Ile kosztuje budowa domu piętrowego z piwnicą?

Własny dom to marzenie wielu osób, którym przestaje wystarczać zbyt ciasne mieszkanie wśród uciążliwego zgiełku miasta. Jeżeli potrzebujemy dużo przestrzeni, ale nie dysponujemy bardzo rozległą działką, warto pomyśleć o budowie domu o 2-3 kondygnacjach, np. z piętrem i piwnicą. Jak oszacować koszty budowy takiego domu i ile zapłacimy za poszczególne elementy? Spróbujmy przeanalizować to na przykładzie domu o powierzchni 140 m2.

Zakup działki pod budowę domu i formalności

Przed rozpoczęciem budowy czeka nas jeszcze sporo przygotowań, wśród których kluczową rolę odgrywa zakup działki budowlanej oraz projektu domu. Możemy zdecydować się na gotowy projekt, za który zapłacimy średnio ok. 2000-4000 zł. Dedykowany projekt, przygotowany od podstaw na zamówienie, będzie o kilka tysięcy droższy, natomiast tańszy projekt gotowy domu możemy zaadaptować do swoich potrzeb – kosztuje to zazwyczaj ok. 1000-2000 zł. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu domu z piwnicą, warto także sprawdzić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych w miejscu, w którym będziemy budować dom – ma to spore znaczeni dla kosztów budowy piwnicy i opłacalności takiego rozwiązania.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu domu z piwnicą, warto także sprawdzić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych w miejscu, w którym będziemy budować dom.

Wybierając działkę budowlaną, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość działki i jej kształt, a także otoczenie, w jakim się znajduje oraz dojazd. Na cenę działki może mieć wpływ również jej uzbrojenie, czyli dostęp do przyłączy prądu, wody i ewentualnie gazu.

Po zakupie działki musimy uzyskać również pozwolenie na budowę oraz zgromadzić niezbędną dokumentację, w tym m.in. badania geotechniczne gruntu (ok. 1000-1500 zł) oraz mapy geodezyjne (ok. 700-900 zł). Konieczne jest również zatrudnienie kierownika budowy – jego wynagrodzenie to szacunkowo ok. 2000-3500 zł, w zależności od regionu.

 

Warto sprawdzić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych w miejscu budowy domu
Warto sprawdzić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych w miejscu budowy domu

 

Prace ziemne i fundamenty: koszty budowy domu do stanu zerowego

Budowę rozpoczynamy od tzw. robót ziemnych, czyli wykonania wykopu i postawienia fundamentów. Mocujemy ławy fundamentowe ze zbrojeniami, a na nich stawiamy ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Wykonujemy również wylewkę z chudego betonu i izolację przeciwwilgociową – ważne jest, by fundamenty zostały zaizolowane zanim jeszcze zaczniemy budować ściany piwnicy.

Kiedy beton na fundamentach osiągnie już odpowiednią trwałość (po ok. 3 tygodniach), możemy przystąpić do budowy ścian piwnicy: mogą one być wykonane z monolitycznego betonu lub murowane (bloczki betonowe lub cegły), z tym że w drugim przypadku warto zastosować również zbrojenia lub żelbetowe wstawki. Ściany piwnicy muszą być odpowiednio wzmocnione, by móc utrzymać ciężar domu. Materiał, którego używamy do budowy ścian piwnicy, powinien mieć również jak najmniejszą nasiąkliwość, aby piwnica była dobrze zaizolowana przed działaniem wody.

Kiedy ściany piwnicy są już gotowe, przygotowujemy grunt pod podłogę i układamy w nim niezbędne instalacje, a następnie – warstwy podłogi. Ostatnim etapem jest izolacja ścian piwnicy i budowa stropu nad piwnicą. Strop może być prefabrykowany lub wylewany – w poniższym wyliczeniu uwzględniliśmy cenę stropu wylewanego żelbetowego.

Szacunkowe koszty budowy na tym etapie, w przypadku domu o powierzchni ok. 140 m2, to:

 • fundamenty: ok. 20 000 zł – 25 000 zł
 • ściany fundamentowe piwnicy: ok. 17 000 zł – 30 000 zł
 • izolacja ścian piwnicy: ok. 13 000 zł – 22 000 zł
 • strop nad piwnicą: ok. 45 000 zł – 60 000 zł.

 

Koszty budowy domu z piwnicą
Koszty budowy domu z piwnicą

 

Koszty budowy domu do stanu surowego otwartego

Kiedy piwnica jest już wybudowana, pora na postawienie kolejnych elementów konstrukcji domu: należą do nich ściany nośne, stropy (nad parterem i nad piętrem) oraz ściany działowe. Aby doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego, budujemy również kominy (wentylacyjne i dymowy), schody (z piwnicy na parter i z parteru na piętro) oraz więźbę dachową i poszycie dachu. Koszty są w tym przypadku również dość mocno zróżnicowane, w zależności od tego, jakie materiały i jakie rozwiązania wybierzemy. Zakładając, że ściany nośne i działowe wykonujemy z betonu komórkowego (H+H24 oraz H+H12), stropy – podobnie jak ten pomiędzy piwnicą a parterem są wylewane, zaś poszycie dachowe stanowi membrana, koszty kształtują się następująco:

 • ściany nośne: ok. 30 000 zł – 55 000 zł
 • ściany działowe: ok. 10 000 zł – 20 000 zł
 • stropy: ok. 80 000 zł – 100 000 zł
 • schody: ok. 3200 zł – 6000 zł
 • kominy: ok. 6000-9000 zł
 • więźba dachowa: ok. 13 000 zł – 25 000 zł
 • poszycie dachu – membrana: 2000 zł – 4100 zł

Koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Ostatnim etapem przed pracami wykończeniowymi jest stan surowy zamknięty. Aby go zakończyć, układamy pokrycie dachowe (o pokryciach dachowych piszemy w innych artykułach) oraz wstawiamy okna, drzwi i ewentualnie bramę garażową, jeżeli dom jest połączony z garażem.

Dach może być pokryty dachówką ceramiczną (to najtrwalsza, ale również najdroższa opcja), dachówką betonową lub blachodachówką. W naszych wyliczeniach uwzględniliśmy to ostatnie rozwiązanie.

 • pokrycie dachowe: ok. 16 000 zł – 27 000 zł
 • okna z PCV: ok. 24 000 zł – 31 000 zł
 • drzwi wejściowe: ok. 1500 zł – 2200 zł
 • brama garażowa z napędem elektrycznym: ok. 4500-5000 zł

Posiadając dom w stanie surowym zamkniętym, możemy z całą pewnością stwierdzić, że „większa połowa” całego przedsięwzięcia jest już za nami. Teraz czeka nas jeszcze ocieplenie domu (styropianem lub wełną mineralną) oraz wykończenie go od środka: biały montaż, instalacja grzewcza i elektryczna, wykonanie podłóg oraz urządzenie i wyposażenie kuchni, łazienek i pokoi. Warto przemyśleć te elementy już na etapie wstępnego szacowania kosztów. Jeżeli dysponujemy dodatkowymi środkami, możemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zaprojektuje nam każde z pomieszczeń, dzięki czemu nasze cztery kąty będą stanowiły spójną, estetyczną i funkcjonalną kompozycję.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Mirek 2018-07-22T15:49:27Z

  Ale z cenami to bardzo przesadziłeś np: strop 140 m2 wylewany - 80 do 100 tys Za metr wychodzi 640 PLN. Strop będzie inkrustowany złotem ?? 250 PLN za m2 to już górna półka

  • Tooba.pl 2018-07-23T10:23:06Z

   Dzień dobry, cena, którą podaliśmy dotyczy kosztu wszystkich stropów i oczywiście ma Pan rację. Pozdrawiamy!