Wąska działka to nie problem

Działki znajdujące się w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach mają to do siebie, że mimo wysokiej ceny cieszą się dużym zainteresowaniem. Stąd też podmiejskie parcele dzielone są na węższe, a te z kolei są uważane za trudniejsze do zagospodarowania.

Decydując się na zakup wąskiej działki, trzeba liczyć się z tym, że nie każdy pomysł będzie można na niej zrealizować. Ograniczenia są jednak do przezwyciężenia, trzeba tylko starannie wybrać projekt domu i poznać kilka trików ułatwiających jego korzystne usytuowanie. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące projekty, które mogą zostać zrealizowane na działkach o szerokości 18 m.

Projekt Bazylia B (123 m2)

   

Budynek o zgrabnej formie, z wzbogacającym jego architekturę dachem w kształcie litery T. Jest to bardzo funkcjonalny dom parterowy z poddaszem użytkowym. Nadaje się do zabudowy bliźniaczej. Na dole zaplanowano tutaj przestronny salon z nowoczesnym przeszkleniem, a na górze cztery pokoje, w tym jeden nad garażem, z osobną łazienką. Na uwagę zasługuje wysoka na 180 cm ścianka kolankowa.

Projekt Koralgol 2G (139,1 m2)

   

Ten projekt może zostać zrealizowany na działce z wjazdem od strony południowej, w części frontowej ulokowano bowiem wymagający dobrego oświetlenia przestronny salon. Na parterze oprócz dziennej części wnętrz znalazły się także pomieszczenia gospodarcze, dwustanowiskowy garaż, a także dodatkowy pokój. Na poddaszu natomiast umieszczono cztery komfortowe sypialnie; w tym apartament gospodarzy z własną łazienką oraz garderobą.

Projekt Sezam 2 (102,2 m2)

Projekt domu Sezam 2

   

Przykład domu parterowego, który może powstać na działce o szerokości do 18 m. Jest to nieduży budynek o bardzo prostej bryle z dwuspadowym dachem. Połączenie sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych gwarantuje sprawny przebieg budowy oraz jej niewysokie koszty. W środku zaplanowano funkcjonalne wnętrza o bardzo czytelnym układzie. Na uwagę zasługuje usytuowanie pomieszczenia gospodarczego, które posiada praktyczne wyjście prowadzące wprost do ogrodu.

Projekt D76 (97,85 m2)

   

Nowoczesny, energooszczędny i ekonomiczny dom z poddaszem użytkowym. Projekt wyróżnia się spośród innych propozycji swą oryginalną bryłą bez okapów, dużymi przeszkleniami, ciekawie dobranymi materiałami elewacyjnymi oraz niebanalnymi dodatkami architektonicznymi. W jego wnętrzach przewidziano układ pomieszczeń, który zapewni codzienny komfort trzy-, czteroosobowej rodzinie.

Projekt Sambor Mini (101,1 m2)

   

Pełen klasycznej elegancji dwukondygnacyjny budynek ze stromym dachem dwuspadowym, pod którym zaplanowano wygodną, prywatną część pomieszczeń. Na dole z kolei, obok komfortowego salonu, udało się wygospodarować dodatkowy pokój oraz kotłownię z praktycznym wyjściem wprost do ogrodu. Na uwagę zasługują przydatne pomieszczenia gospodarze, takie jak schowek pod schodami czy pralnia przy łazience.

Projekt Alwin (171,57 m2)

   

Bardzo przestronny i efektowny dom o prostej, ale nowocześnie wykończonej bryle i doskonale zaplanowanych wnętrzach. Do jego atutów zaliczają się: podwójny garaż, komfortowy apartament gospodarzy, hol na poddaszu (antresola doświetlona lukarnami), a także zadaszenie nad tarasem, czyli balkon na słupach, który nie został połączony konstrukcyjnie z budynkiem.

Projekt Diona Bis (132,77 m2)

   

Energooszczędny budynek, którego wartość EP zawiera się na poziomie poniżej 95 [kWh/(m2rok)] i jest zgodna z wymaganiami, które będą obowiązywać od 2017 roku. Jest to funkcjonalny dom o prostej i dokładnie przemyślanej konstrukcji, eleganckiej formie i współczesnej estetyce. Dzięki doświetleniu strefy dziennej zarówno od strony ogrodu jak i z boku, dom nadaje się na działkę z wjazdem zlokalizowanym z każdej strony świata.

Projekt HG-E2G (109,7 m2)

   

Dom o prostej, taniej w budowie bryle i bardzo ergonomicznych wnętrzach. W układzie użytkowym na szczególną uwagę zasługują liczne pomieszczenia pomocnicze: spiżarnia, schowek i pomieszczenie gospodarcze na parterze oraz pralnia i prywatna garderoba przy jednej z sypialni na poddaszu. Atrakcyjnie prezentuje się także obszerny taras okalający dom oraz umieszczony tuż nad nim kameralny balkon.

Projekt Amant (124,59 m2)

Projekt domu Amant

   

Dom, który wyróżnia się klasyczną elegancją i funkcjonalnością. Jest prosty i niedrogi w budowie oraz późniejszej eksploatacji. Zaletą dolnej kondygnacji jest otwarta kuchnia i praktyczna spiżarnia, centralnie usytuowany kominek, a także duże pomieszczenie gospodarcze z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Kuchnię można zabudować, oddzielając ją od pokoju dziennego. Na poddaszu wydzielono trzy sypialnie, w tym jedną z wygodną garderobą.

Sposoby na wąską działkę

Na wąskiej działce właściwe usytuowanie budynku może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem, a wyzwanie będzie polegać na zachowaniu zgodnych z przepisami odległości pomiędzy budynkiem a granicą posesji. Jeden z pomysłów, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, polega na zamontowaniu luksferów zamiast okien. Można wówczas zbliżyć dom do granicy działki na odległość 3 metrów. Oczywiście pozbycie się okien jest możliwe jedynie w niektórych pomieszczeniach – np. w spiżarni lub garderobie. W pokojach narożnych można natomiast zmienić usytuowanie okien i przenieść je na inną ścianę. Z kolei we wnętrzach na poddaszu w podobnej sytuacji zaleca się zamianę zwykłych przeszkleń na okna połaciowe lub lukarny. Warto też pamiętać, że obecność elementów zewnętrznych o szerokości większej niż 2,5 m, takich jak balkony czy daszki nad wejściem, powoduje zwiększenie wymaganej odległości od sąsiedniej działki. Dążąc do jej zmniejszenia, należy ograniczyć szerokość wybranych elementów lub z nich zrezygnować.

Grunt to projekt

Jeśli planujemy budowę domu na bardzo zurbanizowanym, zagęszczonym terenie, to warto przyjrzeć się projektom, które są dedykowane właśnie takim, wąskim działkom. Przedstawiają one głównie budynki z poddaszem użytkowym, na terenie o ograniczonym, podłużnym kształcie trudno bowiem zrealizować rozbudowany dom parterowy. Ale budynki jednokondygnacyjne również pojawiają się w tej ofercie. Są to obiekty o prostokątnej, wydłużonej podstawie, które mogą zostać zrealizowane wyłącznie na działce o odpowiednio długich bokach. Krótsza ściana domu jest wówczas umieszczana frontem do drogi, a drzwi wejściowe planuje się na froncie lub na bocznej elewacji. Aby zapewnić komfort użytkowania budynku, trzeba też pomyśleć o jego odpowiednim usytuowaniu względem stron świata. Najlepiej, aby dzienna część pomieszczeń z dużymi przeszkleniami znalazła się od strony południowej, a wjazd na działkę - od strony północnej lub wschodniej. Ulokowana od strony ogrodu wypoczynkowa część wnętrz będzie wówczas odpowiednio nasłoneczniona. W odwrotnej sytuacji, przy wjeździe od południa, musiałaby znaleźć się w części frontowej, gdzie trudno byłoby wygospodarować wystarczająco dużo miejsca.