzie dostęp do prądu, a jednocześnie uważają, że układanie kabli jest niebezpieczne albo za drogie, realną alternatywę mogą znaleźć w kolumnie zasilającej. Ta nie tylko odpowiada funkcjonalności kabli podziemnych, jeśli chodzi o zaopatrzenie w energię elektryczną, ale stanowi też efektowny element stylistyczny. Kolumna wykonana ze stali szlachetnej albo estetycznego aluminium posiada gniazdka wtykowe, do których można podłączyć zimą i latem oświetlenie, kosiarkę, wiertarkę i dowolne inne urządzenie elektryczne. Zarówno gniazdka, jak i cała kolumna, są zabezpieczone przed wnikaniem wody opadowej i rozbryzgowej podczas zraszania albo podlewania ogrodu. Kolumnę zasilającą mocuje się na odpowiednio wkomponowanej w przestrzeń ogrodu płycie, zapewniając jej stabilność.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.