Kabina prysznicowa bez smug i zacieków

Czyszczenie kabiny prysznicowej nie jest zaliczane do najbardziej przyjemnych prac domowych. Trudne do usunięcia zacieki, stale powracający osad oraz kurz to zmora wielu posiadaczy kabin prysznicowych. Są jednak sposoby, dzięki którym można szybko i łatwo pozbyć się brudu z kabiny.

Czyszczenie kabiny prysznicowej przy pomocy środków chemicznych jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Należy jednak uważać na środki żrące. Nie każda kabina prysznicowa jest na tyle zanieczyszczona, aby stosować aż tak silne substancje. Przed ich zakupem warto sprawdzić, którymi preparatami można myć kabinę. 

Wiele zależy od materiału, z jakiego jest wykonana kabina prysznicowa. Jeżeli jest to szkło, wówczas czyszczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy zastosować delikatny środek przeznaczony do powierzchni szklanych. Trudniej jest wyczyścić powierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych. Wówczas trzeba odpowiednio dobrać siłę środka do rodzaju materiału. W przeciwnym wypadku można nieodwracalnie uszkodzić kabinę. Kabiny wykonane z tworzyw sztucznych są znacznie trudniejsze do doczyszczenia delikatnymi środkami – w takim wypadku warto rozważyć możliwość zastosowania jednego ze znanych od lat domowych sposobów.

Zanim kupimy środki chemiczne, warto upewnić się, czy nie okażą się zbyt silne dla materiału, z którego jest wykonana kabina
Zanim kupimy środki chemiczne, warto upewnić się, czy nie okażą się zbyt silne dla materiału, z którego jest wykonana kabina

Domowe sposoby

Czyszczenie kabiny prysznicowej to często bardzo czasochłonna i ciężka praca. Osad z twardej wody oraz mydła, powracająca pleśń czy też kurz, który zalega w szynach drzwi prysznicowych, nie należą do pożądanych efektów. Bardzo prostym domowym sposobem na uzyskanie błyszczących drzwi prysznicowych jest użycie octu. To jeden z najbardziej popularnych środków stosowanych do czyszczenia brudnych powierzchni w domu. Należy przygotować roztwór w proporcjach 1:1 (ocet i woda). Za jego pomocą można skutecznie i bez problemów usunąć cały osad powstały w wyniku stosowania twardej wody oraz mydła. Jeżeli prysznic ma trudne do usunięcia zacieki, ocet warto podgrzać. Po umyciu drzwi warto je dokładnie spłukać i osuszyć. Równie łatwym sposobem na pozbycie się smug z drzwi prysznicowych jest wtarcie w nie octu. Następnie trzeba dokładnie je wypolerować papierowym ręcznikiem. Trudno dostępne miejsca – takie jak szyny drzwi prysznicowych – również można łatwo wyczyścić przy pomocy podgrzanego octu, pozostawionego na kilka godzin. Następnie wyczyszczone elementy trzeba dokładnie spłukać gorącą wodą.

Sposób czyszczenia w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonana kabina. Jeżeli jest to szkło, wówczas wystarczy zastosować delikatny środek. Trudniej jest wyczyścić powierzchnie z tworzyw sztucznych. Trzeba odpowiednio dobrać siłę środka do rodzaju materiału. W przeciwnym wypadku można nieodwracalnie uszkodzić kabinę. 

W kabinach częstym problemem jest pleśń. Można ją usunąć sodą oczyszczoną. Ten zabieg może jednak okazać się niewystarczający. W zagłębienia dobrze jest więc wlać wodę utlenioną (3%) oraz pozostawić do wyschnięcia. Można również odpowiednio zabezpieczać prysznic przed ponownym pojawieniem się pleśni. W tym celu po kąpieli nie należy zamykać drzwi prysznicowych. Jeżeli mamy taką możliwość, warto co jakiś czas otworzyć okno i solidnie wysuszyć kabinę. Wszyscy, którzy chcą utrzymać swoją kabinę w nieskazitelnej czystości, mogą zastosować gumową ściągaczkę – podobną do tej z samochodu. Po każdej kąpieli należy za jej pomocą dokładnie wyczyścić drzwi prysznica od wewnątrz. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie powstaną zacieki.

Z powierzchni szklanych ścian kabiny prysznicowej brud i zacieki można usunąć za pomocą delikatnych środków czyszczących
Z powierzchni szklanych ścian kabiny prysznicowej brud i zacieki można usunąć za pomocą delikatnych środków czyszczących

Zapobiegaj wcześniej

Zamiast za każdym razem usuwać skutki zabrudzeń, warto już na starcie zabezpieczyć się przed ich powstawaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która skutecznie zapobiegnie przywieraniu wszelkich substancji do zabezpieczonej nią powłoki. Dzięki temu prysznic będzie dłużej czysty. Naukowcy opracowali taką technologię, dzięki obserwacji liści lotosu. Pomimo tego, że rosną one w zamulonej wodzie, zawsze są czyste oraz suche. Nie przywiera do nich brud, a powstałe zanieczyszczenia z dużą łatwością usuwa wiatr i deszcz. Również w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uznawany za symbol czystości.

Hydrofobizacja pozwala na osiągniecie idealnie równej powierzchni. W efekcie spływająca woda tworzy większe strumienie i z łatwością spływa po ścianach prysznica.

Hydrofobizacja działa w podobny sposób – dzięki niej możliwe jest zachowanie czystości przedmiotów, których używa się na co dzień. Ich czyszczenie staje się zbędne. Drzwi do prysznica tylko z pozoru są gładkie – w rzeczywistości ich powierzchnia jest chropowata. W jej nierównościach zbiera się woda oraz zanieczyszczenia, tworząc zacieki oraz trudny do usunięcia osad. Hydrofobizacja pozwala na osiągniecie idealnie równej powierzchni. Spływająca woda tworzy większe strumienie i z łatwością spływa po drzwiach prysznica. Przy zakupie kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę na dostępność tej opcji – ułatwi to utrzymanie łazienki w czystości.

Komentarze