Budowa domu na zboczu

Budowa domu na zboczu? Czemu nie! Choć część inwestorów będzie obawiała się o stabilność konstrukcji domu, inni będą zachwyceni specyfiką terenu. Aby maksymalnie wykorzystać wszystkie atuty działki, dom musi być funkcjonalny, dobrze wpasowany w teren i mieć odpowiednio ukształtowaną bryłę.

Czy zdecydować się na zakup działki ze zboczem?

Każdy teren ma swoją specyfikę, dlatego trudno jest udzielić uniwersalnych porad. Wybierając działkę ze zboczem, istotny jest przede wszystkim wybór projektu domu, który pozwoli racjonalnie zagospodarować cały teren i wykorzystać jego warunki naturalne. Jeśli na działce znajduje się skarpa o niewielkim spadku, można wykonać niwelację terenu i zbudować dom tradycyjny przeznaczony na płaskie działki. W przypadku działki z dużym spadkiem konieczne będzie wybranie projektu o odpowiedniej konstrukcji.

Działki ze spadkiem są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy zwracają uwagę na walory widokowe, piękne otoczenie, szukają wyjątkowego miejsca na budowę swojego domu. Istotne jest to, aby projekt domu harmonijnie wkomponował się w działkę na stoku. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup działki ze skarpą, konieczne jest wykonanie badań geologicznych. Trzeba się z tym liczyć, że czasami w celu zabezpieczenia zbocza przed osuwaniem konieczne być może wykonanie murku oporowego czy innych rozwiązań. Zarówno niwelacja gruntu, jak i zabezpieczenie skarpy podniesie koszt całej inwestycji. Może jest to jednak cena, którą warto zapłacić za piękne widoki na otaczającą przyrodę?

Projekt domu na działkę ze zboczem

Szukając projektu domu na działkę ze skarpą, powinniśmy wybrać projekt z częściowym lub całkowitym podpiwniczeniem. Dom o takiej konstrukcji będzie zawierał od strony zbocza ściany bez okien. Z drugiej strony zaś ściany będą odsłonięte, można zatem wykonać w nich otwory. Dom z podpiwniczeniem pozwoli na wypoziomowanie pięter i wykonanie dobrze doświetlonego parteru oraz poddasza czy piętra. Zaletą budowy domu z piwnicą jest to, że zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową domu na parterze, bowiem pomieszczenia gospodarcze i kotłownia zostaną przeniesione na niższy poziom.

Jeżeli działka nachylona jest w kierunku drogi, dobrym rozwiązaniem będzie w podpiwniczeniu wykonać garaż, zmniejszając dzięki temu powierzchnię zabudowy domu. W odsłoniętej ścianie piwnicy znajdować się będzie zatem wjazd do garażu. Od strony zbocza można wykonać takie pomieszczenia, które nie potrzebują doświetlenia słonecznego, a zatem kotłownię, spiżarnię czy pralnię. Podpiwniczenie warto także wykorzystać na aranżację pomieszczeń rekreacyjnych takich jak domowa siłownia, sala fitness czy sauna oraz sala kinowa.

Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego na działkę ze zboczem powinniśmy również wziąć pod uwagę jej ekspozycję względem stron świata, a zatem względem kierunku padania promieni słonecznych. W przypadku gdy działka jest nachylona w kierunku południowym, możliwe będzie zrealizowanie atrakcyjnej, widokowej i rekreacyjnej strefy domu. Rozłożysty taras wsparty na filarach będzie nie tylko słonecznym miejscem do wypoczynku, ale także ciekawą platformą widokową. Warto zaplanować z niego wygodne schody prowadzące do kwiecistego ogrodu zlokalizowanego poniżej. Jeśli jednak spadek terenu jest eksponowany w kierunku wschodnim lub zachodnim, trzeba będzie znaleźć odpowiednią lokalizację dla pomieszczeń strefy dziennej, aby były odpowiednio doświetlone. Zatem idealna sytuacja to taka, gdzie nachylenie działki skierowane jest na południe, a droga dojazdowa biegnie wzdłuż wzniesienia działki.

Komentarze