Czy warto mieć kominek elektryczny?

Chcąc ocieplić wystrój salonu – zarówno w przenośni, jak i dosłownie – warto zainwestować w kominek. Cichy trzask płonącego drewna i delikatny blask żywego ognia to coś, co z pewnością sprzyja odprężeniu. Jednak na taki luksus nie każdy może sobie pozwolić: tradycyjny kominek możemy wybudować tylko we własnym domu, zatem mieszkańcy bloków lub innych budynków wielorodzinnych mogą tylko pomarzyć o przyjemnych wieczorach przy ogniu. W takiej sytuacji warto poszukać nieco bardziej nowoczesnych alternatyw. Jedną z nich jest kominek elektryczny.

Kominek elektryczny jest świetną ozdobą w salonie
Kominek elektryczny jest świetną ozdobą w salonie

Kominek elektryczny – co to jest i jak działa?

Najprościej mówiąc, kominek elektryczny to urządzenie przypominające wyglądem zwykły kominek, tyle że bez drewna, ognia i popiołu. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu kominek jest zasilany prądem, nie potrzebujemy zatem komina ani jakiejkolwiek dodatkowej wentylacji. Dzięki temu kominek elektryczny świetnie sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach i apartamentach, ale również w domach, które na etapie budowy nie zostały przystosowane do zamontowania tradycyjnego kominka.

Kominek elektryczny nie wytwarza ognia, a jedynie jego iluzję, w wielu przypadkach bardzo przekonującą. We wnętrzu kominka wyświetla się obraz płonącego drewna, który najbardziej realistycznie wygląda w przypadku kominków z funkcją 3D. Jeżeli zależy nam również na efektach dźwiękowych, możemy wybrać kominek z syntezatorem dźwięku, który imituje odgłos, jaki wydaje palące się drewno. Pracę kominka elektrycznego możemy regulować zarówno bezpośrednio z poziomu urządzenia, jak też korzystając z pilota – w ten sposób ustawimy zarówno wielkość i jasność płomienia, jak też dźwięk czy emisję ciepła do pomieszczenia przy pomocy termowentylatorów.

Montaż kominka elektrycznego jest bardzo prosty, zaś jego użytkowanie jest niemalże bezobsługowe – wystarczy podłączyć go do prądu, ustawić odpowiednie parametry i na bieżąco uzupełniać zbiornik z wodą, dzięki której wytwarza się para wodna. Jedynym ograniczeniem jest brak pełnej mobilności tego typu kominka, ze względu na zasilanie energią elektryczną – możemy zatem zamontować go tylko w pobliżu gniazdka.

Kominek elektryczny jest nieco tańszy niż biokominek (biopaliwo nie należy do najtańszych materiałów), zwłaszcza jeżeli wybierzemy model energooszczędny. W zależności od mocy kominka możemy także używać go do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje – jako dodatkowe źródło ciepła.

 

Kominek elektryczny wytwarza jedynie iluzję ognia
Kominek elektryczny wytwarza jedynie iluzję ognia

 

Rodzaje kominków elektrycznych

Wybierając kominek elektryczny, warto uwzględnić zarówno wielkość pomieszczenia, w którym zamierzamy go zamontować, jak też sposób montażu. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów kominków, różniących się przede wszystkim kształtem, wielkością i formą:

  • kominek ścienny – przypomina telewizor plazmowy czy LCD mocowany do uchwytów ściennych.
  • kominek stojący – jest wyposażony w obudowę, więc w tym przypadku nie wymaga właściwie żadnego zaawansowanego montażu – po prostu stawiamy go w wybranym miejscu i podłączamy.
  • kominek narożny – jest wmontowany w ścianę, zazwyczaj poniżej połowy jej wysokości, w narożniku. Ten typ jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczenia o nieregularnych kształtach.
  • wkład kominkowy – możemy zaopatrzyć się w sam wkład do kominka elektrycznego, do którego samodzielnie zaprojektujemy i wykonamy obudowę, dzięki czemu możemy lepiej dopasować go do wystroju wnętrza.
  • kominek wmontowany w meble – na rynku dostępne są obecnie szafki czy konsole z wbudowanym kominkiem elektrycznym.

Oprócz formy, kominki elektryczne możemy podzielić również ze względu na funkcje: może to być urządzenie wyłącznie dekoracyjne, jak też wyposażone w opcję grzewczą.

Wady i zalety kominków elektrycznych

Główną zaletą kominków elektrycznych jest ich bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Nie musimy wykonywać żadnej instalacji ani kupować i uzupełniać paliwa lub czyścić paleniska z sadzy. Brak paliwa wiąże się również z kolejną pozytywną stroną tego typu kominków: nie produkują one ani dymu, ani popiołu, ani nawet dwutlenku węgla. Dzięki temu nie stwarzają takiego zagrożenia, jak np. kominki tradycyjne, które przy braku ostrożności mogą przyczynić się do zaczadzenia lub poparzeń czy nawet pożaru. Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek elektryczny, nie musi być wyposażone w przewody wentylacyjne – wystarczy standardowy sposób wietrzenia, czyli po prostu otwarcie okna.

Do cech przemawiających za wyborem kominka elektrycznego należy moc grzewcza, dzięki której ten kominek może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania – pod warunkiem, że kupimy model wyposażony w tę funkcjonalność.

Nie zapominajmy o tym, że kominek posiada także walory dekoracyjne: jeżeli zostanie umiejętnie i ze smakiem wkomponowany w wystrój wnętrza, będzie nie tylko nas ogrzewał, ale również cieszył oko.

Obok licznych zalet, kominek elektryczny też swoje słabsze strony: mimo że w dobrej jakości urządzeniach z funkcją 3D płomień wygląda bardzo realistycznie, a z głośników wydobywa się dźwięk trzaskającego drewna, to jednak nie jest to żywy ogień – zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą być nieco zawiedzeni. Drugim minusem jest zużycie prądu – w przypadku intensywnego użytkowania kominka rachunki mogą zauważalnie wzrosnąć. To ryzyko możemy jednak zminimalizować, wybierając kominek energooszczędny, bez funkcji 3D, termowentylatorów (ogrzewania) i efektów dźwiękowych.

Komentarze