Czy opłaca się budowa basenu ogrodowego?
Budowa basenu w ogrodzie wymaga sporego nakładu pieniężnego. Czy zatem opłaca się go budować, skoro kąpiel jest uzależniona od pogody, a w naszym klimacie tej nie możemy być nigdy pewni? Sprawdź, co zrobić, by basen nie okazał się bezużyteczny.
Częstotliwość korzystania z basenu w ogrodzie w naszym klimacie jest uzależniona przede wszystkim od pogody. Z basenu na zewnątrz możemy bowiem korzystać zaledwie przez 2–4 ciepłe miesiące w roku. Czy zatem warto budować basen w ogrodzie, skoro przez pozostałą część roku ma stać bezużyteczny?
Budowa basenu w ogrodzie
Mimo że na zrobienie basenu możemy się zdecydować w dowolnym momencie, niekonieczne w czasie budowy domu, kiedy potrzebujemy najwięcej pieniędzy, dobrze będzie go zrealizować wraz ze wznoszeniem domu. Dlaczego? Ponieważ wiele prac będzie można wykonać przy użyciu tego samego sprzętu. Nie będziemy zatem musieli płacić dodatkowo za sprowadzenie maszyn do zrobienia wykopu czy pojazdów, które dowiozą materiał na budowę. Jeśli basen wykonamy przed zagospodarowaniem terenu wokół domu i założeniem ogrodu, nie będziemy musieli przeprowadzać ponownych nasadzeń.
Basen budowany na stałe w ogrodzie będzie tańszy od basenu budowanego wewnątrz domu. Należy go jednak zabezpieczyć przed negatywnym wpływem niskiej temperatury oraz przed deszczem. Dobrze będzie zamontować pokrycie ochronne, dzięki czemu nie trzeba będzie systematycznie usuwać z wody liści oraz innych zanieczyszczeń.
Budowa basenu tradycyjnego ze zbrojonego betonu wymaga dużego nakładu finansowego. Nieckę należy wymurować i wyłożyć płytkami ceramicznymi bądź specjalną folią z PCW. Taka folia jest pokryta powłoką akrylową, dzięki czemu jest odporna na działanie niskich temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych i gwarantuje szczelność niecki. W basenie tradycyjnym konieczne jest zamontowanie pompy oraz filtrów i korzystanie ze środków do uzdatniania wody. Otwarty basen zlokalizowany na zewnątrz musi być opróżniany oraz przykrywany na zimę.
Basen otwarty zbudowany w ogrodzie na stałe sprawdzi się doskonale, jeśli lubimy pływać i chcemy często korzystać niego w ciepłe dni. Zlokalizowany na stałe pozwoli na aranżację przestrzeni w ogrodzie wokół niego. Nie będzie się jednak opłacała jego budowa przez inwestorów, którzy bardzo rzadko będą z niego korzystali, i nie będzie on dobry dla osób, które czynnie uprawiają sport i chciałyby korzystać z basenu przez cały rok. W drugim przypadku lepiej będzie się zdecydować na budowę basenu w domu.
Basen w domu
Decyzję o budowie basenu wewnątrz domu należy podjąć już na etapie projektowania domu. Jego główną zaletą jest możliwość korzystania z niego przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych. Z tego względu jest on bardziej praktyczny niż basen odkryty. Jest droższy w budowie niż zewnętrzny, jednak bardziej się go opłaca budować, jeśli czynie uprawiamy sporty.
Wybór basenu wewnętrznego wiąże się z kilkoma problemami, które będziemy musieli rozwiązać. Przede wszystkim należy zaplanować system odprowadzania wilgoci będącej efektem parowania wody z pomieszczenia, w którym znajduje się basen. Konieczne jest także osuszanie powietrza w pomieszczeniu z basenem, aby uniknąć wykraplania się pary wodnej na chłodnych powierzchniach szyb, ścian i sufitu.
Aby obniżyć koszty związane z budową basenu i jego eksploatacją, warto dopasować basen pod względem wielkości. Jeśli niewiele osób będzie z niego korzystało, nie ma sensu budowa dużej niecki. Oszczędzimy na materiałach i ilości wody, jeśli dobierzemy wielkość z uwzględnieniem liczby domowników.
Komentarze