Ile kosztuje budowa domu 150m2?

Chcąc zbudować dom, warto najpierw solidnie przygotować się do tego pod względem finansowym. Dobrze sporządzony kosztorys pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy, a poza tym jest szczególnie istotny w przypadku, gdy zamierzamy ubiegać się o kredyt.

Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup działki budowlanej – ceny gruntów są obecnie tak zróżnicowane, że różnice pomiędzy działkami o takich samych wymiarach w różnych lokalizacjach mogą sięgać nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Dlatego skupimy się na samej budowie, zakładając, że posiadamy już działkę i załatwiliśmy już wszystkie formalności, w tym pozwolenie na budowę.

Fundamenty i stan zerowy - jakie są koszty budowy?

Budowę rozpoczynamy od tzw. robót ziemnych i wykonania fundamentów, czyli ław fundamentowych, zbrojenia i ścian fundamentowych z bloczków betonowych. Ławy fundamentowe zalewa się płytą chudego betonu, pod którym powinna znaleźć się podsypka piaskowa. Na tym etapie wykonywana jest również izolacja cieplna i przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych fundamentowych. Koszty budowy domu do stanu zerowego w przypadku powierzchni 150 m2 wyniesie ok. 25 000-30 000 zł.

Stan surowy otwarty - koszty budowy domu

Kolejny etap budowy zaczyna się od postawienia ścian nośnych – zakładamy, że jest to klasyczny dom murowany, w którym ściany są wykonane z betonu komórkowego. Koszt w takiej sytuacji wyniesie średnio ok. 17 000-20 000 zł. Następny element to strop. Jeżeli dom jest parterowy, wykonanie drewnianego stropu będzie nas kosztowało średnio ok. 30 000-45 000 zł. Dom w stanie surowym otwartym posiada również kominy i wywietrzniki – koszt wybudowania 1 komina dymowego to ok. 2800-3000 zł, natomiast kominy wentylacyjne z kształtek ceramicznych i cegły klinkierowej to ok. 1300-1500 zł.

Kolejny etap budowy zaczyna się od postawienia ścian nośnych – zakładamy, że jest to klasyczny dom murowany, w którym ściany są wykonane z betonu komórkowego. Koszt w takiej sytuacji wyniesie średnio ok. 17 000-20 000 zł.

Zwieńczeniem stanu surowego otwartego jest więźba dachowa i poszycie dachu. Za więźbę zapłacimy ok. 15 000-23 000 zł (materiały i robocizna), natomiast cena poszycia zależy od tego, jakie tworzywo wybierzemy: tańsza będzie membrana (ok. 2400-4000 zł już z wykonaniem), zaś droższa – papa bitumiczna na deskowaniu (ok. 10 000-18 000 zł). Jeżeli dom jest parterowy, na tym kończymy prace nad stanem surowym otwartym. Jeżeli natomiast projekt domu uwzględnia również poddasze użytkowe, do którego prowadzą żelbetowe schody – na tym etapie należy także je wykonać. Koszt żelbetowych schodów to ok. 3000-3500 zł.

Koszty budowy domu 150 m2  w 2017/2018 roku
Koszty budowy domu 150 m2 w 2017/2018 roku

Stan surowy zamknięty - koszty budowy domu

Kiedy dom jest już wybudowany w stanie surowym otwartym, do surowego zamkniętego pozostaje nam już tylko kilka kroków. Przede wszystkim „zamykamy” dom, montując okna oraz drzwi wejściowe. Za drzwi antywłamaniowe przyzwoitej jakości zapłacimy średnio ok. 2800-3200 zł, natomiast koszt wykonania stolarki okiennej to ok. 10 000-15 000 zł – zakładając, że nie wybieramy okien z najwyższej półki cenowej. Stawiamy także ściany działowe, wykonywane z tego samego typu betonu (choć zazwyczaj z innej odmiany), co konstrukcja nośna. Koszt ścian wewnętrznych to ok. 6500-8000 zł.

Kiedy dom jest już wybudowany w stanie surowym otwartym, do surowego zamkniętego pozostaje nam już tylko kilka kroków. Przede wszystkim „zamykamy” dom, montując okna oraz drzwi wejściowe.

Dopełnieniem całości jest pokrycie dachowe. W tym przypadku warto gruntownie przemyśleć wybór materiału, ponieważ ma to spory wpływ na trwałość dachu. Najlepsza pod względem jakościowym jest dachówka ceramiczna, która może posłużyć nam (i kolejnym pokoleniom) nawet przez 100 lat. Z wysoką jakością wiąże się również cena – ok. 35-50 zł/m². Nieco tańsza (ok. 30 zł/m²) jest dachówka betonowa, której właściwości są bardzo zbliżone do ceramicznej. Jeżeli jednak nie zależy na stuletniej trwałości, możemy zdecydować się na blachodachówkę (ok. 25 zł/m²), która wyglądem może przypominać dachówkę ceramiczną, zaś jej wytrzymałość ocenia się na ok. 25-50 lat, w zależności od rodzaju powłoki ochronnej.

Ocieplenie i elewacja - ile kosztuje?

Kolejnym etapem budowy jest wykonanie elewacji domu wraz z ociepleniem. Najbardziej popularne materiały izolacyjne to obecnie styropian lub wełna mineralna. Czym się różnią? Przede wszystkim ceną. Styropian jest nieco tańszy – za wykonanie ocieplenia, wraz z materiałami i tynkiem zapłacimy ok. 120-130 zł/m². W przypadku wełny mineralnej ten koszt wzrośnie do ok. 148-160 zł/m². Warto jednak zwrócić uwagę również na właściwości każdego z tych materiałów. Przewaga wełny nad styropianem polega na tym, że jest ona niepalna, paroprzepuszczalna i posiada wysoki poziom izolacji akustycznej. Styropian pod tym względem słabszy, ale ma również tę zaletę, że bardzo szybko schnie i nie jest nasiąkliwy – czego nie można powiedzieć o wełnie.

Kolejnym etapem budowy jest wykonanie elewacji domu wraz z ociepleniem. Najbardziej popularne materiały izolacyjne to obecnie styropian lub wełna mineralna.

Jeśli chodzi o samą elewację – ceny także są zróżnicowane w zależności od materiałów, jak też od regionu. Wykonanie standardowych tynków elewacyjnych kosztuje średnio ok. 30-35 zł/m² (sama robocizna), natomiast malowanie elewacji – ok. 20-27 zł/m². Łączny koszt robocizny i materiałów w przypadku tynku lub masy elewacyjnej wynosi średnio 70-77 zł/m². Jeżeli chcemy urozmaicić wygląd domu i nadać mu oryginalny charakter, możemy zastosować elewację kamienną (ok. 72-85 zł/m² za sam materiał) lub drewnianą (koszt materiału: ok. 65-75 zł/m²). Materiały kamienne czy drewniane nie muszą pokrywać całej powierzchni domu – mogą jedynie podkreślać niektóre elementy.

Ocieplanie domu styropianem - koszty
Ocieplanie domu styropianem - koszty

Prace wykończeniowe - szacunkowe koszty

Wykończenie domu to temat-rzeka, którego nie sposób streścić w kilku zdaniach. Każdy element wykończenia to co najmniej kilka różnych rozwiązań, zatem trzeba podjąć szereg decyzji dotyczących takich kwestii, jak m.in. wybór rodzaju ogrzewania, materiałów na ściany i podłogi w poszczególnych pomieszczeniach, a także wybór armatury łazienkowej (rozpiętość cenowa w tym przypadku jest wręcz kosmiczna, np. wannę możemy kupić za ok. 300-400 zł, ale na rynku dostępne są również modele za ok. 100 000 zł). Na etapie planowania budowy zatem trzeba zaprojektować nie tylko instalację elektryczną czy hydrauliczną, ale również wystrój i standard wykończenia domu.

Zachęcamy Państwa również do przeczytania artykułu o kosztach budowy domu 100 m², gdzie podobnie analizujemy wszystkie etapy.

Komentarze

  • Ariel 2020-02-26T12:31:12Z

    120 metrow prosta bryła dach dwuspadowy ssz lub deweloperski orientacyjne koszta dziekuje