A może dom z piwnicą?

Domy z podpiwniczeniem obecnie są rzadko realizowane. Inwestorzy, dążąc do optymalizacji kosztów, zazwyczaj rezygnują z dodatkowej kondygnacji. Tymczasem kalkulacja potencjalnych korzyści w tym przypadku wcale nie jest tak oczywista, jak mogło to by wynikać z prostego rachunku ekonomicznego. Budowa piwnicy bywa opłacalna.

Realizacja podpiwniczenia ma sens zwłaszcza na niedużych działkach i na tych ze spadkiem terenu. Dodatkowa kondygnacja pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni otaczającej budynek (na dole można umieścić na przykład garaż). Ale podpiwniczenie można wykorzystać także na inne cele – od gospodarczych począwszy, a na rekreacyjnych kończąc - i zyskać dzięki temu dodatkową powierzchnię. Zapraszamy do przyjrzenia się poniższym przykładom domów z piwnicą.

Projekt Lumina II G2 (166,79 m2)

   

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym i antresolą nad drugą kondygnacją. Budynek o wyjątkowej, minimalistycznej stylistyce i ciekawie zaplanowanych wnętrzach. W piwnicy przewidziano duży garaż na dwa samochody.

Projekt Jaworzynka Nowa (96,72 m2)

   

Piękna willa, która może zostać zrealizowana na działce o dużym spadku terenu. Zawiera poddasze użytkowe oraz pełne podpiwniczenie, w którym umieszczono m.in. kotłownię oraz okazałe pomieszczenie rekreacyjne z kuchnią.

Projekt Regina Ultra (122,8 m2)

   

Wygodny dom parterowy z pełnym podpiwniczeniem. Układ wnętrz zaplanowany z myślą o czteroosobowej rodzinie. Na najniższej kondygnacji wydzielono kilka pomieszczeń gospodarczych, w tym kotłownię oraz dwa warsztaty.

Projekt Aloes AP (103,1 m2)

   

Niewielki dom o prostej konstrukcji, z poddaszem użytkowym. Harmonijną bryłę urozmaica wykusz powiększający salon. Pod znakomicie rozplanowaną częścią mieszkalną zaprojektowano także piwnicę, gdzie wydzielono pomieszczenia gospodarcze; w tym pralnię oraz kotłownię.

Projekt Bellino II (103,85 m2)

   

Niewielki dom z poddaszem użytkowym, o bardzo zgrabnej bryle zwieńczonej dwuspadowym dachem. Stosunkowo szybki i niedrogi w realizacji. Posiada tradycyjny układ pomieszczeń z kuchnią oddzieloną od salonu. W obszernej piwnicy oprócz kotłowni wydzielono także dwa dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Projekt Onyks 2 CE (238,2 m2)

   

Przestronna willa o niebanalnej, nowoczesnej stylistyce, z ciekawym układem wnętrz. Na parterze obok komfortowej części dziennej wydzielono także apartament gospodarzy. W bardzo dużej piwnicy wstępnie zaplanowano liczne pomieszczenia gospodarcze oraz łazienkę z sauną.

Projekt TK 55 P (212,91 m2)

   

Niedrogi w budowie i późniejszej eksploatacji dom o prostej formie z dwuspadowym dachem. Na uwagę zasługują dwa dodatkowe pokoje z łazienką na parterze. Pod częścią mieszkalną rozciąga się podpiwniczenie, gdzie zaplanowano spiżarnię oraz trzy duże pomieszczenia gospodarcze.

Projekt Ambasador II (276,54 m2)

   

Reprezentacyjna, piętrowa willa, która doskonale sprawdzi się na działce z ogrodem usytuowanym po bocznej stronie. Uwagę przykuwa piękna elewacja frontowa z ciekawym portykiem oraz symetrycznie rozlokowanymi wykuszami. Eleganckie wnętrza uzupełnia częściowe podpiwniczenie z kotłownią, pralnią, magazynem oraz pokojem rekreacyjnym.

Projekt HG-S3 (125,9 m2)

   

Uroczy, tradycyjny budynek o zwartej bryle z dwuspadowym dachem. Jego atrakcyjnym elementem jest taras okalający dzienną część pomieszczeń. W tym przypadku w piwnicy przewidziano jednostanowiskowy garaż oraz pomieszczenie gospodarcze, pomyślane jako połączenie kotłowni z pralnią.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.