Czy warto montować kabinę bez brodzika? Opinie

Kto w dzisiejszych czasach buduje albo remontuje łazienkę, przeważnie decyduje się na kabinę bez brodzika. Nic dziwnego, ponieważ taki prysznic posiada wiele zalet; powiększa optycznie pomieszczenie łazienki, jest dla każdego dostępny, a człowiek nie czuje się zamknięty w ciasnej klatce. Czy kabina bez brodzika ma same zalety, czy też dadzą się wyszukać jakieś wady? Kiedy warto ją montować i na co trzeba zwrócić uwagę?

 

Kabina bez brodzika – co to właściwie jest?
Leroy Merlin
Kabina bez brodzika – co to właściwie jest?

 

Kabina bez brodzika – co to właściwie jest?

Przed rozpoczęciem remontu albo na etapie planowania nowego domu trzeba podjąć decyzję co do rodzaju kabiny prysznicowej. To oznacza, że zamiast brodzika, który ma mniej lub bardziej wysokie ścianki, będzie równo z podłogą łazienki zamontowany odpowiedni odpływ wody. Korzystanie z prysznica bez pokonywania przeszkód zapewnia komfort użytkowania i nowoczesny wygląd pomieszczenia.

Dlaczego warto montować kabinę bez brodzika? Jakie ma zalety?

Prysznic bez brodzika oznacza w każdym wypadku podniesienie standardu łazienki, a zwłaszcza jeśli wybrany został technicznie zaawansowany wariant. Ważne jest też dobre planowanie i profesjonalne wykonanie projektu. Do zalet można na pewno zaliczyć:

 • więcej przestrzeni w łazience,
 • prysznic możliwy bez żadnych barier,
 • wygodne wejście i wyjście spod prysznica,
 • nie ma progów do potknięcia,
 • eleganckie wzornictwo,
 • wygodne czyszczenie,
 • więcej swobody podczas kąpieli,
 • pomieszczenie wydaje się większe, ponieważ brak jest krawędzi i narożników wysokiego brodzika.

Kiedy na dodatek zostanie zamówiona piękna armatura i meble łazienkowe, codzienny prysznic stanie się prawdziwie pozytywnym przeżyciem.

 

Poznaj zalety kabiny bezbrodzikowej!
Castorama
Poznaj zalety kabiny bezbrodzikowej!

 

Zalety szczególnej kabiny bezbrodzikowej typu walk-in

Kabiny otwarte typu walk-in są zbudowane z trzech, dwóch, a nawet jednej szklanej ściany. Duże tafle szkła tworzą doskonałą kompozycję z wystrojem każdej łazienki. Szklane ściany, które służą jako osłona przed rozbryzgami wody, mogą być zamontowane w każdym miejscu; zarówno na środku łazienki, jak i pod ścianą.

1. Większa swoboda poruszania się

Ponieważ nie ma tutaj wysokiego brodzika, nie ma też ściśle określonych rozmiarów. Może być zamontowana zarówno w dużej, jak i w małej łazience. Da się urządzić tak, aby każdy kąt małego pomieszczenia był wykorzystany.

2. Łatwa do utrzymania w czystości

Wprawdzie szklane ściany i powierzchnia podłogi mogą mieć znaczne rozmiary, są jednak gładkie i łatwe w utrzymaniu czystości. W żadnym wypadku nie należy oszczędzać na jakości elementów – szklanych i metalowych. Najlepiej wybierać z dodatkowo uszlachetnioną powierzchnią, do której nie przywierają zanieczyszczenia i kamień z wody. Brak ram, zawiasów i innych części, które łatwo gromadzą brud, stanowi dodatkową zaletę otwartej kabiny bez brodzika. W przypadku wyjątkowo twardej wody dobrze jest ulokować kabinę w niszy albo w rogu łazienki. Wprawdzie osadzanie się kamienia jest nieuniknione, ale jest on mniej widoczny na ścianach niż na szklanej tafli.

3. Bezpieczne wchodzenie i wychodzenie

Kabina bez progów, narożników i kantów umożliwia szybkie, pewne i nieskomplikowane wejście i wyjście spod prysznica. Równa podłoga w całej łazience to spełnienie marzeń mniej mobilnych osób. Ważne przy tym są antypoślizgowe wykładziny podłogowe.

4. Urządzenie kabiny według gustu

Kabina bez brodzika jest elastyczna pod względem urządzenia i daje się indywidualnie dopasować. Wybierać można różne elementy armatury łazienkowej, jak i szklanych ścian.

 

Prysznic bez brodzika oznacza w każdym wypadku podniesienie standardu łazienki.
Prysznic bez brodzika oznacza w każdym wypadku podniesienie standardu łazienki.

 

5. Rozsądna inwestycja

Chociaż taka kabina bez brodzika nie jest tania, to raz zainstalowana jest wspaniałą inwestycją bez żadnych kantów i progów. Jeśli nawet nie dzisiaj, to w przyszłości brak barier w łazience może mieć istotne znaczenie.

6. Przyjemny nastrój w łazience

Dużą rolę odgrywa tutaj szkło, które powiększa wizualnie pomieszczenie i przepuszcza sztuczne i naturalne światło. Jeśli komuś przezroczyste szyby dają za mało prywatności, może wybrać szkło mleczne albo matowe.

Czy w każdej łazience da się zainstalować kabinę bez brodzika?

Kabina bez brodzika ma nie tylko same zalety. Kilka cech tego rozwiązania można uznać za wady:

 • Kiedy odpływ wody z kabiny prysznicowej musi być zmieniony, zmienić należy przeważnie całą instalację. Tam, gdzie wanna albo wysoki brodzik mają dostęp do syfonu i rury odpływowej, co umożliwia konserwację i naprawę, kabina bez brodzika znajduje się na poziomie podłogi. Rynny odpływowe i syfon są zagłębione kilka centymetrów w podłodze. Jeśli instalacja kanalizacyjna nie jest najmocniejszą stroną domu, lepiej zdecydować się na wersję z podwyższonym brodzikiem.
 • Wystarczy zrobić dłuższy krok po mokrej nawierzchni, a poślizg i upadek mogą się skończyć przykrymi konsekwencjami. Koniecznie trzeba więc zainwestować w maty antypoślizgowe albo odpowiednie płytki podłogowe o dużej przyczepności.
 • Kabina bez brodzika może powodować niebezpieczeństwo zalania. Woda z obszaru prysznica może gromadzić się i spływać w niezaplanowanych miejscach. Jeśli nastąpi jakaś awaria odpływu, pierwsi dowiedzą się o tym sąsiedzi z dołu.

Przeczytaj również: Wanna ze szklanym parawanem czy zasłonką – co jest lepsze do wanny z funkcją prysznica? 

Czy warto montować kabinę bez brodzika? Poznaj OPINIE INNYCH KUPUJĄCYCH

Opinie kupujących z Forum Gazeta: http://forum.gazeta.pl/forum/w,25,124108149,124108149,prysznic_bez_brodzika_ma_ktos_.html

„Mam... i żałuję. Wyglada bardzo ładnie, ale korzystanie z prysznica to koszmar. Oznacza to -prysznic 10 minut, sprzątanie łazienki - kolejnych 20." 

„Jak masz małą łazienkę to tylko brodzik. Przy większych powierzchniach można z niego zrezygnować, bo jest miejsce na spad wody."

"Mam taki, nie ma brodzika ani drzwiczek ani zasłony. Ma lekki spad w stronę odpływu i jest ograniczony z jednej strony ścianką. Jest wygodny - dużo większy niż kabina, bo na tym nam zależało. Moim zdaniem, takie rozwiązanie nadaje się do dużej łazienki, gdzie nie ochlapiesz sobie wszystkiego biorąc prysznic w takim otwartym kąciku (np. lustra, ciemnych płytek na ścianie naprzeciwko, suszarki z praniem:) Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby odpływ nie przytkał się np. włosami, bo woda zbyt wolno spływając rozleje się wgłąb łazienki."

Opinie użytkowników Kafeteria Forum: https://f.kafeteria.pl/temat-6587443-prysznic-bez-brodzika/

"Dobry odpływ liniowy, spadek w brodziku na płytkach i miejsce w podłodze do schowania syfonu. To powinno Ci wystarczyć, by cieszyć się pięknym prysznicem bez brodzika :)"

Komentarze

 • Marcella 2021-11-22T15:56:52Z

  My mamy kabinę i brodzik podpłytkowy do tego, dlatego tez wygląda cały zestaw jak prysznic bez brodzika, a on jest i chroni podłogę przed przeciekaniem. Kupiliśmy zestaw w sklepie lazienka360.pl, szybka dostawa i już zainstalowany od października w domu. :-)