Domek letniskowy: jaki wybrać projekt? Wady i zalety posiadania domku na wakacje
Urlop w domku na własnej działce znajduje coraz więcej amatorów. Jest o wiele tańszy i wygodniejszy niż pobyt w hotelu. Kto raz spędził tak wolny czas, nie zrezygnuje łatwo z planów posiadania domku letniskowego na własność. Jaki projekt najlepiej wybrać? Sprawdzamy!
Zapach dymu z kominka, bliski kontakt z naturą, przytulny odpoczynek po dniu spędzonym na przykład na długiej wędrówce albo pływaniu w rzece lub jeziorze. A do tego możliwość przygotowania ciepłego posiłku w chłodne dni albo drinka z lodówki podczas upału. Dalekie podróże przestają być modne i popularne. Rosnąca świadomość negatywnego wpływu środków transportu na środowisko naturalne sprawia, że coraz więcej osób odkrywa piękno natury naszego kraju. Ono zawsze było na wyciągnięcie ręki, ale często niedostrzegane.
Zanim zostanie wybrany konkretny domek letniskowy na działkę, dobrze jest odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Poza wrażeniami estetycznymi, znaczenie ma również funkcjonalność obiektu, oczekiwany sposób zaspokajania potrzeb mieszkańców. Pod uwagę trzeba wziąć:
- możliwości finansowe,
- rodzaj i wielkość działki,
- sposób użytkowania domku – przez cały rok albo tylko sezonowo,
- liczba osób przebywających na działce jednocześnie,
- wyposażenie domku – kuchnia, łazienka, mały magazyn.
Wady i zalety własnego domku letniskowego
Domek na działce oferuje rozmaite możliwości i posiada wiele zalet. Oczywiście, na wstępie jest poważnym finansowym wyzwaniem, jednak porównując wydatki na urlop każdego roku z ceną takiego domku, łatwo można dojść do wniosku, że jest to inwestycja niezwykle korzystna. Do zalet należy zaliczyć:
- zawsze można zabrać ze sobą zwierzęta domowe,
- dzieci mogą się swobodnie poruszać na świeżym powietrzu,
- koszty urlopu są niskie, nawet doliczając całodzienne wyżywienie,
- nieużytkowany domek letniskowy można komuś wynająć,
- zakup domku szybko się amortyzuje.
Nieliczne wady letniskowego domku, to na przykład:
- jednorazowy znaczny koszt zakupu,
- domek letniskowy położony z dala od miejsca zamieszkania wymaga stałego dozoru,
- konieczność zapewnienia porządku i całodziennego wyżywienia we własnym zakresie.
Jaki domek letniskowy wybrać?
Wszystko zależy od własnych upodobań oraz zasobności portfela. Jednym wystarcza prosta przyczepa campingowa, a inni wolą mieć na działce komfortowy obiekt wypoczynkowy. Ogólnie biorąc można domki wakacyjne podzielić na dwie grupy:
1. Mobilne domki letnie
Do tej grupy można zaliczyć przyczepy campingowe przystosowane do dłuższego pobytu, domki holenderskie na metalowej konstrukcji z kołami do transportu oraz drewniane domki wyposażone w osie z kołami.
Te ostatnie mogą być budowane na zamówienie i wyposażone zarówno w elementy umożliwiające przemieszczanie, jak i w niezbędne instalacje. Mobilny domek drewniany posiada wbudowaną instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, gotową do podłączenia.
Zaletą mobilnych domków letniskowych jest łatwość przemieszczania, a tym samym ewentualnego odsprzedania. Wadą jest znaczna cena w połączeniu ze stosunkowo niewielkimi wymiarami. Mobilny domek nigdy nie dorówna wielkością i komfortem obiektowi stacjonarnemu, posadowionemu na gruncie. Jest odpowiedni dla osób, które nie chcą inwestować w kosztowną, pracochłonną i wymagającą szeregu pozwoleń budowlę z izolacją cieplną i wydajnym ogrzewaniem.
2.Stacjonarne domki letnie
W odróżnieniu od niewielkich, mobilnych domków wakacyjnych, domki stacjonarne dają właścicielowi o wiele większe możliwości. Są ciekawsze pod względem projektowym, ale też trudniejsze w utrzymaniu. Konieczna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa oraz odpowiednie osadzenia na gruncie, zapobiegające osiadaniu. O ile domek mobilny można na czas przerwy w użytkowaniu odprowadzić w bezpieczne miejsce, to w przypadku domku stałego pozostaje tylko kłopotliwe pilnowanie i doglądanie. Trudniejsze jest też znalezienie ewentualnego nabywcy.
Mimo tych niedogodności, letni dom z dużymi oknami, tarasem i wyposażeniem w kuchnię i łazienkę jest obiektem marzeń wielu osób. Decydując się na stacjonarny domek letniskowy można wziąć pod uwagę dwie możliwości:
- Domek letniskowy na fundamentach, spełniający wszystkie wymagania dotyczące budynku całorocznego. Budowa wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i przyłączenia do dostępnych sieci – wodociągowej, kanalizacyjnej i ewentualnie gazowej.
- Domek letniskowy niepołączony z gruntem. Pod względem prawnym nie jest budynkiem traktowanym na równi z domem. W świetle przepisów znowelizowanego Prawa budowlanego budowa takiego domku letniskowego nie wymaga ani zezwolenia, ani nawet zgłoszenia do urzędu. Warunki takiego postępowania opisują szczegółowo przepisy budowlane.
Domek letniskowy z bali
Trudno wymarzyć sobie lepszy domek wakacyjny niż chata z bali. Grube drewniane ściany zewnętrzne zapewniają dobrą izolację termiczną. Latem chronią przed upałem, a zimą pozwalają na bezpieczny pobyt. Dzięki dodatkowej izolacji termicznej łatwo przekształcić domek z bali w dom niskoenergetyczny i ogrzewać go wykorzystując odtwarzalne źródła energii – panele słoneczne albo pompę ciepła.
Dom letniskowy z bali może być wykorzystywany w czasie urlopów i ferii, a także weekendów, a w razie możliwości – wynajęty dla płacących z pobyt gości. Duża trwałość drewnianych bali sprawia, że taki domek – początkowo użytkowany jako wakacyjny, z czasem może stać się mieszkaniem dla gości, dla dorastających dzieci, albo po rozbudowaniu – normalnym całorocznym domem.
Pomysł zakupu i przekształcenia małego domu z bali w dom letniskowy ma same zalety. Taka inwestycja wzbogaci życie całej rodziny, dając możliwości, których nie należy lekceważyć. Suchy i zadbany dom z bali może służyć przez wiele dekad.
Na co zwrócić uwagę wybierając domek letniskowy?
Decydując się na inwestycję, która ma służyć przez wiele lat, nie należy kierować się niską ceną, jako podstawowym kryterium wyboru. Szukając odpowiedniej oferty należy skupić się na domku z odpowiednią izolacją cieplną, dobrym wykończeniem drzwi i okien oraz trwałym pokryciem dachowym.
Drewno użyte do budowy powinno być wysokiej jakości – bez pęknięć i sęków zepsutych, które ograniczają wytrzymałość mechaniczną. Należy absolutnie unikać wyrobów z drewna ze śladami żerów owadów, z pozostałością murszu i nadmiernej krzywizny.
Komentarze