Zalety piwnicy - kiedy warto ją budować?

Obecnie przeglądając gotowe projekty domów, można odnotować tendencję do rezygnacji z wyposażenia domu w piwnicę. Przeciwnicy domów z podpiwniczeniem przypominają, że dom bez piwnicy jest tańszy w realizacji i bardziej ekonomiczny w eksploatacji.

Dodatkowa powierzchnia użytkowa dzięki piwnicy

Po pierwsze dlatego, że pozwala ono na zaoszczędzenie części przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w przypadku działek o małym metrażu. W piwnicy można bez problemu urządzić część pomieszczeń, które pozwolą oszczędzić metraż domu. Dodatkowo piwnica pozwoli na przeniesienie pomieszczeń technicznych takich jak garderoba czy spiżarka na niższy poziom, a tym samym w pełni wykorzystać przestrzeń użytkową pozostałych pięter. Oczywiście w piwnicy z powodzeniem zmieści się również garaż. W tym miejscu warto podkreślić, że nie zawsze takie miejsce parkingowe jest trafnym rozwiązaniem, zwłaszcza zimą, gdyż trzeba odśnieżyć wjazd.

Piwnica pozwala na zaoszczędzenie części przestrzeni wokół domu, co ma szczególne znaczenie w przypadku działek o małym metrażu. Pozwala też lepiej wykorzystać powierzchnię użytkową domu. 

Jednakże każda decyzja powinna być podejmowana indywidualnie. Nie da się ukryć, iż całościowe podpiwniczenie budynku o dużej powierzchni nie ma sensownego uzasadnienia, gdyż wpływa na zwiększenie powierzchni gospodarczej. W przypadku domu zaprojektowanego na niewielkim rzucie, który posiada co najmniej dwie kondygnacje, warto zadbać o całkowite podpiwniczenie.

Piwnice są niemal zawsze projektowane w domach przeznaczonych na pochyłe działki
Piwnice są niemal zawsze projektowane w domach przeznaczonych na pochyłe działki

Działka ze spadkiem - rozwiązaniem jest dom z piwnicą?

Piwnica sprawdzi się również w przypadku budynku usytuowanego na terenie o spadku wynoszącym około 1,50 m. Wówczas naturalne ukształtowanie terenu ułatwi jej doświetlenie, co umożliwi usytuowanie w niej również pomieszczeń dziennych. Stworzy to możliwość na wykorzystanie ciekawych rozwiązań architektonicznych.
Kolejną możliwością, jaką daje obecność tego pomieszczenia, jest urządzenie w piwnicy miejsca, które pozwoli właścicielom na realizowanie swojego hobby. Mały warsztat, pracownia czy nawet kino domowe zostaną dzięki temu akustycznie oddzielone od pozostałej części domu, a zwłaszcza sypialni. W takim wypadku ważne jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do omawianego pomieszczenia. A wszystko to za sprawą schodów, które nie powinny odbiegać wymiarami od innych, prowadzących do reszty kondygnacji. Aby piwnica nie sprawiała charakteru podrzędnego pomieszczenia, można zadbać o obecność niewielkiego holu prowadzącego do jej wnętrza. Ważna jest optymalna wysokość tej części – aby po pierwsze nie była zbyt niska, a jednocześnie nie powodowała konieczności przesadnego zagłębiania pomieszczenia.

W piwnicy można urządzić mały warsztat, pracownię czy nawet kino domowe
W piwnicy można urządzić mały warsztat, pracownię czy nawet kino domowe

Dodatkowe koszty budowy piwnicy - jak wysokie?

Okazuje się jednak, że obecność piwnicy niesie za sobą również pewne niekorzystne konsekwencje. Wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Wynika to z konieczności usunięcia kilkudziesięciu lub kilkuset metrów sześciennych ziemi, którą trzeba przenieść w inne miejsce, za co dodatkowo trzeba zapłacić.

Budowa piwnicy jest kosztownym przedsięwzięciem. Wymaga zwiększenia budżetu budowy o około 30 procent. 

Ponadto elementy składowe tego pomieszczenia, czyli ściany i strop, muszą zapewniać większą trwałość niż te na parterze. Stawiając strop, należy zadbać, aby był taki sam jak nad parterem i wymaga to przerwy, zanim postawi się ściany parterowe. Wpływa to tym samym na przesunięcie budowy w czasie, a z tym wiążą się dodatkowe wydatki spowodowane opóźnieniami. Nie wolno również zapomnieć o izolacji cieplnej i przeciwwodnej. Jest to etap, który musi być dobrze wykonany, gdyż w razie jakichkolwiek niedociągnięć nie da się do niego powrócić. Szczególnego znaczenia nabiera odpowiednia izolacja posadzki piwnicy.

Kolejna kwestia jest związana z obecnością szamba lub płytko usytuowaną kanalizacją. Wymaga to wówczas montażu specjalnej pompy, która usprawni spływ ścieków. Jest to związane z kolejną komplikacją budowy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jeszcze sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych na naszym terenie. Może się okazać, że będzie on zbyt wysoki na posiadanie piwnicy.

Komentarze