Jadalnia - jak ją urządzić?

Mówiąc o funkcjonalnej jadalni, nie mamy na myśli wyłącznie jej wyposażenia. Istotna jest także jej wielkość, ulokowanie względem kuchni i salonu oraz oświetlenie. Ponieważ jest to miejsce, w którym spędza się z rodziną i znajomymi wiele czasu, warto dobrze przemyśleć jej aranżację.

Wielkość jadalni należy zaplanować, uwzględniając potrzeby rodziny i jej styl życia. Jeśli jesteśmy bardzo towarzyscy i lubimy przyjmować gości, warto zaplanować w domu jadalnię wyraźnie wydzieloną z przestrzeni domu. Będzie ona pełniła funkcję reprezentacyjną. Jadalnia oddzielona od pozostałych pomieszczeń będzie pomieszczeniem o wyższej randze, służącym do przyjmowania gości. Taka jadalnia wymaga jednak przestrzeni. Musi się w niej zmieścić duży stół dopasowany do potrzeb rodziny, krzesła, przewidzieć trzeba także miejsce potrzebne do wygodnego przemieszczania się. Atrakcyjność tego miejsca podniosą piękne przeszklenia zapewniające ciekawe widoki na okolicę. Jadalnia oddzielona od pozostałych pomieszczeń dziennych powinna być jednak łatwo dostępna z kuchni i salonu, aby można było w łatwy sposób przenosić potrawy, sprzątać naczynia oraz przejść po posiłku do części wypoczynkowej.

Jeśli lubimy przyjmować gości, jadalnię warto wyraźnie wydzielić z przestrzeni domu. Inaczej należy planować jadalnię, z której będziemy korzystać jedynie okazjonalnie. W tym wypadku lepiej pozostawić ją jako integralną część strefy dziennej.

Reprezentacyjna jadalnia

Inaczej należy planować jadalnię, w której będziemy przyjmować gości i spożywać rodzinne posiłki jedynie okazjonalnie. W tym wypadku lepiej zaprojektować jadalnię otwartą na inne pomieszczenia strefy dziennej. Jeśli wstawimy do niej rozkładany stół, na co dzień będzie można jadać przy nim obiady, w razie potrzeby tworząc dodatkowe miejsca dla gości. Taka jadalnia będzie także służyła integracji członków rodziny i intensyfikacji kontaktów między nimi. Jadalnia może także przejąć funkcję pokoju rodzinnego, odciążając część wypoczynkową. Jeśli salon jest duży, w otwartej jadalni dobrze sprawdzi się masywny stół, który jednocześnie będzie ozdobą wnętrza. Tak stworzona reprezentacyjna jadalnia nada domowi elegancki charakter.

Stół może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza
Stół może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza

Stół w centrum uwagi

Stół jest najważniejszym elementem każdej części dziennej. Nawet popularne dziś barki czy blaty nie zastąpią wygodnego stołu, przy którym będzie można swobodnie usiąść. Powinien być dobrany z uwzględnieniem naszych potrzeb i preferowanego stylu. W niedużym domu najlepiej sprawdzi się stół rozkładany – na co dzień będzie się prezentował w mniejszej wersji, okazjonalnie będzie można go rozłożyć, aby zyskać dodatkowe miejsca dla gości. Należy jednak pomyśleć o tym, by w razie potrzeby można go było bezkolizyjnie rozłożyć. Duża jadalnia nie ogranicza nas w wyborze stołu – możemy sobie pozwolić nie tylko na stół o dowolnym wymiarze, ale i kształcie. Wygodny stół dla czterech osób powinien mieć wymiary 90 cm x 130 cm. Przyjmuje się, że dla jednej osoby należy przeznaczyć powierzchnię wynoszącą minimalnie 60 cm x 40 cm. Orientacyjną wielkość stołu uzyskamy poprzez pomnożenie tej wielkości przez liczbę domowników. Dla wygody każdego członka rodziny warto wybrać stół nieco większy.

Kształt stołu powinien być dobrany do wielkości jadalni. Do małych pomieszczeń odpowiednie są stoły okrągłe, wokół których łatwiej można się poruszać. W dużej jadalni możemy wstawić stół podłużny czy kwadratowy. 

Ze względów praktycznych stół powinien być dostępny ze wszystkich stron. Należy pamiętać, że na wygodne odsunięcie krzesła potrzebujemy przynajmniej 80 cm wolnego miejsca. Do tego należy doliczyć przestrzeń, która umożliwi swobodną komunikację wokół stołu.

W małych jadalniach najlepiej sprawdzają się okrągłe stoliki
W małych jadalniach najlepiej sprawdzają się okrągłe stoliki

Kształt stołu

Kształt stołu powinien być dobrany do kształtu jadalni. Do małych pomieszczeń będą odpowiednie stoły okrągłe. W dużej jadalni możemy wstawić stół podłużny czy kwadratowy. Stół okrągły oraz owalny ułatwia wykorzystanie przestrzeni, łatwiej jest się wokół niego poruszać. Narożniki pomieszczenia, w którym stoi okrągły stół, można dodatkowo zagospodarować. Łatwo jest usadzić przy nim gości, ponieważ nikt nie musi siedzieć w niewygodnym narożniku. Przy okrągłym stole wszyscy się dobrze widzą, przez co łatwiej nawiązać kontakt podczas rozmowy. Nie da się go jednak dowolnie ustawiać w pomieszczeniu, najlepiej wygląda na środku. Stół prostokątny można odsunąć pod ścianę, przez co uzyskamy dodatkową przestrzeń. Najczęściej o sposobie usadzania przy nim gości decyduje hierarchia ważności członków rodziny. Z uwagi na różne wymiary sąsiednich krawędzi trudniejszy jest kontakt współbiesiadników.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.