Okleina zmieni wygląd starych mebli

Osoby znudzone wyglądem swoich mebli, które po latach nie mają nic wspólnego z nowoczesnym wyposażeniem wnętrza, nie muszą wydawać dużych sum na zakup nowego zestawu. Czasem nawet niewielkie zmiany mogą zdziałać cuda. W przypadku staromodnych mebli wystarczy zmiana okleiny, która nada im niepowtarzalny, oryginalny charakter.

Okleina samoprzylepna jest dobrym przepisem na odświeżenie wyglądu staromodnych mebli. Dzięki niej zmienimy nie tylko ich kolor, ale także fakturę, przez co możliwe będzie stworzenie nowoczesnego wnętrza. Po przemalowaniu ścian i zastosowaniu dodatków dekoracyjnych zamieszkamy w odświeżonym pokoju o ciekawym, atrakcyjnym wnętrzu. Okleina samoprzylepna sprawi, że stare, zniszczone meble zyskają drugie życie. Bogata oferta wzornicza pozwoli uzyskać nowe możliwości.

Dzięki okleinie stare meble mogą zyskać drugie życie
Dzięki okleinie stare meble mogą zyskać drugie życie

Gotowe lub drukowane na zamówienie

Współcześnie produkowane okleiny samoprzylepne niewiele mają wspólnego z dawnymi nietrwałymi naklejkami. Dostępne są zarówno okleiny jednokolorowe, drewnopodobne, jak i bogato zdobione kolorowymi nadrukami. Okleiny zrobione są z zadrukowanej białej, nieprzezroczystej folii. Druk o bardzo wysokiej, fotograficznej rozdzielczości pozwala uzyskać dokładne wzory. Nowoczesna, lateksowa technologia wydruku sprawia, że okleina jest trwała, odporna na zarysowania, uszkodzenia i działanie promieni UV. Zastosowany na wydrukach lateks syntetyczny jest bezwonny, bezpieczny dla zdrowia, nietoksyczny. Z tego względu okleiny mogą być stosowane w pokojach dziecięcych czy pokojach alergików. Można kupić gotową okleinę w rolkach lub skrojoną na wymiar czy też zamówić naklejkę z dowolną, wybraną przez siebie grafiką.

Okleina samoprzylepna jest dobrym przepisem na odświeżenie wyglądu staromodnych mebli. Dzięki niej zmienimy nie tylko ich kolor, ale także fakturę. 

Jak nakleić okleinę meblową?

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować odpowiednie narzędzia. Potrzebne nam będą nożyczki lub nożyk, linijka, ołówek i rakiel, a także spray z wodą i płynem do mycia naczyń. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest oczyszczenie powierzchni mebla. Koniecznie upewnijmy się, że powierzchnia, na której będziemy naklejać okleinę, jest czysta, sucha i nie zawiera tłustych śladów. By usunąć ewentualne zabrudzenia, przetrzyjmy powierzchnię szmatką nasączoną wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Aby okleina się nie odklejała, powierzchnia mebla powinna być idealnie płaska.

W przypadku gdy okleina nie była przygotowana na zamówienie, lecz kupiona w rolce, konieczne będzie dopasowanie jej rozmiaru do wymiarów mebla. W tym celu na odwrocie folii należy odrysować odpowiedni kształt, używając linijki i ołówka. Warto zostawić ok. 4 mm zapasu folii z każdej strony, by okleina była precyzyjnie naklejona. Nadmiar folii po ukończeniu naklejania należy odciąć nożykiem.

Okleiny są dostępne są w różnych wzorach i kolorach
Okleiny są dostępne są w różnych wzorach i kolorach
Powierzchnię mebla można spryskać wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Przygotowane w ten sposób podłoże ułatwi prawidłowe naklejenie wydruku, ponieważ możliwe będzie delikatne manewrowanie naklejką, by znalazła się ona w odpowiednim miejscu.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest oczyszczenie mebla. Jego powierzchnia powinna być czysta, sucha i nie zawierać tłustych śladów. Aby okleina się nie odklejała, powierzchnia powinna być idealnie płaska.

Naklejanie wydruku należy rozpocząć zawsze od krawędzi mebla. Aby precyzyjnie przykleić okleinę, należy odkleić od papieru jej niewielką część i przyłożyć do powierzchni mebla. Papier powinniśmy odklejać wolno, równocześnie przyciskając naklejkę do podłoża. Można w tym celu użyć rakli lub zwiniętej szmatki. Unikniemy w ten sposób powstawania pęcherzyków powietrza. Jeśli pod powierzchnię zostanie wtłoczone powietrze, bąbel należy wypchnąć na zewnątrz, gdzie powietrze znajdzie ujście. W przypadku gdy nie jest to możliwe, można pęcherzyk delikatnie nakłuć igłą i wycisnąć powietrze. Kiedy okaże się, że folia została krzywo nalepiona, można ją odkleić i przykleić ponownie, ponieważ czas całkowitego wiązania kleju wynosi kilka godzin. Aby dopasować folię do krawędzi, narożników czy owalnych kształtów, można użyć suszarki do włosów. Podgrzewając folię, dopasujemy ją do powierzchni mebla.

Komentarze

  • Damian 2020-05-14T15:41:50Z

    a co zrobić jak pęcherze powietrza pomimo przekłucia nie chcą zniknąć ??

    • pozytywna 2013-06-04T10:56:37Z

      super opis,bardzo dokładny!Właśnie jestem na etapie oklejania drzwi i szafek i nie wiedziałam ,że w tak prosty sposób mozna dopasować okleinę do owalnych kształtów a takie własnie są przy moich meblach.Dziękuję ,bardzo mi pomogliście