Kiedy opłaca się budowa domu z piwnicą?

Działki położone w pobliżu dużych miast są najczęściej bardzo drogie i mają niewielką powierzchnię. W przypadku posiadania małej działki, na której nie można postawić rozbudowanego domu, sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej w budynku będzie budowa domu z piwnicą.

Kiedy warto zbudować piwnicę?

Posiadacze niewielkich działek są znacznie ograniczeni, jeśli chodzi o wybór projektów domów, które mogą wybudować. Oprócz powierzchni poważnym ograniczeniem będą także obostrzenia zawarte w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy dotyczące wysokości budynku. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem na zyskanie dodatkowej powierzchni będzie wybór projektu domu z piwnicą. Podpiwniczenie współcześnie jest uzasadnionym wyborem, które zapewnia odpowiednią ilość powierzchni użytkowej, jeśli działka uniemożliwia rozbudowę domu wzwyż oraz na boki. Podpiwniczenie pozwala nam uzyskać dodatkowe miejsce do zaplanowania garażu, pomieszczeń gospodarczych czy technicznych, a także pomieszczeń rekreacyjnych, np. siłowni czy sali fitness.

Budowa piwnicy będzie także dobrym rozwiązaniem, gdy jesteśmy posiadaczami działki ze spadkiem terenu. Jeśli różnica poziomów wynosi ponad 1,5 m, warto to wykorzystać. Podpiwniczenie będzie doświetlone od strony niższego poziomu dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu. Pomieszczenia znajdujące się od oświetlonej strony można będzie zatem wykorzystać na cele mieszkalne, zaś te położone po drugiej stronie na część gospodarczą.

Dlaczego tak ważny jest poziom wód gruntowych?

Poziom wód gruntowych to czynnik, który decyduje o koszcie wykonania piwnicy. Jeśli poziom wód gruntowych jest wyższy niż poziom posadowienia budynku, trzeba będzie wykonać izolację przeciwwodną typu ciężkiego, czyli szczelną wannę odporną na napór wody gruntowej. Taka instalacja jednak jest bardzo kosztowna. Musi być bardzo starannie wykonana, w przeciwnym razie w piwnicy pojawi się wilgoć.

Należy pamiętać, że czasem nie wystarcza nawet solidna izolacja. W przypadku gdy parcie wody gruntowej jest bardzo duże, konieczne będzie wykonanie w piwnicy specjalnej podłogi z grubej płyty betonowej o masie równoważącej parcie wody. W sytuacji gdy jej grubość musiałaby być bardzo duża, lepiej będzie wykonać cieńszą podłogę, ale bardziej wytrzymałą z płyty żelbetowej zakotwionej w ścianach piwnicy.

Jeśli izolacja przeciwwodna zostanie wadliwie wykonana, jej naprawienie będzie bardzo drogie. W czasie prowadzenia prac ziemnych konieczne będzie także stałe odwadnianie wykopu na czas wykonywania robót fundamentowych. Warto podkreślić, że nowoczesne technologie pozwalają podpiwniczyć każdy budynek bez względu na warunki gruntowo-wodne, jednak główną barierą są koszty.

Na co zwrócić uwagę przy zagospodarowywaniu piwnicy?

Oprócz warunków panujących na działce należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby rodziny. W przypadku gdy zdecydujemy się na zaprojektowanie piwnicy, trzeba rozważyć funkcje, jakie ma pełnić, by wcześniej zaplanować system instalacji wewnętrznych. Jeśli w piwnicy nie będzie okien, będzie konieczne zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. W piwnicy pełniącej jedynie funkcję gospodarczą w korytarzach komunikacyjnych można zainstalować oświetlenie uruchamiane na czujki ruchu. Nie należy także zapominać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń piwnicznych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.