Czy warto montować kabinę bez brodzika? Opinie

Kto w dzisiejszych czasach buduje albo remontuje łazienkę, przeważnie decyduje się na kabinę bez brodzika. Nic dziwnego, ponieważ taki prysznic ma wiele zalet –powiększa optycznie pomieszczenie łazienki, jest dla każdego dostępny. Czy kabina bez brodzika ma same zalety, czy też dadzą się wyszukać jakieś wady? Kiedy warto ją montować i na co trzeba zwrócić uwagę?

 

Kabina bez brodzika – co to właściwie jest?
Leroy Merlin
Kabina bez brodzika – co to właściwie jest?

 

Przed rozpoczęciem remontu albo na etapie planowania nowego domu trzeba podjąć decyzję co do rodzaju kabiny prysznicowej. To oznacza, że zamiast brodzika, który ma mniej lub bardziej wysokie ścianki, będzie równo z podłogą łazienki zamontowany odpowiedni odpływ wody. Korzystanie z prysznica bez pokonywania przeszkód zapewnia komfort użytkowania i nowoczesny wygląd pomieszczenia.

Dlaczego warto montować kabinę bez brodzika? Jakie ma zalety?

Prysznic bez brodzika oznacza w każdym wypadku podniesienie standardu łazienki, a zwłaszcza jeśli wybrany został technicznie zaawansowany wariant. Ważne jest też dobre planowanie i profesjonalne wykonanie projektu. Do zalet można na pewno zaliczyć:

 • więcej przestrzeni w łazience,
 • prysznic bez żadnych barier,
 • wygodne wejście i wyjście spod prysznica,
 • brak progów do potknięcia,
 • eleganckie wzornictwo,
 • wygodne czyszczenie,
 • więcej swobody podczas kąpieli,
 • optyczne powiększenie pomieszczenia (brak krawędzi i narożników wysokiego brodzika).
Poznaj zalety kabiny bezbrodzikowej!
Castorama
Kabina prysznicowa typu walk-in

 

Kabina typu walk-in – czym jest?

Kabiny typu walk-in przede wszystkim charakteryzują się otwartą konstrukcją, co oznacza, że pozbawione są brodzika, progów czy zamykanych drzwi. Są natomiast zbudowane z trzech, dwóch, a nawet z jednej szklanej ściany. Duże tafle szkła tworzą doskonałą kompozycję współgrającą z wystrojem łazienki. Szklane ściany, które służą jako osłona przed rozbryzgami wody, mogą być zamontowane praktycznie w każdym miejscu; zarówno na środku łazienki, jak i pod ścianą.

Jakie są zalety kabiny typu walk-in?

Poniżej przedstawiamy Wam pięć największych zalet kabiny bezbrodzikowej typu walk-in.

1. Uniwersalne zastosowanie

Ponieważ kabina walk-in nie ma wysokiego brodzika, nie ma też ściśle określonych rozmiarów. Dzięki temu może być zamontowana zarówno w dużej, jak i w małej łazience. Da się ją urządzić tak, aby każdy kąt małego pomieszczenia był wykorzystany.

2. Łatwa do utrzymania w czystości

Wprawdzie szklane ściany i powierzchnia podłogi mogą mieć znaczne rozmiary, są jednak gładkie i łatwe w utrzymaniu czystości. W żadnym wypadku nie należy oszczędzać na jakości elementów – szklanych i metalowych. Najlepiej wybierać z dodatkowo uszlachetnioną powierzchnią, do której nie przywierają zanieczyszczenia i kamień z wody. Brak ram, zawiasów i innych części, które łatwo gromadzą brud, stanowi dodatkową zaletę otwartej kabiny bez brodzika. W przypadku wyjątkowo twardej wody dobrze jest ulokować kabinę w niszy albo w rogu łazienki. Wprawdzie osadzanie się kamienia jest nieuniknione, ale jest on mniej widoczny na ścianach niż na szklanej tafli.

3. Bezpieczne wchodzenie i wychodzenie

Kabina bez progów, narożników i kantów umożliwia szybkie, pewne i nieskomplikowane wejście i wyjście spod prysznica. Równa podłoga w całej łazience to zaleta szczególnie dla osób mniej mobilnych, starszych czy dla rodzin z małymi dziećmi. Ważne jest jednak, aby pod prysznicem zastosować odpowiednie płytki łazienkowe, czyli takie, które będą antypoślizgowe.

4. Urządzenie kabiny według gustu

Kabina bez brodzika jest elastyczna pod względem urządzenia i daje się indywidualnie dopasować. Wybierać można różne elementy armatury łazienkowej, jak i szklanych ścian.

5. Przyjemny nastrój w łazience i wizualne powiększenie wnętrza

Dużą rolę odgrywa tutaj szkło, które powiększa wizualnie pomieszczenie i przepuszcza sztuczne i naturalne światło. Prócz przeszklonych szyb na rynku dostępne jest również szkło mleczne lub matowe.

Wady kabiny typu walk-in

Kabina bez brodzika ma nie tylko same zalety. Kilka cech tego rozwiązania można uznać za wady. Przedstawiamy je poniżej.

 • Kiedy odpływ wody z kabiny prysznicowej musi być zmieniony, zmienić należy przeważnie całą instalację. Tam, gdzie wanna albo wysoki brodzik mają dostęp do syfonu i rury odpływowej, co umożliwia konserwację i naprawę, kabina bez brodzika znajduje się na poziomie podłogi. Rynny odpływowe i syfon są zagłębione kilka centymetrów w podłodze. Jeśli instalacja kanalizacyjna nie jest najmocniejszą stroną domu, lepiej zdecydować się na wersję z podwyższonym brodzikiem.
 • Wystarczy zrobić dłuższy krok po mokrej nawierzchni, a poślizg i upadek mogą się skończyć przykrymi konsekwencjami. Koniecznie trzeba więc zainwestować w maty antypoślizgowe albo odpowiednie płytki podłogowe o dużej przyczepności.
 • Kabina bez brodzika może powodować niebezpieczeństwo zalania. Woda z obszaru prysznica może gromadzić się i spływać w niezaplanowanych miejscach. W przypadku mieszkań w bloku, jeśli nastąpi awaria odpływu, to woda zaleje mieszkanie piętro niżej.

Przeczytaj również: Wanna ze szklanym parawanem czy zasłonką – co jest lepsze do wanny z funkcją prysznica? 

Czy w każdej łazience da się zainstalować kabinę bez brodzika?

Warto podkreślić, że wybór kabiny bezbrodzikowej wiąże się z wykonaniem odpowiedniego odpływu, który odprowadza wodę – odpływu ulokowanego w podłodze lub w ścianie. Największą popularnością cieszą się odpływy podłogowe, zwłaszcza odpływ liniowy oraz odpływ punktowy. Właśnie ze względu na zamontowanie elementów przyłącza z syfonem zaleca się, aby kabiny prysznicowe bez brodzika montować w trakcie budowy domu, wykańczania mieszkania lub podczas generalnego remontu całej łazienki. Jeżeli jedynie chcemy zmienić na przykład tradycyjną kabinę prysznicową na kabinę bez brodzika typu walk-in, to musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie skucie płytek łazienkowych do wylewki, wykonanie właściwego spadku oraz zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Również tak jak wspomnieliśmy wyżej, zmiana odpływu wody przeważnie wiąże się ze zmianą całej instalacji.

W sytuacji, gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu, to lepszym wyborem od kabiny prysznicowej bez brodzika może okazać się kabina z brodzikiem płaskim, który ma od 2,5 do 5 centymetrów wysokości.

Czy warto montować kabinę bez brodzika? Opinie kupujących

Kabiny prysznicowe bez brodzika mają swoje wady i zalety, jednak od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Co o kabinach bezbrodzikowych sądzą osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie? Zestawiliśmy dla Was opinie zamieszczane na forach internetowych.

„Mam... i żałuję. Wyglada bardzo ładnie, ale korzystanie z prysznica to koszmar. Oznacza to -prysznic 10 minut, sprzątanie łazienki - kolejnych 20"  – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Mam prysznic niby walk-in, bez brodzika, z płytkami na podłodze, z listwą odpływową, jednak mam zasuwane, szczelne, szklane drzwi i szczerze, to nie wyobrażam sobie, gdyby ich nie było. Przynajmniej jest taki sam komfort wchodzenia do prysznica, ale w łazience sucho, nic nie wychlapuje się poza” – źródło wypowiedzi: Forum Wizaż.

„(...)Bardzo sie uparłam na taka kabinę - efekt taki, że mąż prawie w ogole z niej nie korzysta, bo trzeba potem wycierać podłogę w zasadzie w całej łazience. Bateria jest bokiem do wejścia, można ją jeszcze bardziej skierować na ścianę, co nie zmienia faktu, że jeśli sie pod nią wejdzie i strumień wody uderza na delikwenta, to chlapie dookoła” – źródło wypowiedzi: Forum Muratordom.

„Jak masz małą łazienkę to tylko brodzik. Przy większych powierzchniach można z niego zrezygnować, bo jest miejsce na spad wody" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„(…) Mieliśmy kabinę bez brodzika tylko listwa odpływowa. Pomimo spadku większego niż przewidywał producent woda radośnie rozlewała się po podłodze w całej łazience. Szyba niestety perfekcyjnie wyglądała tylko do pierwszego mycia. Bardzo twarda woda zostawiała osady pomimo każdorazowej zabawy ściągaczką. (…)” – źródło wypowiedzi: Forum Wizaż.

„Mam taki, nie ma brodzika ani drzwiczek ani zasłony. Ma lekki spad w stronę odpływu i jest ograniczony z jednej strony ścianką. Jest wygodny - dużo większy niż kabina, bo na tym nam zależało. Moim zdaniem, takie rozwiązanie nadaje się do dużej łazienki, gdzie nie ochlapiesz sobie wszystkiego biorąc prysznic w takim otwartym kąciku (np. lustra, ciemnych płytek na ścianie naprzeciwko, suszarki z praniem:) Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby odpływ nie przytkał się np. włosami, bo woda zbyt wolno spływając rozleje się wgłąb łazienki" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

Komentarze

 • Marcella 2021-11-22T15:56:52Z

  My mamy kabinę i brodzik podpłytkowy do tego, dlatego tez wygląda cały zestaw jak prysznic bez brodzika, a on jest i chroni podłogę przed przeciekaniem. Kupiliśmy zestaw w sklepie lazienka360.pl, szybka dostawa i już zainstalowany od października w domu. :-)