Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Wybór działki, na której wybudujemy dom, to kluczowa decyzja, od której zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Ważna jest nie tylko jej lokalizacja i wielkość, ale także ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych, zorientowanie względem kierunków świata, sąsiedztwo oraz plany zagospodarowania okolicznych terenów.

Pierwszym krokiem przed zakupem projektu domu jest sprawdzenie w urzędzie, czy działka, na której zamierzamy budować dom, podlega pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, trzeba wystąpić o warunki zabudowy (urząd ma 3 miesiące na ich przygotowanie), które są wydawane dla jednej konkretnej działki lub niewielkiej grupy działek. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy warunki zabudowy bardzo ograniczają nas przy wyborze projektu i nie pozwalają wybudować takiego domu, jaki byśmy chcieli, możemy wnosić o zmianę warunków zabudowy. Planu zagospodarowania przestrzennego nie możemy jednak już zmienić. Jeżeli zapisy w nim zawarte są wyjątkowo niekorzystne, można ewentualnie liczyć na to, że w przyszłości zostanie zmieniony. Ale to może potrwać.

Zarówno plan zagospodarowania, jak i warunki zabudowy określają parametry domu, jaki może być wybudowany na danym terenie, czyli np. liczbę kondygnacji, rodzaj i kąt nachylenia dachu, szerokość ściany frontowej, wysokość budynku, układ kalenicy względem drogi (równoległy lub prostopadły). Warto też sprawdzić, jak wygląda kwestia dostępności mediów. Aby mieć pewność, że zostaną doprowadzone do działki, należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych u dostawcy mediów, czyli w gazowni, wodociągach czy energetyce.

Wybierając działkę, warto przyjrzeć się okolicznej zabudowie. Możemy spodziewać się, że gmina pozwoli nam na budowę domu o podobnych parametrach
Wybierając działkę, warto przyjrzeć się okolicznej zabudowie. Możemy spodziewać się, że gmina pozwoli nam na budowę domu o podobnych parametrach

Korzystna lokalizacja

Przy wyborze działki warto zwrócić uwagę na jej lokalizację. W zależności od modelu rodziny wygodne będzie wybudowanie domu w pobliżu szkoły, przedszkola, różnego rodzaju atrakcji – jeżeli mamy dzieci, zaś dla starszych osób istotny z pewnością będzie łatwy dostęp do przychodni czy szpitala. Nie zapominajmy także o obecności dworców czy przystanków autobusowych w okolicy, abyśmy mieli możliwość szybkiego dotarcia do centrum miasta, oraz o usytuowaniu drogi, która ułatwi dojazd do domu.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w urzędzie, czy działka, na której zamierzamy budować dom, podlega pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, trzeba wystąpić o warunki zabudowy.

Parametry działki

Niezwykle ważny jest kształt działki oraz jej wielkość. Nie chodzi tu wyłącznie o powierzchnię – istotna jest zwłaszcza jej szerokość. Pamiętajmy także, że nierówności na działce ograniczają bazę projektów, które możemy zrealizować. Posiadając działkę na stoku, potrzebny będzie projekt z piwnicą, by odpowiednio go osadzić na nierównym terenie. Przed zakupem warto zlecić wykonanie badania geologicznego gleby, czyli sprawdzić poziom wód gruntowych oraz rodzaj gruntu. Ograniczeniem dla budowy domu z pewnością będzie torfowisko, w przypadku którego samo przygotowanie gruntu będzie znacznie przewyższało cały koszt budowy domu.

Na działkę usytuowaną na stoku najlepszy jest projekt domu z piwnicą
Na działkę usytuowaną na stoku najlepszy jest projekt domu z piwnicą

Okoliczna zabudowa

Wybierając działkę, warto przyjrzeć się okolicznej zabudowie. Możemy się spodziewać, że gmina pozwoli nam na budowę domu o podobnych parametrach do sąsiednich domów. Jeśli w okolicy wszystkie domy są parterowe, mają dachy dwuspadowe o czerwonych połaciach, najprawdopodobniej i my będziemy musieli wybudować podobny budynek. Kupując działkę, powinniśmy także przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod kątem przyszłych zamierzeń gminy. Istotne będzie to, czy nie jest planowana budowa głównej drogi w pobliżu naszego domu, fabryki czy też innych obiektów, które mogłyby nam przeszkadzać i zakłócać nasz spokój. Żeby uniknąć niechcianego sąsiedztwa, odgrodzić się od wzroku przechodniów, warto kupić większą działkę i wokół domu zaaranżować piękny ogród z wysokimi roślinami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.