Odprowadzanie ścieków z łazienki w piwnicy
Jeżeli planujesz budowę domu z podpiwniczeniem, w którym będą znajdowały się pomieszczenia gospodarcze oraz warsztat majsterkowicza, warto pomyśleć o zaaranżowaniu w piwnicy łazienki, w której można się umyć po skończeniu brudnych prac. W przypadku trudności z odprowadzaniem ścieków konieczne mogą się okazać specjalne rozwiązania instalacyjne.
Inwestorzy, którzy budują dom z podpiwniczeniem, w którym zaprojektowano pomieszczenia gospodarcze, powinni pomyśleć o budowie dodatkowej łazienki w piwnicy. Przyda się ona zwłaszcza w przypadku, gdy w piwnicy zaplanujemy warsztat, gdzie prowadzimy brudne prace. Dzięki niej będzie można się umyć przed wejściem do głównej części domu, unikając w ten sposób wnoszenia brudów do mieszkania. Dodatkowa łazienka to niezły pomysł także wtedy, gdy mamy
psa. Brodzik czy niska wanna ułatwią nam opłukanie mu łap z błota i piasku. Łazienka będzie jednak niezbędna, gdy w piwnicy będą się znajdowały pokoje mieszkalne. Mało który inwestor będzie bowiem chciał przechodzić do łazienki na inne piętro.Problemy z instalacją kanalizacyjną
Instalację kanalizacyjną w domkach jednorodzinnych najczęściej projektuje się grawitacyjnie, co znaczy, że ścieki spływają w rurach pod własnym ciężarem. Przemieszczanie się ścieków pod wpływem grawitacji będzie niemożliwe, gdy sprzęt sanitarny znajduje się zbyt daleko od pionu lub poniżej kolektora. Powodem tego jest fakt, że posadzka piwnicy znajduje się przeważnie poniżej zainstalowanej kanalizacji. W takim przypadku aby wymusić przepływ ścieków, konieczna będzie instalacja urządzeń rozdrabniająco-pompujących. Instalacja będzie tłoczyła ścieki pod ciśnieniem na taką wysokość, aby następnie spłynęły pod wpływem grawitacji do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej. Dzięki rozdrabniaczom możliwe będzie odprowadzenie ścieków z łazienki, która jest umieszczona z dala od pionu lub poniżej instalacji kanalizacji. Poza ściekami z muszli ustępowej urządzenia rozdrabniająco-pompujące odprowadzą również ścieki z pralki czy zmywarki. Zgodnie z przepisami nie należy jednak odprowadzać ścieków fekalnych w połączeniu z gorącą wodą.
Wybór urządzeń
Na rynku dostępne są różne urządzenia, które można dobrać względem lokalizacji łazienki w stosunku do kanalizacji, odległości, na jaką ścieki będą odprowadzane, a także sposobu montażu. Urządzenia należące do instalacji mają niewielkie rozmiary, a zatem nie zajmują wiele miejsca w łazience i można je ukryć, przez co nie będą zaburzały estetycznej aranżacji. Nie będą widoczne, jeśli ukryjemy je w skrzynce znajdującej się za muszlą ustępową lub wmontujemy w ceramikę łazienkową czy też zamontujemy stelaż podtynkowy.
W instalacji zawarte są rury PVC o niewielkiej średnicy, które tłoczą ścieki, oraz zawór zwrotny, który zapobiega powrotowi ścieków do toalety. Pompa rozdrabniająca i tłocząca ścieki może być włączana automatycznie lub ręcznie za pomocą przycisku. Należy pamiętać o konieczności podłączenia sprzętu do instalacji wodnej oraz elektrycznej.
Komentarze