Stwórz inteligentny dom krok po kroku - już na etapie budowy!

Inteligentny dom to system nowoczesnych urządzeń współpracujących ze sobą dla poprawy komfortu mieszkańców. Wiele czynności w mieszkaniu można wykonać z poziomu aplikacji w urządzeniach mobilnych. Choć system jest kosztowny, niesie ze sobą wiele korzyści. W poradniku przedstawiamy najważniejsze cechy smart home i sposoby na ich wprowadzenie do własnego mieszkania.

Centrala domu inteligentnego
Stwórz inteligentny dom krok po kroku - już na etapie budowy!

Smart home - co to takiego?

Wyobrażenia o inteligentnym domu często kierują nasze myśli w stronę filmów i książek fantastycznych. Tymczasem to, co jeszcze dwadzieścia lat temu można było zobaczyć na ekranach kin jako fikcję, obecnie staje się rzeczywistością. Idea smart home przyświeca coraz większej ilości inwestorów budujących swój wymarzony dom.

Angielskie pojęcie smart home łatwo można przetłumaczyć jako inteligentny dom. Owa inteligencja domu to tak naprawdę szereg nowoczesnych urządzeń, które są ze sobą zintegrowane. W domu montowany jest system zintegrowanych czujników i urządzeń. Są połączone z jednostką centralną, która odczytuje dane i uruchamia konkretne urządzenia.

Wszystkie systemy inteligentnego domu mogą łączyć się ze sobą nie tylko za pomocą sieci elektrycznej, ale także bezprzewodowej. Są zintegrowane dzięki połączeniom utrzymanym w standardzie komunikacyjnym Wi-Fi lub Bluetooth. To daje też możliwość kontroli i sterowania całym systemem za pomocą urządzenia mobilnego.

Najważniejsze systemy inteligentnego domu

Idea smart home ma na celu ułatwienie funkcjonowania w domu i poprawę komfortu wypoczynku. W związku z tym pod nazwą smart home istnieje wiele systemów, które mogą być podpięte do centrali inteligentnego domu. Wśród najczęściej spotykanych znajdują się:

  • sterowanie oświtleniem - intensywność światła dostosowana do pory dnia i obecności domowników;

  • ogrzewanie - możliwość dostosowania intensywności grzania do warunków na zewnątrz i aktywności domowników;

  • rolety zewnętrzne i wewnętrzne - podnoszenie i opuszczanie rolet o tej samej porze lub zgodnie z porą wschodu słońca;

  • zarządzanie sprzętem RTV - włączanie telewizora po wejściu do mieszkania, czy zarządzanie kamerami monitoringu;

  • alarmy - mogą być połączone z centralą alarmową (ochrona, 112), a jednocześnie wywoływać konkretne czynności (zamykanie rolet i drzwi, natrysk przeciwpożarowy);

  • system symulacji życia domowniów - włączanie oświetlenia i sprzętów RTV pod nieobecność domowników.

Jakie korzyści przynosi inteligentny dom?

Konkretne korzyści zależą od tego, na jakie rozwiązania technologiczne się zdecydujemy. Przy średnio rozbudowanych sieciach można już wymienić kilka uniwersalnych.

Większy komfort

Systemy smart home ułatwiają dostosowanie działania urządzeń do potrzeb domowników. Biorą pod uwagę czynniki zewnętrzne i upodobania każdego z użytkowników. Większość systemów umożliwia zaprogramowanie precyzyjnych ustawień i regulację z urządzenia mobilnego.

Oszczędzanie zasobów

Nowoczesne systemy ograniczają zużycie takich zasobów jak woda, prąd i ciepło. Wykorzystują je optymalnie w momencie użytkowania. Jednocześnie ograniczają zużycie w sytuacjach, kiedy dom jest pusty i ogrzewanie lub oświetlenie nie jest potrzebne.

Ograniczenie powtarzalnych czynności

Możliwość regulacji i programowania niektórych systemów sprawia, że użytkownicy nie muszą wykonywać codziennie tych samych czynności. Odsłanianie i zasłanianie rolet, zmiana trybu ogrzewania to czynności zabierające każdego dnia do kilkudziesięciu minut.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Każdy system smart home składa się z sieci czujników. Są one wykorzystywane nie tylko na potrzeby samej instalacji, ale także zwiększają bezpieczeństwo. Czujnik ruchu zaalarmuje o włamaniu, czujnik dymu o pożarze, a higrometr o zalaniu. Wczesny alarm i wywołana reakcja ograniczą skutki pojawiających się zagrożeń.

Smart home - kiedy o nim pomyśleć?

Inteligentny dom tworzy sieć czujników i urządzeń, które w standardowych budynkach z reguły nie są montowane. Konieczny jest dobór i szczególne rozmieszczenie urządzeń, a także przygotowanie przewodów. Chęć wprowadzenia nawet pojedynczego systemu do użytkowanego domu może generować problemy.

Koncepcję smart home warto wprowadzić już na etapie projektowania domu. To wtedy najłatwiej można zastosować rozwiązania sprzyjające systemowi. Pod kątem inteligentnych systemów projektuje się układy przewodów, czujników i wszystkich urządzeń. Na tym etapie łatwiej jest też dobrać odpowiednie akcesoria, takie jak system ogrzewania czy wentylacji.

Wprowadzenie rozwiązań inteligentnego domu jest też możliwe w budynku już użytkowanym. Wymaga jednak gruntownego remontu związanego również z wymianą siei elektrycznych. Alternatywą będzie zastosowanie systemów łączących się z pomocą sieci bezprzewodowych.

Akcesoria potrzebne do budowy inteligentnego domu

Strowanie urządzeniami AGD
Sterowanie AGD w domu

Smart home wymaga urządzeń, które będą wykonywały niektóre czynności za człowieka. Nic dziwnego, że ich układ można porównać do organizmu. Podobnie do ludzkiego ciała, w inteligentnym domu wszystkie układy muszą być ze sobą zintegrowane.

Centrala

Najważniejszym elementem i sercem każdego inteligentnego domu jest centrala. Do tego urządzenia są podłączone wszystkie inne akcesoria. Tam docierają dane i są podejmowane decyzje dotyczące wykonywania czynności. Ostatecznie na jego działanie ma wpływ człowiek, dokonując ustawień i manualnych korekt.

Czujniki

W newralgicznych częściach domu są zamontowane czujniki, nawet kilka sztuk na każde pomieszczenie. W zależności od systemu czujniki mogą dokonywać odczytu temperatury, nasłonecznienia, wilgotności, a także wykrywać ruch. Czujniki są jak organy poznawcze u człowieka, które pozwalają ocenić sytuację i wychwycić anomalie.

Urządzenia mechaniczne

Ręce i nogi to podłączone do systemu urządzenia mechaniczne, które wykonują konkretne prace. Należą do nich regulatory intensywności oświetlenia, siłowniki rolet, regulatory grzejników i wiele innych. Do tych urządzeń można zaliczyć także alarmy, które naturalnie kojarzą się z narządami głosu.

Sieć połączeń

System łączności pomiędzy czujnikami, urządzeniami i centralą są swoistym układem krążenia. W zależności od potrzeb można wybrać połączenie za pomocą okablowania lub bezprzewodowe. Okablowanie jest dosyć pewne i niezależne od zasięgu. Wymaga jednak ułożenia przewodów na etapie remontu i może generować trudności w czasie przemeblowania. Z kolei sieć bezprzewodowa umożliwia podłączenie nawet pojedynczego systemu w domach już użytkowanych. Z reguły jednak w systemach smart home układ krążenia to sieć mieszana.

System operacyjny smart home

Nawet najnowocześniejsze urządzenia nie są w stanie dobrze funkcjonować bez mózgu, czyli systemu operacyjnego. Wielu producentów akcesoriów do inteligentnego domu oferuje własne oprogramowania. Warto jednak zastanowić się nad jednym, które pozwoli na obsługę kilku układów i elementów jednocześnie za pomocą możliwie najmniejszej liczby aplikacji. Każdy system jest też wyposażony w manualne panele sterowania. Z reguły jest ich kilka i umożliwiają sterowanie konkretnym systemem w danym pomieszczeniu.

Tworzenie inteligentnego domu - samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Stworzenie systemu inteligentnego domu nie należy do zadań łatwych. Czym innym jest ustawienie systemów grzewczych i kontrolowanie ich za pomocą aplikacji, a czym innym montaż całego systemu. Zadanie inwestora powinno ograniczyć się tylko do określenia urządzeń i systemów, jakie chciałby mieć w domu. Można też spróbować zaprojektować miejsce ulokowania paneli sterowania.

Zaprojektowanie całego systemu smart home warto powierzyć profesjonalnym firmom. Specjaliści dobiorą nie tylko odpowiednie urządzenia. Będą wiedzieli, w jakim miejscu ulokować czujniki i który system operacyjny będzie najlepszy do obsługi. Ponadto wykonana przez profesjonalistów sieć będzie objęta gwarancją.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Cena to niewątpliwie jeden z największych mankamentów smart home. Nowoczesne urządzenia są coraz tańsze, jednak nadal ich koszt dla zwykłej osoby może być wysoki. Szczególnie przy zbliżaniu się do limitu kredytowego lub granicy oszczędności, inwestorzy rezygnują z większości sieci inteligentnego domu. Na koszt systemu składa się kilka czynników, które często można nieco skorygować.

Układanie instalacji

Smart home oparty na sieci przewodowej wymaga ułożenia odpowiedniej instalacji. W przypadku budynków użytkowanych konieczne będzie kucie ścian i prowadzenie przewodów. To dodatkowy koszt remontu na poziomie od 10 do 20 tysięcy złotych. W nowych domach przewody będą układane przy okazji budowy pozostałych instalacji, co ograniczy wydatki. Można też zdecydować się na sieć w pełni bezprzewodową, co jednak przeniesie część kosztów na pozostałe grupy.

Akcesoria wyposażenia domu

Decydując się na budowę inteligentnego domu, trzeba też wziąć pod uwagę koszt akcesoriów wyposażenia. Potrzebne będą specjalne gniazda, regulatory, a także system czujników. Konieczna jest centrala, a w niektórych budynkach trzeba będzie zmodernizować sieć elektryczną. Możliwość zintegrowania z systemem inteligentnego domu trzeba brać pod uwagę także przy zakupie sprzętów AGD, RTV i systemów wyposażenia. W modernizowanych domach może być konieczna wymiana niektórych z nich.

Systemy i urządzenia

Urządzenia sterujące i systemy zarządzania to grupa mająca największy wpływ na koszty montażu sieci. Koszt obejmuje nie tylko urządzenia mechaniczne, ale także system operacyjny. Wszystkie elementy trzeba zamontować i ze sobą zintegrować. To także generuje koszty w postaci robocizny.

Podsumowanie kosztów smart home

Trudno precyzyjnie określić granice cenowe, w jakich mieści się inteligentny dom. Ostateczna kwota zależy od takich czynników jak:

  • ilość i rodzaj systemów;

  • jakość urządzeń;

  • powierzchnia budynku;

  • budowa systemów w nowym domu lub konieczność przystosowania obiektu;

  • praca samodzielna lub ze specjalistami.

Szacuje się, że przy powierzchni nowego budynku w granicach 150 m2 standardowy system podniesie koszt budowy o około 150 tysięcy złotych. Rezygnacja z kilku urządzeń może ograniczyć te koszty nawet o 20 - 30 tysięcy. Z drugiej strony brak górnej granicy wydatków i ostateczna kwota zależy od wyobraźni inwestora.

Warto jednak dodać, że większość systemów składających się na inteligentny dom jest w stanie ograniczyć wydatki związane z użytkowaniem obiektu. Mniejsze zużycie prądu, ciepła, a także większe bezpieczeństwo sprawią, że systemy szybko się zwrócą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.