Pogłębienie piwnicy w celu adaptacji

Zaadaptowanie piwnicy do celów mieszkalnych jest możliwe, jeśli wysokość pomieszczeń na podziemnej kondygnacji wynosi co najmniej 2,5 m. W przeciwnym wypadku konieczne będzie pogłębienie piwnicy do tej wysokości.

Przepisy budowlane określają, że pomieszczenia piwniczne, aby mogły być zaadaptowane do celów mieszkalnych, muszą mieć wysokość co najmniej 2,5 m. Jeśli ich wysokość jest niższa, nie mogą być wykorzystywane na stały pobyt ludzi. Możliwe jest obniżenie podłogi piwnicy, jednak należy pamiętać, że związane to będzie z kosztami oraz trudnościami wykonawczymi. Chcąc pogłębić piwnicę, należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych, rodzaj materiałów, z jakich są wykonane ściany nośne oraz podłoga, a także głębokość posadowienia budynku i wysokość oraz szerokość ław fundamentowych.

Wszelkie sposoby obniżania podłogi piwnicy wymagają współpracy z konstruktorem
Wszelkie sposoby obniżania podłogi piwnicy wymagają współpracy z konstruktorem

Metody pogłębiania piwnicy

Najłatwiejszym sposobem, jednak rzadko możliwym do wykonania, jest obniżenie podłogi do wierzchu ław fundamentowych. Pogłębienie podłogi do tego poziomu nie naruszy układu sił istniejących w konstrukcji. Grunt między ławami fundamentowymi stanowi bowiem rodzaj zapory zabezpieczającej przed przesunięciem się ich do wnętrza budynku. Znacznie częściej okazuje się, że aby uzyskać odpowiednią wysokość podpiwniczenia, konieczne jest pogłębienie piwnicy do spodu ław fundamentowych. Obniżenie podłogi do poziomu posadowienia budynku jest bardziej skomplikowane, gdyż wymagane jest wykonanie na czas prowadzenia robót rozpór, które będą stanowiły ochronę przed naporem gruntu na ściany oraz fundamenty budynku. Często w tym celu wylewa się płytę żelbetową pomiędzy ławami fundamentowymi. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku podłoga nie będzie równa na całym jej poziomie. Uskok powstały po wylaniu płyty żelbetowej można jednak dopasować do planowanej aranżacji wnętrza i może on być ukryty poprzez elementy zabudowy meblowej.

Chcąc pogłębić piwnicę, należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych, rodzaj materiałów, z jakich są wykonane ściany nośne oraz podłoga, a także głębokość posadowienia budynku i wysokość oraz szerokość ław fundamentowych.

Basen w piwnicy

W nowoczesnych projektach domów inwestorzy coraz częściej chcą wykonać w piwnicy pomieszczenie basenowe lub salon kąpielowy z wanną z hydromasażem. Częstotliwość użytkowania pomieszczenia kąpielowego umieszczonego w tej części domu będzie zależna od preferencji domowników oraz ich stylu życia. Organizując wieczór spa w gronie znajomych w oddalonym od części nocnej domu basenie czy wannie z bąbelkami, nie zakłócimy głośnymi rozmowami i muzyką spokojnego snu dzieci. Basen czy wannę z hydromasażem najlepiej zagłębić w podłodze, by krawędzie były zrównane z powierzchnią posadzki. Planując miejsce ustawienia sprzętu, najbezpieczniej będzie zrobić wykop jak najdalej od ścian nośnych. Wszelkie roboty wykonawcze związane z obniżeniem podłogi piwnicy, czy to częściowym, czy całkowitym, należy konsultować z konstruktorem. Naruszając strefę największych sił działających przez fundamenty na grunt, doprowadzimy do uszkodzenia konstrukcji, co może się wiązać z uszkodzeniami budynku. Konieczne będzie zabezpieczenie zagłębienia poprzez wzmocnienie całego obwodu wykopu.

Wannę z hydromasażem najlepiej zagłębić w podłodze, by krawędzie były zrównane z powierzchnią posadzki
Wannę z hydromasażem najlepiej zagłębić w podłodze, by krawędzie były zrównane z powierzchnią posadzki

Prace pod nadzorem konstruktora

Najdroższe i najbardziej skomplikowane, a zatem rzadko wykonywane w domach jednorodzinnych, jest pogłębianie fundamentów pod ławą fundamentową. Wszelkie sposoby obniżania podłogi piwnicy wymagają współpracy nie tylko z samym konstruktorem, ale także doświadczonym wykonawcą. Należy zwrócić uwagę na fakt, że konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej kolejności wykonywanych etapów prac. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą doprowadzić w najgorszym przypadku nawet do zawalenia się domu. Pogłębiając piwnicę, wymagane będzie wykonanie nowej izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej zależnej od warunków gruntowych oraz metod prowadzenia prac. W pomieszczeniach mieszkalnych warto także pomyśleć o położeniu izolacji termicznej podłogi.

Komentarze