Wąska działka to nie problem
Działki znajdujące się w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach mają to do siebie, że mimo wysokiej ceny cieszą się dużym zainteresowaniem. Stąd też podmiejskie parcele dzielone są na węższe, a te z kolei są uważane za trudniejsze do zagospodarowania.
Decydując się na zakup wąskiej działki, trzeba liczyć się z tym, że nie każdy pomysł będzie można na niej zrealizować. Ograniczenia są jednak do przezwyciężenia, trzeba tylko starannie wybrać projekt domu i poznać kilka trików ułatwiających jego korzystne usytuowanie. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące projekty, które mogą zostać zrealizowane na działkach o szerokości 18 m.
Projekt Bazylia B (123 m2)
Budynek o zgrabnej formie, z wzbogacającym jego architekturę dachem w kształcie litery T. Jest to bardzo funkcjonalny dom parterowy z poddaszem użytkowym. Nadaje się do zabudowy bliźniaczej. Na dole zaplanowano tutaj przestronny salon z nowoczesnym przeszkleniem, a na górze cztery pokoje, w tym jeden nad garażem, z osobną łazienką. Na uwagę zasługuje wysoka na 180 cm ścianka kolankowa.
Projekt Koralgol 2G (139,1 m2)
Ten projekt może zostać zrealizowany na działce z wjazdem od strony południowej, w części frontowej ulokowano bowiem wymagający dobrego oświetlenia przestronny salon. Na parterze oprócz dziennej części wnętrz znalazły się także pomieszczenia gospodarcze, dwustanowiskowy garaż, a także dodatkowy pokój. Na poddaszu natomiast umieszczono cztery komfortowe sypialnie; w tym apartament gospodarzy z własną łazienką oraz garderobą.
Projekt Sezam 2 (102,2 m2)
Przykład domu parterowego, który może powstać na działce o szerokości do 18 m. Jest to nieduży budynek o bardzo prostej bryle z dwuspadowym dachem. Połączenie sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych gwarantuje sprawny przebieg budowy oraz jej niewysokie koszty. W środku zaplanowano funkcjonalne wnętrza o bardzo czytelnym układzie. Na uwagę zasługuje usytuowanie pomieszczenia gospodarczego, które posiada praktyczne wyjście prowadzące wprost do ogrodu.
Projekt D76 (97,85 m2)
Nowoczesny, energooszczędny i ekonomiczny dom z poddaszem użytkowym. Projekt wyróżnia się spośród innych propozycji swą oryginalną bryłą bez okapów, dużymi przeszkleniami, ciekawie dobranymi materiałami elewacyjnymi oraz niebanalnymi dodatkami architektonicznymi. W jego wnętrzach przewidziano układ pomieszczeń, który zapewni codzienny komfort trzy-, czteroosobowej rodzinie.
Projekt Sambor Mini (101,1 m2)
Pełen klasycznej elegancji dwukondygnacyjny budynek ze stromym dachem dwuspadowym, pod którym zaplanowano wygodną, prywatną część pomieszczeń. Na dole z kolei, obok komfortowego salonu, udało się wygospodarować dodatkowy pokój oraz kotłownię z praktycznym wyjściem wprost do ogrodu. Na uwagę zasługują przydatne pomieszczenia gospodarze, takie jak schowek pod schodami czy pralnia przy łazience.
Projekt Alwin (171,57 m2)
Bardzo przestronny i efektowny dom o prostej, ale nowocześnie wykończonej bryle i doskonale zaplanowanych wnętrzach. Do jego atutów zaliczają się: podwójny garaż, komfortowy apartament gospodarzy, hol na poddaszu (antresola doświetlona lukarnami), a także zadaszenie nad tarasem, czyli balkon na słupach, który nie został połączony konstrukcyjnie z budynkiem.
Projekt Diona Bis (132,77 m2)
Energooszczędny budynek, którego wartość EP zawiera się na poziomie poniżej 95 [kWh/(m2rok)] i jest zgodna z wymaganiami, które będą obowiązywać od 2017 roku. Jest to funkcjonalny dom o prostej i dokładnie przemyślanej konstrukcji, eleganckiej formie i współczesnej estetyce. Dzięki doświetleniu strefy dziennej zarówno od strony ogrodu jak i z boku, dom nadaje się na działkę z wjazdem zlokalizowanym z każdej strony świata.
Projekt HG-E2G (109,7 m2)
Dom o prostej, taniej w budowie bryle i bardzo ergonomicznych wnętrzach. W układzie użytkowym na szczególną uwagę zasługują liczne pomieszczenia pomocnicze: spiżarnia, schowek i pomieszczenie gospodarcze na parterze oraz pralnia i prywatna garderoba przy jednej z sypialni na poddaszu. Atrakcyjnie prezentuje się także obszerny taras okalający dom oraz umieszczony tuż nad nim kameralny balkon.
Projekt Amant (124,59 m2)
Dom, który wyróżnia się klasyczną elegancją i funkcjonalnością. Jest prosty i niedrogi w budowie oraz późniejszej eksploatacji. Zaletą dolnej kondygnacji jest otwarta kuchnia i praktyczna spiżarnia, centralnie usytuowany kominek, a także duże pomieszczenie gospodarcze z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Kuchnię można zabudować, oddzielając ją od pokoju dziennego. Na poddaszu wydzielono trzy sypialnie, w tym jedną z wygodną garderobą.
Sposoby na wąską działkę
Na wąskiej działce właściwe usytuowanie budynku może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem, a wyzwanie będzie polegać na zachowaniu zgodnych z przepisami odległości pomiędzy budynkiem a granicą posesji. Jeden z pomysłów, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, polega na zamontowaniu luksferów zamiast okien. Można wówczas zbliżyć dom do granicy działki na odległość 3 metrów. Oczywiście pozbycie się okien jest możliwe jedynie w niektórych pomieszczeniach – np. w spiżarni lub garderobie. W pokojach narożnych można natomiast zmienić usytuowanie okien i przenieść je na inną ścianę. Z kolei we wnętrzach na poddaszu w podobnej sytuacji zaleca się zamianę zwykłych przeszkleń na okna połaciowe lub lukarny. Warto też pamiętać, że obecność elementów zewnętrznych o szerokości większej niż 2,5 m, takich jak balkony czy daszki nad wejściem, powoduje zwiększenie wymaganej odległości od sąsiedniej działki. Dążąc do jej zmniejszenia, należy ograniczyć szerokość wybranych elementów lub z nich zrezygnować.
Grunt to projekt
Jeśli planujemy budowę domu na bardzo zurbanizowanym, zagęszczonym terenie, to warto przyjrzeć się projektom, które są dedykowane właśnie takim, wąskim działkom. Przedstawiają one głównie budynki z poddaszem użytkowym, na terenie o ograniczonym, podłużnym kształcie trudno bowiem zrealizować rozbudowany dom parterowy. Ale budynki jednokondygnacyjne również pojawiają się w tej ofercie. Są to obiekty o prostokątnej, wydłużonej podstawie, które mogą zostać zrealizowane wyłącznie na działce o odpowiednio długich bokach. Krótsza ściana domu jest wówczas umieszczana frontem do drogi, a drzwi wejściowe planuje się na froncie lub na bocznej elewacji. Aby zapewnić komfort użytkowania budynku, trzeba też pomyśleć o jego odpowiednim usytuowaniu względem stron świata. Najlepiej, aby dzienna część pomieszczeń z dużymi przeszkleniami znalazła się od strony południowej, a wjazd na działkę - od strony północnej lub wschodniej. Ulokowana od strony ogrodu wypoczynkowa część wnętrz będzie wówczas odpowiednio nasłoneczniona. W odwrotnej sytuacji, przy wjeździe od południa, musiałaby znaleźć się w części frontowej, gdzie trudno byłoby wygospodarować wystarczająco dużo miejsca.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.