Jakie urządzenia tworzą dom inteligentny?
Inteligentny dom tworzą zaawansowane technologicznie urządzenia, które ściśle ze sobą współpracują. Dzięki nim użytkowanie obiektu jest wygodniejsze, tańsze i bezpieczniejsze. Choć systemy smart home różnią się od siebie, większość z nich tworzą podobne urządzenia. Poznajcie akcesoria, które są odpowiedzialne za działanie inteligentnego domu.
Inteligentny dom - bezpieczny i wygodny
Każdy właściciel domu dokłada wszelkich starań, żeby to miejsce było bezpieczne, a wypoczynek maksymalnie wygodny. Ponadto koszty jego utrzymania powinny być niskie. W zapewnieniu tych warunków coraz częściej pomaga nam nowoczesna technologia. Idea smart home to wykorzystanie nowinek technicznych dla poprawy komfortu domu.
Inteligentny dom to budynek, w którym zastosowano systemy oparte właśnie na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Mechanizmy i urządzenia są ze sobą połączone w sieć i współpracują. Niejako wyprzedzają potrzeby domowników, wykonując za nich wiele prostych czynności. Wszystkie mogą być połączone w jednej jednostce centralnej. Można je obsługiwać za pomocą wygodnego panelu, aplikacji w telefonie, a nawet głosowo. To zwiększa komfort korzystania z budynku.
Systemy smart home są w stanie zadbać o bezpieczeństwo budynku. Mogą zaalarmować w przypadku włamania, powstawania pożaru, a także innych nietypowych wydarzeń. Są też w stanie obniżyć koszty użytkowania budynku poprzez oszczędzanie zasobów. Tylko w razie potrzeby wykorzystują przede wszystkim ciepło, ale także wodę i prąd. Można na przykład precyzyjnie zaprogramować, kiedy piec grzewczy włączy się i jaka temperatura będzie panowała w konkretnej części dnia.
Przeczytaj także: Inteligentne ogrzewanie
Urządzenia do domu inteligentnego i ich funkcje
W budynkach mieszkalnych można zastosować dowolną ilość urządzeń, określanych jako systemy smart home. Producenci wciąż oferują nowe rozwiązania i usprawniają kolejne strefy budynku. Niezależnie od tego, jaki system znajdzie się w naszym budynku, z reguły będzie się składał z urządzeń o podobnym działaniu. Można podzielić je na czujniki, inteligentne urządzenia i jednostki centralne.
Jednostka centralna
Tym terminem określa się urządzenie, które stanowi mózg całego układu. To do niego trafiają informacje z czujników i tam są analizowane. Następnie jednostka wysyła polecenia do konkretnych urządzeń. Jednostka jest połączona z aplikacjami lub panelami sterowania, co ułatwia zmianę ustawień i wygenerowanie konkretnych komend.
Czujniki
To urządzenia kontrolujące stan wewnątrz budynku i wokół niego. W zależności od potrzeb i sposobu działania systemu mogą kontrolować konkretne obszary. Będą wykrywały ruch, temperaturę, poziom światła, a nawet pogodę i zadymienie. Zebrane dane są przekazywane dalej do jednostki centralnej.
Inteligentne urządzenia
Są to akcesoria odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych czynności lub przystosowane do współpracy z jednostką centralną. Wykonują komendy wysyłane przez mózg i tym samym wyręczają ludzi. Mogą to być detektory odpowiedzialne za otwieranie okien, rolet czy zamykanie drzwi. Urządzenia do domu inteligentnego to także akcesoria oświetleniowe, kamery, urządzenia AGD i RTV.
Sieć połączeń
Inteligentny dom nie istniałby, gdyby poszczególne części systemu nie były ze sobą połączone. Sieci łączą czujniki i detektory z jednostką centralną. Można wykonać je w postaci połączeń fizycznych za pomocą przewodów. Coraz popularniejsze jest jednak połączenie urządzeń do domu inteligentnego za pomocą sieci bezprzewodowej. W wielu inteligentnych domach sieci tworzy się za pomocą przewodów i łączności bezprzewodowej jednocześnie na różnych odcinkach.
Inteligentny dom - w czym może Ci pomóc?
Nowoczesne technologie bywają bardzo kosztowne. W istocie inteligentny dom na etapie budowy może być droższy nawet o kilkanaście procent. W dobie wysokich stóp procentowych i trudności z uzyskaniem kredytu inwestorzy mogą mieć wątpliwości dotyczące celowości stosowania takich urządzeń. Tymczasem akcesoria smart home warto potraktować jako inwestycję, a nie gadżety.
Jakie korzyści przynoszą wspomniane systemy? Dobrze wyposażony inteligentny dom pozwala na:
-
oszczędność ciepła - system grzewczy jest jednym z najczęściej podłączanych do centralki. Dzięki temu można nie tylko regulować temperaturę w całym mieszkaniu za pomocą panelu. Dobra aplikacja umożliwia ustawienie temperatury w budynku w konkretnych porach. W ciągu dnia, kiedy dom stoi pusty, będzie w nim chłodniej. Zacznie się nagrzewać po południu przed przyjściem pierwszych domowników;
-
oszczędność energii - systemy mogą też automatycznie wyłączać światło po wyjściu z pomieszczenia. To pozwoli wykorzystywać energię tylko w okresie, kiedy jest potrzebna. Większość nowoczesnych akcesoriów smart home to urządzenia energooszczędne, a zatem zużycie prądu jest niskie;
-
wygoda zarządzania - do zmiany ustawień i obsługi systemów służy panel sterowania w postaci tabletu lub z przejrzystym wyświetlaczem. Można też zarządzać domem za pomocą aplikacji w telefonie. Z drugiej strony, po wprowadzeniu ustawień, urządzenia większość zadań będą wykonywały bez naszej uwagi;
-
bezpieczeństwo - czujniki mogą wychwytywać ruch, a kamery obecność obcych osób na terenie posesji. Z kolei czujniki gazu lub dymu zaalarmują o przekroczonym stężeniu. Dobre systemy wyślą powiadomienia mieszkańcom i zaalarmują odpowiednie służby. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo domu nawet pod nieobecność właścicieli;
-
oszczędność czasu - wiele procesów w domu można wykonać zdalnie. Nie trzeba już wracać do domu, żeby otworzyć bramę kurierowi lub dziecku zapominającemu kluczy. Automatyczne ustawienie ogrzewania i zasłaniania rolet sprawi, że tych powtarzalnych czynności nie trzeba wykonywać codziennie.
Żeby jednak urządzenia do domu inteligentnego rzeczywiście okazały się przydatne, muszą być odpowiednio dobrane. Warto sięgnąć po akcesoria od dobrych producentów. Można skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się montażem. Przede wszystkim jednak potrzebny jest projekt, wykonany już na etapie budowy lub przed remontem obiektu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.