Domek letniskowy: jaki wybrać projekt? Wady i zalety posiadania domku na wakacje

Jakie są wady i zalety domku letniskowego? Jaki domek letniskowy wybrać: mobilny czy stacjonarny? Jaki projekt będzie najlepszy? Sprawdzamy.

 

Jaki domek letniskowy wybrać?
Jaki domek letniskowy wybrać?

Zanim zostanie wybrany konkretny domek letniskowy na działkę, dobrze jest odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Poza wrażeniami estetycznymi znaczenie ma również funkcjonalność obiektu, oczekiwany sposób zaspokajania potrzeb mieszkańców. Pod uwagę trzeba wziąć:

 • możliwości finansowe,
 • rodzaj i wielkość działki,
 • sposób użytkowania domku – przez cały rok albo tylko sezonowo,
 • liczba osób przebywających na działce jednocześnie,
 • wyposażenie domku – np.: kuchnia, łazienka, mały magazyn.

Wady i zalety własnego domku letniskowego

Domek na działce oferuje rozmaite możliwości i ma wiele zalet. Oczywiście, na wstępie jest poważnym finansowym wyzwaniem, jednak porównując wydatki na urlop każdego roku z ceną takiego domku, łatwo można dojść do wniosku, że jest to inwestycja korzystna. Do zalet należy zaliczyć:

 • możliwość wynajęcia nieużytkowanego domku letniskowego,
 • niższe koszty urlopu,
 • możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych,
 • możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Nieliczne wady letniskowego domku to na przykład:

 • jednorazowy znaczny koszt zakupu,
 • wymaganie stałego nadzoru w przypadku domku letniskowego położonego na uboczu,
 • konieczność zapewnienia porządku i całodziennego wyżywienia we własnym zakresie.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając domek letniskowy?
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając domek letniskowy?

 

Jaki domek letniskowy wybrać?

Jaki domek letniskowy wybrać? Wszystko zależy od własnych upodobań oraz od zasobności portfela. Jednym wystarcza prosta przyczepa campingowa, a inni wolą mieć na działce komfortowy obiekt wypoczynkowy.

Decydując się na inwestycję, która ma służyć przez wiele lat, nie należy kierować się niską ceną, jako podstawowym kryterium wyboru. Szukając odpowiedniej oferty, należy skupić się na domku z odpowiednią izolacją cieplną, dobrym wykończeniem drzwi i okien oraz trwałym pokryciem dachowym.

Mobilne domki letnie

Do tej grupy można zaliczyć przyczepy campingowe przystosowane do dłuższego pobytu, domki holenderskie na metalowej konstrukcji z kołami do transportu oraz drewniane domki wyposażone w osie z kołami. Te ostatnie mogą być budowane na zamówienie i wyposażone zarówno w elementy umożliwiające przemieszczanie, jak i w niezbędne instalacje. Mobilny domek drewniany ma wbudowaną instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną gotową do podłączenia.

Zaletą mobilnych domków letniskowych jest łatwość przemieszczania, a tym samym ewentualnego odsprzedania. Wadą jest znaczna cena w połączeniu ze stosunkowo niewielkimi wymiarami. Mobilny domek nigdy nie dorówna wielkością i komfortem obiektowi stacjonarnemu, posadowionemu na gruncie. Jest odpowiedni dla osób, które nie chcą inwestować w kosztowną, pracochłonną i wymagającą szeregu pozwoleń budowlę z izolacją cieplną i wydajnym ogrzewaniem.

Stacjonarne domki letnie

W odróżnieniu od mobilnych domków wakacyjnych domki stacjonarne dają właścicielowi o wiele większe możliwości. Są ciekawsze pod względem projektowym, ale też trudniejsze w utrzymaniu. Konieczna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa oraz osadzenia na gruncie zapobiegające osiadaniu. O ile domek mobilny można na czas przerwy w użytkowaniu odprowadzić w bezpieczne miejsce, to w przypadku domku stałego pozostaje tylko kłopotliwe pilnowanie i doglądanie.

Mimo tych niedogodności letni dom z dużymi oknami, tarasem i wyposażeniem w kuchnię i łazienkę jest obiektem marzeń wielu osób. Decydując się na stacjonarny domek letniskowy, można wziąć pod uwagę dwie możliwości:

 • domek letniskowy na fundamentach, spełniający wszystkie wymagania dotyczące budynku całorocznego. Budowa wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i przyłączenia do dostępnych sieci – wodociągowej, kanalizacyjnej i ewentualnie gazowej;
 • domek letniskowy niepołączony z gruntem. Pod względem prawnym nie jest budynkiem traktowanym na równi z domem. W świetle przepisów znowelizowanego Prawa budowlanego budowa takiego domku letniskowego nie wymaga ani zezwolenia, ani nawet zgłoszenia do urzędu. Warunki takiego postępowania opisują szczegółowo przepisy budowlane.

Domek letniskowy z bali

W przypadku domku letniskowego z bali grube, drewniane ściany zewnętrzne zapewniają dobrą izolację termiczną. Latem chronią przed upałem, a zimą pozwalają na bezpieczny pobyt. Dzięki dodatkowej izolacji termicznej łatwo przekształcić domek z bali w dom niskoenergetyczny i ogrzewać go, wykorzystując panele słoneczne lub pompę ciepła.

Dom letniskowy z bali może być wykorzystywany w czasie urlopów i ferii, a także weekendów, a w razie możliwości – wynajęty dla gości. Duża trwałość drewnianych bali sprawia, że taki domek – początkowo użytkowany jako wakacyjny, z czasem może stać się mieszkaniem dla gości, dla dorastających dzieci, albo całorocznym domem. Drewno użyte do budowy powinno być wysokiej jakości – bez pęknięć i sęków zepsutych, które ograniczają wytrzymałość mechaniczną. Należy absolutnie unikać wyrobów z drewna ze śladami żerów owadów, z pozostałością murszu i nadmiernej krzywizny.

Komentarze