Jak urządzić przytulną i rodzinną jadalnię? Pomysły, zasady, inspiracje

Dobrze urządzona jadalnia to nie tylko kwestia odczuć estetycznych, ale przede wszystkim spajania rodziny. To właśnie wspólny posiłek jest dzisiaj uznawany przez psychologów jako kluczowy element rodzinnej integracji. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić jadalnię, aby zachwycała wyglądem i jednocześnie służyła rodzinnym spotkaniom.

Jak urządzić przytulną jadalnię?
Jak urządzić przytulną jadalnię?

Jadalnia dawniej – to warto wiedzieć!

W średniowieczu rzadko arystokracja spożywała posiłki w odrębnym pomieszczeniu. Zwykle odbywało się to w sali, która pełniła wiele innych funkcji. Dopiero w późniejszych stuleciach nastała moda na jadanie w reprezentacyjnych wnętrzach. Na przełomie XVII i XVIII wieku posiłki zaczynano spożywać już w osobnych pomieszczeniach. Już wtedy – prócz stołu czy krzeseł – jadalnię starano się urozmaicić, dlatego częstym widokiem były przeszklone kredensy lub dresuary. Z kolei w XX wieku jadalnia stała się nie tylko miejscem do serwowania domowych specjałów, ale i zabawy i wspólnych spotkań ze znajomymi czy rodziną. Wtedy też po raz pierwszy kobiety (dzięki sufrażystkom czy feministkom) mogły po posiłku zostać w pomieszczeniu z innymi i raczyć się trunkami. Tym sposobem, jadalnia stała się miejscem dla każdego, a innymi słowy, miejscem przyjaznym i otwartym.

W XX wieku jadalnia stała się nie tylko miejscem do serwowania domowych specjałów, ale i zabawy i wspólnych spotkań ze znajomymi czy rodziną.

Ta historia pokazuje, co powinno być główną motywacją w urządzaniu jadalni. Nie ma być ona jedynie „reprezentacyjna”, jak bywało to w dawnych czasach, ale przede wszystkim przyjazna – czyli taka, w której chcemy przebywać i czujemy się tam dobrze. Niżej podpowiadamy, jak urządzić taką jadalnię, zarówno wtedy, gdy mamy na nią wydzielone osobne pomieszczenie, jak i w sytuacji, gdy jest ona częścią salonu lub kuchni.

Rodzinna jadalnia w otwartych przestrzeniach

Jadalnia połączona z kuchnią i salonem to nie tylko nowoczesne, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Mamy bowiem możliwość sprawnego serwowania posiłków. Minusem natomiast zwykle jest bałagan w kuchni po gotowaniu. Dlatego projektując takie otwarte wnętrze zadbaj o to, aby zlew i blat kuchenny były nie tak mocno widoczne z jadalni czy salonu.

Jadalnia, która łączy się z salonem, może się kojarzyć także z uroczystymi posiłkami. To świetna opcja dla osób, które często organizują kolacje w gronie przyjaciół lub wystawne obiady dla dużej rodziny. Jeśli odległość między kuchnią i stołem jest stosunkowo duża, warto kupić dodatkowy stolik na kółkach. Dzięki temu szybko przeniesiesz dania do salonu (np. deser po obiedzie) dla co najmniej kilku osób.

Jadalnia urządzona w otwartej na salon i kuchnię przestrzeni to rozwiązanie najbardziej sprzyjające rodzinnej integracji.

Wyposażenie jadalni: wybieramy stół i krzesła

Jeżeli posiadasz niewielką jadalnię, najlepiej wybierz stół okrągły lub owalny. Możesz go postawić zarówno na środku, jak i w rogu pomieszczenia. Idealnie, jeśli stół będzie dodatkowo rozkładany – na co dzień zajmie mniej miejsca, a w razie większego spotkania pomieści wszystkich gości. Taki opływowy kształt stołu ma jeszcze jeden, ważny plus – ułatwia swobodę rozmów. Wszyscy zasiadający przy takim stole bardzo dobrze siebie widzą, przez co integracja jest naturalna. Jeżeli masz dużą jadalnię, możesz z powodzeniem wykorzystać stół prostokątny lub kwadratowy.

A jakie wybrać krzesła? Dla wprowadzenia przytulnego klimatu, najlepiej wybierz krzesła z wysokimi i miękkimi oparciami i siedzeniami. Takie wygodne krzesła sprawią, że spędzanie długich godzin przy stole nie będzie męczące.

Pamiętaj także o tym, by zadbać o ergonomię aranżacji – rodzina musi czuć się tutaj komfortowo. Do tego przyda Ci się kilka informacji na temat optymalnych odległości i wymiarów wyposażenia jadalni. I tak kolejno:

  • stół ustaw w odległości min. 110 cm od ściany (na odsunięcie krzesła potrzebujemy ok. 60 cm, a do tej odległości należy doliczyć wygodne przejście za krzesłami),
  • dla jednej osoby przy stole potrzebujesz przeznaczyć min. 60 cm krawędzi,
  • analogicznie dla jednej osoby potrzebujesz 40 cm głębokości stołu,
  • przykładowo, stół czteroosobowy powinien mieć 120x80 cm (czyli 60x40 cm dla jednej osoby).

Pamiętaj! Jadalnia, w której wszyscy domownicy będą chcieli spędzać czas, musi być przede wszystkim wygodna.

Jak urządzić przytulną jadalnię?
Jak urządzić przytulną jadalnię?

Nakrycie stołu w jadalni – sposób na przytulną aranżację

Jadalnia sprzyjająca rodzinnej integracji musi być nie tylko wygodna, ale i ładna. Najprostszym sposobem jest w tym przypadku zadbanie o dobry wygląd nakrycia stołowego. Najważniejszą zasadą jest tutaj dbanie o to, by zastawa była jednolita. Nie przesadzaj z elegancją, ponieważ to wprowadzi zbyt uroczysty charakter. Aby natomiast wzmocnić efekt przytulności, zainspiruj się rustykalnymi aranżacjami, w których wykorzystuje się w jadalni meble przeznaczone do innych pomieszczeń – np. drewniane komody.

Przytulna jadalnia musi być kolorowa!

Aby podkreślić to, że jadalnia jest miejscem wesołym i otwartym, można wykorzystać kolory. Jeżeli nie lubisz zbyt energetycznych barw, pomaluj ściany na jeden z neutralnych kolorów (np. szarości czy beże), ale za to wzbogać aranżację mocnymi akcentami w postaci dodatków (polecamy zielenie, fiolety, żółcienie czy róże). Co ciekawe, niektóre barwy mogą wzmagać apetyt, dlatego jeśli Twoje dziecko jest „niejadkiem”, połóż przy jego nakryciu np. maty w odcieniach pomarańczu lub czerwieni. Te kolory pobudzą apetyt i dziecko mile spędzi czas przy stole z bliskimi.

Oświetlenie przytulnej jadalni – zasady aranżacji

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest oświetlenie pomieszczeń. Z jego pomocą możemy bowiem kreować klimat każdego miejsca domowego zacisza. W jadalni, która ma być przytulna, najlepiej sprawdzą się lampy wiszące z dużym kloszem nad stołem. Pamiętaj także o barwie oświetlenia – najlepszym rozwiązaniem będzie ciepły, ale jasny odcień.

Dla podkreślenia swojskości, możesz także wykroczyć poza „elektryczne” opcje i wykorzystać tradycyjne oświetlenie w postaci pięknych świec. Taki element na stole czy komodzie znajdującej się w jadalni z pewnością wprowadzi przytulny nastrój, przez co każdy będzie tu czuć się po prostu „swojsko”.

Komentarze