Jak podłączyć zmywarkę? Instrukcja montażu
Podłączenie zmywarki nie wymaga zbyt wysokich kwalifikacji i z reguły da się szybko i skutecznie wykonać je samodzielnie. W artykule przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
Jak wybrać i gdzie ustawić zmywarkę?
Nie bez znaczenia jest oczywiście, jaki model zmywarki wybierzecie i kupicie. Różnią się one nie tylko wielkością, ale i sposobem, w jaki zostaną włączone do kuchennego wyposażenia. Istnieją więc zmywarki wolnostojące i zabudowane. Mają typową szerokość 45 cm albo 60 cm, ale można też kupić mniejsze urządzenie, jeśli miejsca w kuchni jest naprawdę mało.
Najczęściej zmywarkę ustawia się w kuchni. Przy wyborze miejsca dla zmywarki istnieje pewien margines dowolności. Przyłącze wody, które znajduje się według wszelkich reguł pod zlewem, może być w razie potrzeby przedłużone. Poza tym jest jeszcze potrzebny dostęp do gniazdka. Ważne jest jedynie, aby panowało normalne ciśnienie wody. Przez to, że zmywarka posiada własną wbudowaną pompę, nie trzeba zwracać uwagę na kąty nachylenia przewodów albo rur.
Podłączanie zmywarki krok po kroku
Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę? Poniżej prezentujemy instrukcję krok po kroku.
1. Zakręcić główny zawór wodociągowy
Kiedy już wybierzecie odpowiednią zmywarkę (albo po przeprowadzce chcecie zamontować swoje dotychczasowe urządzenie), przed rozpoczęciem jej podłączania należy najpierw odciąć dopływ wody. Zalecane jest zakręcenie zaworu głównego, aby w instalacji wodociągowej nie było żadnego ciśnienia. W domach jednorodzinnych zawór główny znajduje się zwykle w piwnicy, a w mieszkaniach należy go najczęściej szukać w łazience. Zamknijcie dopływ wody i upewnijcie się, czy rzeczywiście woda z żadnego kranu nie płynie.
2. Podłączyć zmywarkę do dopływu wody
Wąż doprowadzający wodę do zmywarki i odprowadzający znajduje się na wyposażeniu urządzenia. A na syfonie pod zlewozmywakiem najprawdopodobniej znajdziecie wolne przyłącze do zmywarki. Gdyby się jednak okazało, że jest inaczej, wystarczy wtedy wymienić górny element syfonu na taki, który ma możliwość bocznego przyłączenia. Należy przy tym koniecznie zwracać uwagę, aby węże były prawidłowo i mocno zamocowane, co zapewni w przyszłości szczelność instalacji. Na wszelki wypadek dobrze jest podstawić pod odpływ wiadro albo dużą miskę. Uniknie się w ten sposób zalania kuchni, gdyby spłynęła znajdująca się jeszcze w rurach i wężach woda.
3. Przyłączyć wąż odpływowy do zmywarki
Wąż doprowadzający służy do tego, aby świeża woda była dostarczona do mycia naczyń w zmywarce. W razie potrzeby trzeba zainstalować przed montażem zmywarki odpowiednie filtry. Równie ważny jest także wąż odpływowy, który brudną wodę ze zmywarki odprowadza do kanalizacji.
Wąż odpływowy należy z reguły do wyposażenia zmywarki. Jeśli go nie ma, albo potrzebujecie dłuższy przewód, trzeba taki dokupić. Wąż mocuje się najpierw na zmywarce – z tyłu maszyny jest zwykle stożkowa końcówka – a potem do syfonu pod zlewozmywakiem.
Jeśli nie ma takiego przyłącza, trzeba go najpierw zamontować. Wąż odpływowy nie może być w żadnym wypadku podłączony poniżej wylotu zmywarki. Nowoczesne zmywarki charakteryzują się wystarczającą wydajnością pompy, aby wyrównać potrzebny poziom wody. Odpływ nie powinien też być zamontowany zbyt wysoko.
Doraźnie i prowizorycznie można umieścić wąż odpływowy zmywarki w zlewozmywaku, czyli praktycznie zawiesić na krawędzi przy pomocy kolanka profilującego. Zsunięcie się kolanka w trakcie pracy zmywarki grozi oczywiście zalaniem mieszkania. Dlatego też takie rozwiązanie należy traktować wyłącznie jako doraźne.
4. Podłączyć zmywarkę do prądu
Kiedy już wszystkie podłączenia wodne zostały ukończone, pozostaje tylko podłączenie zmywarki do prądu. Gdyby przewód elektryczny zmywarki okazał się za krótki, trzeba zamontować nowe gniazdko. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej jest zrezygnować z próby zastosowania przedłużacza.
Gniazdko do zmywarki powinno mieć uziemienie (bolec ochronny) oraz być zabezpieczone przed kroplami wody (bryzgoszczelne). Najlepiej umieścić gniazdko pod blatem kuchennym w odległości nie mniejszej niż 60 cm od miejsca poboru wody.
5. Sprawdzić szczelność połączeń hydraulicznych po podłączeniu zmywarki
Zanim zmywarka zostanie po raz pierwszy uruchomiona, powinno się jeszcze raz sprawdzić dokładnie szczelność wszystkich połączeń hydraulicznych. W tym celu odkręćcie ponownie zawór główny dopływu wody i zawór doprowadzający wodę do zmywarki. Sprawdźcie, czy nie sączy się gdzieś woda. Jeśli są jakieś drobne wycieki, trzeba skontrolować, czy wszystkie zawory, węże i przyłącza są odpowiednio połączone. Taka kontrola przyda się też przy odpływie wody do syfonu. Jeśli wszystkie nieszczelności zostały zlikwidowane, można przeprowadzić próbny bieg zmywarki.
Uwaga: Należy pamiętać, aby na wypadek awarii urządzenia wszystkie węże i przyłącza były dostępne, a przede wszystkim zawór odcinający wodę dopływającą do zmywarki.
6. Ustawić zmywarkę
Większość zmywarek ma możliwość regulacji wysokości podstawek. Jeśli zmywarka będzie stała krzywo, woda nie będzie prawidłowo spływać i na jednej stronie jej dna utworzy się zastój brudnej wody. Co więcej, urządzenie nie będzie prawidłowo pracować, a naczynia pozostaną niedomyte.
Układ Aquastop w zmywarce – czym jest?
Przeważnie zmywarki są już wyposażone w tzw. układ aquastop. Takie urządzenie dba się o to, aby usterki i uszkodzenia węża dopływowego albo odpływowego zostały natychmiast rozpoznane, a wypływ wody przerwany. Urządzenie elektroniczne zamontowane na wężu dopływowym odcina wodę, jeśli wykryje przeciek.
Szczególnie istotne znaczenie może mieć taki układ zabezpieczający w przypadku awarii. Jeśli nastąpi zalanie mieszkania poprzez włączoną zmywarkę bez układu aquastop, firmy ubezpieczeniowe przeważnie będą się wahały z wypłatą odszkodowania.
Jeżeli zmywarka nie jest wyposażona w aquastop, warto ją w to urządzenie zaopatrzyć. Istnieją różne mechaniczne i elektroniczne wersje. Aquastop ma licznik, który ustawia się na określoną ilość wody. Kiedy ta ilość zostanie przekroczona (np. woda płynie z nieszczelnego węża), włącza się zawór i odcina dopływ wody. Wersja elektroniczna ma sensor, który układa się na podłodze albo na dnie zmywarki. Kiedy stwierdzi on obecność wody, włącza alarm i wyłącza zmywarkę.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.