Budowa basenu na posesji

Biorąc pod uwagę koszty oraz wymagania techniczne, budowa basenu w domu do niedawna była nieosiągalną, luksusową inwestycją. Dziś, kiedy domy przestają być jedynie sypialnią, a stają się miejscem relaksu w rodzinnym gronie, jedynym ograniczeniem może być kwestia finansowa. Basen to jeden z elementów, o których myślą inwestorzy, planując budowę własnego domu.

Lokalizacja basenu na posesji

Planując budowę basenu w domu, trzeba zastanowić się nad jego lokalizacją – czy ma on znajdować się wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Kryte baseny najczęściej znajdują się w piwnicy lub na parterze w części przylegającej do głównej części mieszkalnej. Należy pamiętać, że konstrukcja basenu musi być umieszczona w projekcie, co oznacza, że najlepiej o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu oraz jego adaptacji, ponieważ późniejsze dostosowanie pomieszczenia na ten cel będzie kosztowne.

O basenie krytym należy pomyśleć już na etapie projektowania domu oraz jego adaptacji. Późniejsze dostosowanie pomieszczenia na ten cel może okazać się trudne i kosztowne.

Basen kryty

Decydując się na budowę basenu krytego, konieczne będzie zaprojektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, uzdatniania wody, czyli chlorowania, filtrowania oraz podgrzewania, a także montaż urządzeń do wentylacji powietrza. W pomieszczeniu basenowym należy zadbać o właściwą temperaturę oraz skuteczne usunięcie wilgoci, która powstaje przez parowanie wody. Nowoczesne systemy wentylacji, osuszania powietrza oraz odkażania wody pozwolą uniknąć zarówno wilgoci, jak i charakterystycznego basenowego zapachu. Aby ograniczyć parowanie wody, temperatura powietrza powinna być wyższa o 2ºC od temperatury wody. Można zainstalować także skraplacze pary wodnej. Poza tym należy użyć do budowy basenu materiałów odpornych na wilgoć oraz działanie środków chemicznych.

Jeśli nie jesteśmy sportowcami, wystarczą standardowe wymiary basenu (4 x 8 m)
Jeśli nie jesteśmy sportowcami, wystarczą standardowe wymiary basenu (4 x 8 m)

Basen w ogrodzie

Chcąc wybudować basen ogrodowy, należy sprawdzić, czy w miejscu, w którym ma być zlokalizowany, nie przebiegają żadne instalacje podziemne. Przeszkodą mogą być także korzenie dużych drzew rosnących w otoczeniu domu. Basen powinien być umiejscowiony jak najbliżej domu, aby z łatwością móc przeprowadzić podłączenie wody i elektryczności. Poza tym warto wybrać miejsce zaciszne, gdzie uchronimy się przed wzrokiem sąsiadów, jednak oddalone od drzew i krzewów, które będą zanieczyszczały wodę spadającymi liśćmi oraz igliwiem. Należy wybrać także miejsce nasłonecznione, które zwiększy komfort podczas zażywania kąpieli w basenie. Obejście basenu powinno być utwardzone i wykończone, np. opaską z drewna lub kamienia, nie powinien on graniczyć bezpośrednio z trawą. Zarówno w basenie ogrodowym, jak i w basenie krytym warto stosować pokrycia basenowe, które zabezpieczą nie tylko przed parowaniem wody, ale także przed jej zanieczyszczeniem.

Chcąc wybudować basen ogrodowy, należy sprawdzić, czy w miejscu, w którym ma być zlokalizowany, nie przebiegają żadne instalacje podziemne ani korzenie dużych drzew. 

Konstrukcja basenu

Konstrukcja basenu powinna zależeć nie tylko od własnych upodobań i ceny. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj gruntu oraz głębokość występowania wód gruntowych. Nie powinniśmy budować basenu w miejscu, gdzie wody gruntowe znajdują się tuż pod powierzchnią terenu. Masywna, wytrzymała konstrukcja uchroni przed przemieszczaniem się ścianek do środka pod naporem gruntu, zaś dostateczna szczelność basenu sprawi, że woda nie zagrozi fundamentom domu.

Projektując konstrukcję basenu, warto zwrócić uwagę na to, że tradycyjne baseny skimerowe, czyli takie, gdzie woda znajduje się około 15 cm poniżej krawędzi, są znacznie tańsze i łatwiejsze do wykonania. Modne baseny z rynną przelewową – w których lustro wody jest równe z powierzchnią posadzki – warto zastosować w obszernych pomieszczeniach, które można ciekawie, gustownie zaaranżować.

Wytrzymała konstrukcja basenu uchroni przed przemieszczaniem się ścianek do środka pod naporem gruntu
Wytrzymała konstrukcja basenu uchroni przed przemieszczaniem się ścianek do środka pod naporem gruntu

Kształt basenu

Kształt basenu jest dowolny i zależy wyłącznie od upodobań inwestora oraz wyobraźni architekta projektującego. Może to być forma o tradycyjnym, geometrycznym kształcie lub o bardziej skomplikowanych, opływowych, łukowatych brzegach. Trzeba jednak pamiętać, że wymyślne kształty mogą wpłynąć na pogorszenie komfortu podczas pływania, a także zwiększą koszt wykonania inwestycji. Wielkość basenu ma znaczny wpływ na koszty eksploatacyjne, dlatego projektując basen, należy uwzględnić rzeczywiste potrzeby użytkowników. Jeśli nie jesteśmy sportowcami, wystarczą standardowe wymiary basenu – 4 x 8 m. Pozwolą one wygodnie z niego korzystać całej rodzinie. Szerokość basenu zależy od liczby osób, które będą z niego korzystać. Przyjmuje się, że szerokość wynosząca 8,5 m pozwala podzielić basen na cztery tory pływackie. Basen, który będzie spełniał funkcję wyłącznie rekreacyjną, powinien mieć głębokość 1,5 m, ponieważ taka głębokość pozwala na bezpieczne zabawy w wodzie. Jeśli w basenie chcemy umieścić trampolinę do skoków, bezpieczna głębokość w tej części basenu to co najmniej 2,3 m.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.