Inteligentny dom energooszczędny

Inteligentne instalacje przyczyniają się do poprawienia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Z tym przede wszystkim są kojarzone. Zintegrowanie urządzeń w jeden system jednocześnie poprawia ich efektywność. Domy inteligentne są więc bardziej energooszczędne.

Systemy inteligentnych instalacji domowych umożliwiają sterowanie urządzeniami, w tym także obsługę instalacji alternatywnych źródeł energii i monitorowanie zużycia energii. Odpowiednio je integrując i programując, można poprawić efektywność urządzeń i racjonalniej wykorzystywać energię. Zastosowanie automatyki sterującej wentylacją i ogrzewaniem pozwala na ograniczenie strat ciepła w budynku. Można w ten sposób dodatkowo oszczędzić nawet 20 procent energii, obniżając tym samym wysokość domowych rachunków.

Dobrze zaprogramowany dom inteligentny staje się bardziej energooszczędny
Dobrze zaprogramowany dom inteligentny staje się bardziej energooszczędny

System zadba o Ciebie

W budynku z inteligentnym systemem sterowania domownicy mogą programować ogrzewanie czy oświetlenie, lepiej dostosowując je do swoich potrzeb. I tak, w nocy lub gdy nie ma nikogo w domu, system automatycznie obniży temperaturę we wnętrzach, wyłączy oświetlenie i inne niepotrzebnie uruchomione urządzenia. System wyłączy też ogrzewanie, gdy w pokoju zostanie otwarte okno. Intensywność ogrzewania zostanie dostosowana do zmian temperatury na zewnątrz budynku. Do aktualnych potrzeb będzie dostosowana również wentylacja. Inteligentna instalacja może także obsługiwać okna: otwierać je, aby przewietrzyć pomieszczenia, zasłaniać rolety po zmierzchu. Ta funkcjonalność nabiera dodatkowego znaczenia dla właścicieli poddaszy, które wyposażono w okna dachowe. Sterowanie za pomocą pilota może okazać się znacznie wygodniejsze zwłaszcza w przypadku trudniej dostępnych okien połaciowych.

Zastosowanie automatyki sterującej wentylacją i ogrzewaniem pozwala zaoszczędzić nawet 20 procent energii.

Możesz rozłożyć inwestycję na etapy

Inwestorzy, mimo że zazwyczaj przekonani, co do zalet inteligentnych instalacji domowych, stosunkowo, rzadko decydują się na ich montaż. Częstym powodem rezygnowania z wyposażenia domu w inteligentny system jest przekonanie o wysokich kosztach takiej inwestycji. Tymczasem inteligentna instalacja nie musi być droga. A ponadto, jeśli dom będzie stopniowo wyposażany w kolejne moduły, sfinansowanie instalacji może zostać rozłożone na etapy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.