Jak zrobić taras z kostki?

Taras wykończony kostką betonową lub granitową jest bardzo praktyczny i ma interesujący wygląd. Ma wiele innych zalet, które wpływają na rosnącą popularność takiej konstrukcji. Przedstawiamy sposób na samodzielne wykonanie tarasu z kostki betonowej.

Układanie kostki brukowej na tarasie
Taras z kostki brukowej - jak zrobić?

Charakterystyka tarasu z kostki betonowej

Taras betonowy to rozwiązanie stosowane bardzo powszechnie. Zewnętrzne miejsce do wypoczynku jest wykańczane za pomocą kostek betonowych. Układa się je na fundamentach z podsypki lub płyt żelbetowych. Do najważniejszych zalet tarasów betonowych należy:

  • trwałość - powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Materiał nie chłonie wilgoci i nie pęka w czasie mrozów. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości;

  • estetyka - takie wykończenie tarasu jest uniwersalne i można dostosować go do wielu aranżacji przestrzeni przed domem. Kostki są wykonywane z różnych materiałów i w wielu wariantach kolorystycznych. Można wpłynąć na estetykę także przez sposób układania i mieszanie materiałów o odmiennym wyglądzie;

  • łatwy montaż - ukłądanie kostki należy do prac stosunkowo łatwych. Materiału nie trzeba kleić ani mocować do gruntu, a jedynie układa się go na utwardzonym podłożu;

  • sprawne odprowadzanie wody - kostki są ułożone z zachowaniem kilkumilimetrowej fugi. Te szczeliny sprawnie odbierają deszczówkę z powierzchni. Taras z kostki nie wymaga układania żadnych dodatkowych systemów odprowadzania wody.

Materiały do tarasu betonowego

Do przygotowania powierzchni tarasu wykorzystuje się elementy w formie sześcianów. Mogą mieć podstawę kwadratową lub prostokątną. Do budowy tarasu z kostek stosowane są dwa materiały: beton i granit.

Beton

Kostki betonowe często nazywane brukowymi cieszą się największą popularnością. Materiał jest trwały, niechłonny i stosunkowo tani. Kostki mają regularne wymiary i kolorystykę. Są oferowane w ogromnej ilości wariantów, a także w całych zestawach galanterii betonowej.

Granit

Granit to kamień naturalny z magmy wulkanicznej o znakomitych parametrach wytrzymałościowych. Nie chłonie wilgoci, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i inne czynniki zewnętrzne. Dostępny jest w wielu kolorach od szarego, poprzez beż, do niemal czarnego. W poszczególnych partiach powszechne są przebarwienia, które mogą podkreślić naturalną stylistykę.

W kamieniach naturalnych można spotkać kostki szlifowane, w których krawędzie wyrównuje się w procesach technologicznych. Drugi wariant to kostki ciosane, czyli z nierównościami na powierzchniach pozostawionymi po wstępnej obróbce. Można spotkać się z kostkami częściowo szlifowanymi, gdzie tylko wierzchnia warstwa pozostaje w wariancie ciosanym.

Czy taras z kostki ma wady?

Poza licznymi zaletami taras wykonany z kostek ma też słabsze strony. Przez użytkowników i ekspertów najczęściej wymieniane są dwie:

  • struktura nieprzyjemna w dotyku - trudno jest poruszać się boso po takim tarasie. Nieprzyjemny dla użytkowników jest także upadek na twarde podłoże;

  • chwasty - szeliny pomiędzy kostkami lubią zarastać samosiejkami. Mech, pojedyncze źdźbła trawy i inne rośliny zaburzają estetykę. Ich ręczne usuwanie jest bardzo żmudne i przynosi efekt krótkotrwały.

Jak zrobić taras z kostki krok po kroku?

Taras z kostki brukowej lub granitowej wykonuje się w podobny sposób. Niezależnie od wielkości powierzchni, jej lokalizacji i pomysłu aranżacyjnego, można wymienić kilka etapów prac.

Przygotowanie warstwy nośnej

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla trwałości tarasu. W przypadku układania kostki można zastosować fundament w dwóch wariantach:

  • podbudowa z kruszyw - tworzy ją warstwa żwiru o grubości 30 - 40 cm dodatkowo zagęszczona;

  • płyta żelbetowa - na zagęszczonym podłożu otoczonym deskowaniem układane jest zbrojenie, a następnie całość zalewa się warstwą betonu. Grubość płyty to przynajmniej 10 cm.

Warstwa fundamentowa musi być wykonana ze spadkiem od 1 do 2 centymetrów na każdy metr długości tarasu. Spadek ma odprowadzać wodę na zewnątrz, dlatego musi być skierowany od budynku.

Pomiędzy warstwą nośną i budynkiem trzeba zachować szczelinę dylatacyjną. Dzięki temu taras i budynek będą niezależnie od siebie przenosiły drgania. W przypadku płyt żelbetowych dodatkowe dylatacje trzeba wykonać na każde 10 m2 powierzchni. Najlepiej oddzielać od siebie fragmenty w kształcie kwadratów.

Układanie kostek

Na warstwie nośnej musi się pojawić podsypka, czyli kilkucentymetrowa warstwa piasku. Na niej można układać kostki. Pierwszym krokiem będzie ułożenie obramowania. Mogą tworzyć je krawężniki lub palisady. Warto wkopać je do gruntu lub w inny sposób zamocować do warstwy nośnej.

Kostki układa się wewnątrz obramowania, rozpoczynając od jednej ze ścian. Pomiędzy kostkami trzeba zachować szczelinę szeroką na kilka milimetrów. Poszczególne rzędy wymagają dobicia gumowym młotkiem. Stale trzeba też pilnować poziomu warstwy.

Kostki można układać na kilku poziomach w formie stopni, a także ze spadkiem. Nie trzeba tworzyć prostych rzędów, a bardzo popularne są układy łukowe. Na tym etapie można też stworzyć wzór z materiału o różnych kolorach.

Prace wykończeniowe

Taras z kostek brukowych trzeba na koniec pokryć piaskiem. Kruszywo powinno całkowicie wypełnić szczeliny pomiędzy kostkami, co ograniczy porost chwastów. Całą powierzchnię należy też zagęścić. Wykorzystuje się do tego zagęszczarki wyposażone w gumowe nakładki. To pozwoli wyeliminować nierównomierne osiadanie i wypadanie pojedynczych kostek. Powierzchnia tarasu jest gotowa do użytkowania natychmiast po utwardzeniu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.