Remont starego domu – czy się opłaca?
Atrakcyjna cena nieruchomości oraz jej malownicza okolica to jedne z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na zakup starych domów. Niestety, inwestycja w taką nieruchomość wiąże się z wieloma kosztami oraz utrudnieniami w urządzaniu wnętrza. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy remont starego domu się opłaca? Aby podjąć właściwą decyzję, warto rozważyć wszystkie wady oraz zalety odbudowy starych nieruchomości.
Na co zwrócić uwagę przy remoncie starego domu?
Podstawową i najważniejszą kwestią w wyborze starej nieruchomości jest jej stan techniczny. To od niego zależy końcowy koszt planowanego remontu domu. Im lepszy jest stan wieloletniej nieruchomości tym korzystniejszy staje się jej remont. Aby obliczyć orientacyjny koszt prac związanych z naprawą starego domu należy dodać do szacunkowej kalkulacji około 20%, które może okazać się niezbędne na pokrycie dodatkowych usług.
Decydując się na naprawę wieloletniej nieruchomości warto zwrócić uwagę na niektóre elementy konstrukcyjne. Pierwszym z nich jest stan budowy nośnej budynku. Bardzo istotna jest jakość ścian w budynku – należy upewnić się, czy nie posiadają dużych ubytków, pęknięć lub pleśni. Jeżeli jest to możliwe, warto również ustalić z jakiego materiału zostały wykonane ściany, co ułatwi prace remontowe.
Remont starego domu należy zacząć od wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej, z uwagi na słabą szczelność tych przestrzeni.
Zdarza się, że stare domy są wykonane ze słabej jakości materiałów, które nie spełniają dzisiejszych wymagań. Wówczas remont nieruchomości może okazać się całkowicie nieopłacalny.
Remont starej nieruchomości – wady
Naprawa wieloletnich konstrukcji wymaga dużego zaangażowania oraz cierpliwości. W niektórych przypadkach może okazać się, że dom nadaje się tylko do wyburzenia. Przed podjęciem decyzji o remoncie starej nieruchomości warto poznać wady takiego projektu:
- duży koszt napraw,
- brak możliwości ustalenia własnego projektu wnętrza,
- utrudnienia w rozplanowaniu pokoi,
- z góry ustalony metraż pomieszczeń,
- najczęściej lokalizacja oddalona od miasta, słaba komunikacja,
- problem z pozbyciem się mikroorganizmów, np. pleśń lub owadów takich jak mrówki, mole
- dom posiada dużą ilość poprzednich właścicieli,
- wątpliwa jakość terenu, np. podmokły, bagnisty.
Remont starej nieruchomości – zalety
Zwolennicy naprawy wieloletnich domów decydują się na nie między innymi ze względu na:
- stosunkowo niższe koszty niż w przypadku budowy nowej nieruchomości,
- krótszy czas inwestycji,
- możliwość mieszkania w domu podczas remontu,
- spokojną, malowniczą okolicę,
- brak konieczności ustalania własnego projektu wnętrz,
- klimatyczny i sentymentalny design,
- możliwość pozostawienia oryginalnych elementów wystroju, których nie można zakupić w dzisiejszych czasach,
- lokalizację blisko natury,
- spadek po bliskich.
Pomimo licznych utrudnień związanych z odnową wieloletnich nieruchomości, znajdują one swoich zwolenników ze względu na klimat i spokojną okolicę.
Od czego zacząć remont starego domu?
Naprawa wieloletniej nieruchomości może okazać się większym wyzwaniem, niż budowa domu od fundamentów. Stanowi to szczególnie duży egzamin dla osób, które nigdy wcześniej nie mieszkały w takim rodzaju nieruchomości.
Remont starego domu należy zacząć od wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej, z uwagi na słabą szczelność tych przestrzeni. Wybór odpowiedniego fachowca ułatwi nam dopasowanie okna do wymiarów oraz stylistyki całego budynku. Drzwi wejściowe są głównym elementem, który należy wymienić w starym domu. Proste i słabej jakości zamki nie zapewnią nam bezpieczeństwa w dzisiejszych czasach.
Kolejnym elementem, który wymaga wymiany, jest instalacja elektryczna. Koszty takiej naprawy są trudne do oszacowania i zależą od cennika specjalisty, który podejmie się zlecenia. Stary dom wymaga także odświeżenia ścian oraz położenia nowych podłóg.
Czy odnowa starego domu jest opłacalna?
Remont wieloletniej nieruchomości stanowi duże wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych. Nie można jednoznacznie ustalić końcowych kosztów, ani czasu trwania takiej inwestycji. W trakcie realizacji projektu mogą pojawić się sytuacje, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.
W kwestiach finansowych, budowa nowego jak i remont starego domu są bardzo podobne. Nie można jednoznacznie ustalić, która opcja jest mniej kosztowna. Zależy to od czynników takich jak:
- rodzaj wyposażenia,
- ilość elementów wymagających naprawy,
- wybór fachowców,
- lokalizacja budynku,
- metraż nieruchomości,
- stopień zniszczenia domu,
- ceny na rynku.
Pomimo licznych utrudnień związanych z odnową wieloletnich nieruchomości, znajdują one swoich zwolenników ze względu na klimat i spokojną okolicę. Warto pamiętać, że stary dom nie będzie umożliwiał zastosowania wielu innowacyjnych rozwiązań, które znajdziemy w nowoczesnych wnętrzach.
Budowa nowego domu czy remont starej nieruchomości? – podsumowanie
Nowy dom, zaprojektowany i wyposażony przez domowników ma wiele zalet i przyciąga wizją bezpiecznego oraz dostosowanego do dzisiejszych potrzeb miejsca. Niektórzy jednak wolą mieszkania bardziej klimatyczne, oddalone od gwaru miasta. Remont starego domu, który od dłuższego czasu nie posiada właściciela, stawia przed zainteresowanym niemałe wyzwanie. Przede wszystkim są to ogromne koszty napraw, wymian instalacji oraz elementów takich jak drzwi, okna, podłogi czy ściany.
Wybór pomiędzy remontem starego domu i budową nowego jest uzależniony od osobistych preferencji każdego człowieka.
Co więcej, plan wnętrz jest jasno ustalony, dlatego ingerowanie w rozkład domu jest utrudnione. Pasjonaci dekorowania i wyposażania pomieszczeń powinni zastanowić się, czy plan nieruchomości będzie spójny z ich wizją na wymarzone wnętrze. Nowy dom to projekt, który możemy dowolnie modyfikować, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. To ogromna zaleta dla miłośników wprowadzania zmian oraz posiadania kontroli nad pracą fachowców.
Wybór pomiędzy remontem starego domu i budową nowego jest uzależniony od osobistych preferencji każdego człowieka. Wszystkie prace budowlane posiadają swoje wady, jak i zalety. Pamiętajmy jednak, aby przemyśleć dokładnie każdą z opcji i wyciągnąć właściwe wnioski.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.