Dom kryty strzechą
Powrót do naturalnych materiałów i ekologicznego stylu życia znajduje swój wyraz w różnych dziedzinach, także w budownictwie. Przejawem tej swoistej mody jest coraz częstsze pojawianie się strzechy jako pokrycia współczesnych domów.
Dach spełnia ważną funkcję. Chroni wnętrze domu przed czynnikami atmosferycznymi, sprawia, że budowla jest bezpieczna i estetyczna. Tylko odpowiedni gatunek trzciny może zastąpić dachówki. Do wykonania efektywnego trzcinodachu wykorzystuje się wodną trzcinę jednoroczną, zawierającą duże ilości krzemionki. Łodygi trzciny muszą być długie i proste, a przy tym sprężyste i bezlistne. Z biegiem czasu zmieniają kolor ze słomkowego na brązowy. Krzemionka, stanowiąca budulec łodygi, zapewnia roślinie odpowiednią trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.
Zadanie dla strzecharzy
Strzecha odznacza się dużym ciężarem, więc może stanowić pokrycie dachu o odpowiedniej konstrukcji. Połać dachowa powinna być stroma, o spadku wynoszącym od 40° do 50°, co ułatwia odprowadzenie wody opadowej. Strzechę układa się na grubość około trzydziestu centymetrów. Taka konstrukcja zapewnia całkowitą wodoszczelność. Dach pokryty trzciną spełnia swoje zadanie przez długi czas – od sześćdziesięciu do stu lat. Zabiegi konserwacyjne ograniczają się do likwidowania mchu.
Do wykonania trzcinodachu wykorzystuje się wodną trzcinę jednoroczną, zawierającą duże ilości krzemionki. Łodygi trzciny muszą być długie i proste, a przy tym sprężyste i bezlistne.
Profesjonalnym wykonaniem trzcinodachu zajmują się strzecharze. Stosowanie nowoczesnych technologii, między innymi odpornego na wysokie temperatury drutu chromoniklowego do wiązania snopków trzciny, zwiększa bezpieczne użytkowanie domu.
Zalety domów pokrytych strzechą
Wykorzystanie strzechy do pokrycia dachu sprawia, że dom komponuje się z naturalnym otoczeniem, stanowiąc jego ekologiczne i zdrowe dopełnienie. Wnętrze domostwa zyskuje specyficzny mikroklimat. Latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, zimą, dzięki doskonałej izolacji cieplnej, zostaje zapewniona temperatura przyjazna dla organizmu. Dach wykonany z trzciny doskonale pochłania dźwięki. Dobra izolacja akustyczna umożliwia wyeliminowanie z otoczenia hałasów, które przeszkadzają w regeneracji sił po całodniowym dniu pracy.
W domu pokrytym strzechą panuje specyficzny, korzystny dla zdrowia mikroklimat.
Trzcinodachy należą do ekonomicznych rozwiązań. Poszycie dachowe, wystające poza linię ścian, zabezpiecza dom przed zawilgoceniem. Nie ma potrzeby montowania dodatkowych rynien. Wystarczy ułożyć pod okapem kamyki, które utworzą wokół budynku opaskę drenażową.
Strzecha chroni dom przed pożarami. Ubita trzcina uniemożliwia przedostanie się ognia do wnętrza, a ognioodporny drut zabezpiecza snopy przed rozsypaniem. Zabezpieczeniem przed pożarem jest także specjalistyczny środek konserwujący oraz wełna mineralna lub szklana, dodatkowo zabezpieczająca dach od wewnątrz. Od uderzenia piorunów dom chroni instalacja odgromowa.
Przepisy przeciwpożarowe
Przepisy przeciwpożarowe mają wpływ na możliwość usytuowania domu pokrytego strzechą w sąsiedztwie innych zabudowań i lasu:
- w odległości 24 m od budynków z dachami rozprzestrzeniającymi ogień,
- w odległości 15 m od budynków z dachami nierozprzestrzeniającymi ogień,
- w odległości 12 m od granicy działki, na której znajduje się dom,
- 24 metry od linii lasu.
Komentarze