Jak odnowić starą boazerię?

Drewniana wykładzina na ścianie nadaje pomieszczeniu przytulności i uroku. Może się jednak zdarzyć, że po latach ciemna boazeria zaczyna działać nieco przytłaczająco. Mimo to ma ona swoje niezaprzeczalne zalety dla akustyki mieszkania i klimatu. Proste usunięcie albo przykrycie drewnianych listew nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Odnowienie starej boazerii - krok po kroku
Odnowienie starej boazerii - krok po kroku

Korzystniej jest pozostawić boazerię i tylko optycznie ją odmienić. Odnowienie boazerii, na przykład przez pomalowanie, może nadać jej bardziej przyjazny i nowoczesny charakter.

Wybór farby albo lakieru do odnowienia boazerii

Jeżeli komuś chodzi o bardziej nowoczesny wystrój mieszkania i więcej światła, powinien pomalować swoją boazerię na biało albo przynajmniej na jakiś bardzo jasny odcień.

Przy wyborze materiałów istnieje szeroki wybór możliwości. Jest rzeczą gustu, czy do malowania będzie zastosowana przykładowo farba akrylowa, kredowa czy lakier. Najważniejsze, aby podkład był starannie i prawidłowo przygotowany.

Kto chciałby zachować naturalny rysunek słojów drewna, czyli mazerunek, powinien sięgnąć po politurę. Pomalowanie drewna spirytusowym roztworem żywic, wypełnia pory oraz nadaje przezroczystą powłokę. Po stwardnieniu jednej warstwy nanosi się kolejną, aż do osiągnięcia zaplanowanego efektu. W tym wypadku widoczny pozostanie nie tylko rysunek drewna, ale też jego pierwotna barwa. Zmiana wyglądu boazerii nie będzie więc zbyt radykalna.

Ktoś, dla kogo struktura drewna jest ważna, ale chciałby pomalować listwy w sposób, który je zabezpieczy, zdecyduje się zwykle na lakier. Ale lakier lakierowi nie równy. Istnieją lakiery wodne i rozpuszczalnikowe. Ze względu na własne zdrowie i ochronę środowiska zaleca się stosowanie lakierów nie zawierających rozpuszczalników.

Jeśli ktoś stosunkowo szybko chce uzyskać zupełnie nowy kolor boazerii, a przy tym nie ma nic przeciwko temu, aby widoczne były pociągnięcia pędzla albo ślady wałka, może wybrać farbę kredową. Jest mocno kryjąca i nie zawiera rozpuszczalnika.

Uwaga: Wybierając podkład, farbę i ewentualnie wosk, czy politurę, dobrze jest w miarę możliwości stosować wyroby jednego producenta. Materiały i składniki są ze sobą zgodne, co powinno uchronić przed jakąś przykrą niespodzianką. Szczególnie ważne jest, aby nie mieszać ze sobą ani nie nakładać jednej na drugą farby wodnej i rozpuszczalnikowej.

Aby nadać mieszkaniu nowoczesny wygląd, warto pomalować boazerię na biało lub inny jasny kolor
AlderneyLiving
Aby nadać mieszkaniu nowoczesny wygląd, warto pomalować boazerię na biało lub inny jasny kolor

Jak przygotować boazerię do malowania?

1. Odtłuszczenie powierzchni

W przypadku, kiedy boazeria jest zamontowana w kuchni, albo była wcześniej traktowana środkiem pielęgnującym drewno, trzeba najpierw zastosować zabieg odtłuszczania. Chodzi o to, aby nowa farba dobrze przylegała do powierzchni boazerii.

2. Szlifowanie drewnianej boazerii

Boazeria ma z reguły głębokie rowki między poszczególnymi listwami, co uniemożliwia użycie wyłącznie szlifierki mechanicznej. Szlifuje się zawsze w kierunku włókien. Ważne jest, aby cała powierzchnia razem z zagłębieniami była poddana szlifowaniu i miała w rezultacie wystarczająco szorstką strukturę, podatną na utrzymywanie farby.

3. Oczyszczanie powierzchni

Całą boazerię trzeba przed malowaniem oczyścić z pyłu, który powstał podczas szlifowania. Bez względu na zastosowaną technikę odkurzania, trzeba zwracać uwagę na pył zgromadzony w drobnych rysach. Następnie listwy trzeba przetrzeć wilgotną ścierką, aby ukierunkować drobne włókna drewna. Po wyschnięciu usuwa się je lekkim szlifowaniem i ponownie odkurza powierzchnię.

Bardzo duże znaczenie ma tutaj dokładność wykonania zabiegów czyszczących, ponieważ pozostałe drobiny pyłu mogą przebarwić warstwę farby albo też popsuć przyczepność drewna. Przecierana na mokro powierzchnia musi przed kolejnym krokiem dobrze wyschnąć.

4. Przygotowanie otoczenia 

Po pomyślnym oczyszczeniu odnawianej boazerii należy teraz okleić taśmą sąsiednie powierzchnie oraz przykryć podłogę.

5. Malowanie boazerii sprayem czy pędzlem?

Farba w sprayu z wielu względów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze traci się dużo farby, która osiada w otoczeniu. Po drugie – pojemnik ze sprayem nie nadaje się do malowania pionowo z góry na dół. Powinno się go raczej trzymać stale pionowo. Poza tym konieczna jest ochrona dróg oddechowych przed wdychaniem rozpylonej farby. Z kolei użycie do malowania pistoletu i sprężarki jest zajęciem dla profesjonalistów, nie mówiąc o kosztach zakupu takich urządzeń.

Malowanie starej boazerii

Kiedy prace przygotowawcze zostały już zakończone, a rodzaj farby i technika malowania ustalone, można przystąpić do najważniejszego etapu: malowania na nowo starej boazerii.

Listwy boazerii są wykonane z drewna i technika malowania jest podobna, jak w przypadku mebli kuchennych albo fornirowanych. Wybór narzędzia – pędzel albo wałek – zależy od zaplanowanego efektu końcowego. Kolejną warstwę farby można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.