Domek letniskowy: jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

W przeciwieństwie do budynków mieszkalnych domki letniskowe nie są stale zamieszkane. Służą rodzinom jako miejsce wakacyjnego i urlopowego pobytu albo zapewniają dodatkowy dochód, jeśli są otwarte także dla gości. Ogrzewając swój letniskowy domek, zapobiega się szkodom budowlanym. Dłuższy okres użytkowania w roku oznacza też wyższe dochody. Ale jakie jest właściwie optymalne ogrzewanie takiego obiektu?

Domek letniskowy to naprawdę wyjątkowe miejsce dla całej rodziny
Domek letniskowy to naprawdę wyjątkowe miejsce dla całej rodziny

Ogrzewanie domku letniskowego – o tym trzeba pamiętać

Dom letniskowy to nie altana ogrodowa, ale budynek najczęściej wyposażony w kuchnię, łazienkę i bieżącą wodę. Ogrzewając taki budynek, można z niego przez cały rok korzystać. Zarówno samemu w wolnym czasie, jak i wynajmując gościom urlopowym. Urządzenie grzewcze musi podnieść temperaturę w domku do przyjemnego poziomu, a w okresach braku zamieszkania przynajmniej zabezpieczyć pomieszczenia przed przemarzaniem. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że woda w rurach zamarznie.

Ogrzewanie domku letniskowego chroni go nie tylko przed szkodami od mrozu, ale też przed innymi szkodami budowlanymi. Mogą one wystąpić, kiedy na zimnych ścianach skrapla się wilgoć. Mokre miejsca sprzyjają rozwojowi grzybów i w domu szybko pojawi się pleśń. Ogrzewany nawet minimalnie dom nie wyziębia się i może być użytkowany we własnym zakresie albo wynajmowany również zimą. Do zalet ogrzewania domku letniskowego należą:

 • Ochrona mieszkania przed wilgocią i pleśnią.
 • Zapobieganie przemarzaniu rur z wodą.
 • Niewychłodzone całkowicie pomieszczenia szybciej się nagrzewają.
 • Istnieje możliwość korzystania z domku przez cały rok.

Wybór optymalnego ogrzewania domku letniskowego - radzimy w artykule!
Wybór optymalnego ogrzewania domku letniskowego - radzimy w artykule!

Wybór optymalnego ogrzewania domku letniskowego

Istnieje dzisiaj wiele sposobów ogrzania wakacyjnej nieruchomości. Obok systemów grzewczych z wodą, jak pompy ciepła i kotły gazowe, można też wybierać spośród licznych rozwiązań zdecentralizowanych. Są to przykładowo grzejniki gazowe, promienniki podczerwieni, grzejniki elektryczne albo kominki.

1. Ogrzewanie centralne

Jeśli nieruchomość jest wykorzystywana przez cały rok, do ogrzewania letniskowego domku można zainstalować system z wodą jako czynnikiem grzewczym. Podgrzana woda jest tłoczona pompą przez grzejniki, oddając ciepło w pomieszczeniach. Może to być system kaloryferów, ogrzewanie powierzchniowe podłogowe, ścienne albo sufitowe.

 • Piec gazowy kondensacyjny – zwarty, efektywny, z możliwością regulacji mocy zgodnie z potrzebami. Można utrzymać temperaturę pomieszczeń na minimalnym poziomie, albo zadbać o wysoki komfort cieplny. Konieczne jest przyłącze do linii gazowej. Z braku przyłącza można zaopatrzyć się w zbiornik z płynnym gazem. W zależności od dostępnego miejsca na działce, zbiornik może być ukryty pod ziemią lub ustawiony na powierzchni.
 • Pompa ciepła – wykorzystuje odnawialne źródło energii dla podniesienia temperatury w domku letniskowym. Jako źródło energii może służyć powietrze, ziemia albo woda gruntowa. Pompa ciepła pracuje najbardziej wydajnie, kiedy różnica temperatur źródła ciepła i czynnika grzewczego jest mała. Nowoczesne pompy ciepła potrafią ogrzewać pomieszczenia nawet przy znacznych temperaturach ujemnych na zewnątrz, jednak wówczas rośnie zużycie energii elektrycznej i maleje sprawność urządzenia. Zaletą pompy ciepła jest brak zbiornika z gazem koło domu i komina na dachu.
 • Kolektory słoneczne – aby oszczędzać energię elektryczną, można instalację grzewczą gazową albo z pompą ciepła połączyć z panelami słonecznymi. Ten system bez kosztów przekształca energię promieniowania słonecznego w energię cieplną. Maleją w ten sposób koszty i emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Ogrzewanie domku letniskowego - jaka opcja będzie najkorzystniejsza?
Ogrzewanie domku letniskowego - jaka opcja będzie najkorzystniejsza?

2. Ogrzewanie zdecentralizowane

W przypadku, kiedy domek letniskowy musi być ogrzewany tylko przez kilka dni albo w weekendy, wtedy dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie bez tworzenia centralnego systemu. W grę wchodzą następujące rozwiązania:

 • Gazowy ogrzewacz – wyposażony jest w stalową komorę spalania oraz system wywiewu spalin i poboru powietrza wyprowadzany na zewnątrz. Spalanie gazu w zamkniętej komorze nie powoduje pobierania tlenu z ogrzewanego pomieszczenia. Regulowany termostat umożliwia utrzymanie określonej temperatury. Ogrzewacz gazowy zapewnia szybkie nagrzewanie pomieszczenia.
 • Grzejnik elektryczny – jeśli domek letniskowy ma być ogrzewany jedynie sporadycznie, na przykład w chłodniejsze wieczory jesienne, można zdecydować się na grzejniki elektryczne. Urządzenie zamienia energię elektryczną w cieplną i podgrzewa powietrze w pomieszczeniu. Grzejnik można łatwo podłączyć do gniazdka i szybko uzyskać efekt. Wadą jest znaczne zużycie energii elektrycznej przy częstszym użyciu i co za tym idzie wysokie koszty ogrzewania.
 • Promiennik podczerwieni – wprawdzie również zasilany energią elektryczną, ale działający na innej zasadzie niż grzejnik. Promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio sprzęty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu, a nie powietrze, które dopiero unosi się na zasadzie konwekcji. Przyjemne uczucie ciepła pojawia się bardzo szybko, chociaż ściany i masa powietrza w pomieszczeniu są jeszcze chłodne. Przy dłuższym użytkowaniu należy liczyć się ze znacznymi kosztami wykorzystanej energii elektrycznej.
 • Kominek – kominek ogrzewa pomieszczenie spalając drewno albo pellet. To rozwiązanie jest celowe, jeśli domek letniskowy jest użytkowany tylko od czasu do czasu. Chociaż koszty takiego ogrzewania są niskie, komin wysyła jednak do atmosfery spaliny i popiół. Niewątpliwą zaletą kominka jest niepowtarzalna atmosfera, jaką tworzy palące się w kominku drewno.

Ogrzewanie w domku letniskowym - podsumowanie

Ochrona przed mrozem, zapobieganie wilgoci i pleśni oraz dłuższy okres użytkowania – to argumenty, które przemawiają za ogrzewaniem domku letniskowego. Jeśli użytkowanie jest całoroczne, najbardziej korzystne jest ogrzewanie centralne. W przypadku sporadycznego tylko korzystania z nieruchomości, lepsze będzie ogrzewanie zdecentralizowane. Wprawdzie jest nieco droższe w eksploatacji, ale za to mniej kosztuje jego instalacja.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.