Jak podłączyć zmywarkę? Instrukcja montażu

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą kuchnię bez zmywarki. Wyręcza nas w uciążliwym obowiązku mycia naczyń i pozwala zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia. Bez względu na to, czy ustawiacie i podłączacie zmywarkę po raz pierwszy, czy też po prostu ustawiacie nową w miejscu, gdzie stał stary model, nie musicie do tego zamawiać drogiego fachowca.

Podłączenie zmywarki krok po kroku
Podłączenie zmywarki krok po kroku

Korzystanie ze zmywarki jest również bardziej ekonomiczne, ponieważ skutecznie oszczędza wodę. Współczesne zmywarki potrzebują najczęściej mniej wody niż mieści się do zlewozmywaka.

Podłączenie zmywarki nie wymaga zbyt wysokich kwalifikacji i z reguły da się szybko i skutecznie wykonać. Taki sam problem pojawia się, kiedy zmywarkę trzeba na nowo podłączyć po przeprowadzce. Ważne jest w każdym przypadku, aby wybrać dla niej odpowiednie miejsce – o ile jest możliwość wyboru.

Jak wybrać i gdzie ustawić zmywarkę?

Nie bez znaczenia jest oczywiście, jaki model zmywarki wybierzecie i kupicie. Różnią się one nie tylko wielkością, ale i sposobem, w jaki zostaną włączone do kuchennego wyposażenia. Istnieją więc zmywarki, które mogą stać wolno w kuchni i takie, które się obudowuje materiałem, z jakiego są wykonane szafki kuchenne. Mają typową szerokość 45 cm albo 60 cm, ale można też kupić mniejsze urządzenie, jeśli miejsca w kuchni jest naprawdę mało. Wybór rozmaitych producentów jest ogromny i klient ma rzeczywiście niełatwe zadanie.

Najczęściej zmywarkę ustawia się w kuchni. Jest to także logiczne, jako że tutaj z założenia trafia większość brudnych naczyń. Przy wyborze miejsca dla zmywarki istnieje pewien margines dowolności. Podczas gdy kuchenka i piekarnik ze względu na niezbędne przyłączenie do prądu elektrycznego mają zwykle wyraźnie określone stanowisko w kuchni, to zmywarka jest bardziej swobodna. Dlaczego? Przyłącze wody, które znajduje się według wszelkich reguł pod zlewem, może być w razie potrzeby przedłużone. Poza tym jest jeszcze potrzebny dostęp do gniazdka. Także tę drogę do zasilania elektrycznego da się obejść przy pomocy przedłużacza. Ważne jest jedynie, aby panowało normalne ciśnienie wody. Przez to, że zmywarka posiada własną wbudowaną pompę, nie trzeba zwracać uwagę na kąty nachylenia przewodów albo rur.

 

Podłączanie zmywarki krok po kroku

1. Zakręcić główny zawór wodociągowy

Kiedy już macie odpowiednią zmywarkę (albo po przeprowadzce chcecie zamontować swoje dotychczasowe urządzenie), przed rozpoczęciem jej podłączania należy najpierw odciąć dopływ wody. Zalecane jest zakręcenie zaworu głównego, aby w instalacji wodociągowej nie było żadnego ciśnienia. W domach jednorodzinnych zawór główny znajduje się zwykle w piwnicy, a w mieszkaniach należy go najczęściej szukać w łazience. Zamknijcie dopływ wody i upewnijcie się, czy rzeczywiście woda z żadnego kranu nie płynie.

2. Podłączyć zmywarkę do dopływu wody

Wąż doprowadzający wodę do zmywarki i odprowadzający znajduje się na wyposażeniu urządzenia. A na syfonie pod zlewozmywakiem najprawdopodobniej znajdziecie wolne przyłącze do zmywarki. Gdyby się jednak okazało, że jest inaczej, wystarczy wtedy wymienić górny element syfonu na taki, który posiada boczne przyłączenie. Należy przy tym koniecznie zwracać uwagę, aby węże były prawidłowo i mocno zamocowane, co zapewni w przyszłości szczelność instalacji. Na wszelki wypadek dobrze jest podstawić pod odpływ wiadro albo dużą miskę. Uniknie się w ten sposób zalania kuchni, gdyby spłynęła znajdująca się jeszcze w rurach i wężach woda.

 

3. Przyłączyć wąż odpływowy do zmywarki

Wąż doprowadzający służy do tego, aby świeża woda była dostarczona do mycia naczyń w zmywarce. Woda powinna być czysta i nie zawierać zbyt dużo zawiesin ani kamienia. W razie potrzeby trzeba zainstalować przed montażem zmywarki odpowiednie filtry. Równie ważny jest także wąż odpływowy, który brudną wodę ze zmywarki odprowadza do kanalizacji.

Wąż odpływowy należy z reguły do wyposażenia zmywarki. Jeśli go nie ma, albo potrzebujecie dłuższy przewód, trzeba taki dokupić. Wąż mocuje się najpierw na zmywarce – z tyłu maszyny jest zwykle stożkowa końcówka – a potem do syfonu pod zlewozmywakiem.

Jeśli nie ma takiego przyłącza, trzeba go najpierw zamontować. Wąż odpływowy nie może być w żadnym wypadku podłączony poniżej wylotu zmywarki. To prowadziłoby do tego, że zmywarka chodziłaby wciąż na pusto i pompowała wodę. Ostatecznie wzrosłoby niepotrzebnie zużycie wody. Nowoczesne zmywarki posiadają wystarczająca wydajność pompy, aby wyrównać potrzebny poziom wody. Odpływ nie powinien też być zamontowany zbyt wysoko.

Doraźnie i prowizorycznie można umieścić wąż odpływowy zmywarki w zlewozmywaku, czyli praktycznie zawiesić na krawędzi przy pomocy kolanka profilującego. Zsunięcie się kolanka w trakcie pracy zmywarki grozi oczywiście zalaniem mieszkania. Dlatego też takie rozwiązanie należy traktować wyłącznie jako doraźne.

Po podłączeniu zmywarki należy sprawdzić szczelność połączeń hydraulicznych
Po podłączeniu zmywarki należy sprawdzić szczelność połączeń hydraulicznych

4. Podłączyć zmywarkę do prądu

Kiedy już wszystkie podłączenia wodne zostały ukończone, pozostaje tylko podłączenie zmywarki do prądu. Gdyby przewód elektryczny zmywarki okazał się za krótki, trzeba zamontować nowe gniazdko. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej jest zrezygnować z próby zastosowania przedłużacza.

Gniazdko do zmywarki powinno mieć uziemienie (bolec ochronny) oraz być zabezpieczone przed kroplami wody (bryzgoszczelne). Najlepiej jest umieścić gniazdko pod blatem kuchennym w odległości nie mniejszej niż 60 cm od miejsca poboru wody.

5. Sprawdzić szczelność połączeń hydraulicznych po podłączeniu zmywarki

Zanim zmywarka zostanie po raz pierwszy uruchomiona, powinno się jeszcze raz sprawdzić dokładnie szczelność wszystkich połączeń hydraulicznych. W tym celu odkręćcie ponownie zawór główny dopływu wody i zawór doprowadzający wodę do zmywarki. Sprawdźcie, czy nie sączy się gdzieś woda. Jeśli są jakieś drobne choćby wycieki, trzeba skontrolować, czy wszystkie zawory, węże i przyłącza są odpowiednio połączone. Taka kontrola przyda się też przy odpływie wody do syfonu. Jeśli wszystkie nieszczelności zostały zlikwidowane można przeprowadzić próbny bieg zmywarki. W tym wypadku niekoniecznie musicie wkładać do środka brudne naczynia.

Uwaga: Należy pamiętać, aby na wypadek awarii urządzenia wszystkie węże i przyłącza były dostępne, a przede wszystkim zawór odcinający wodę dopływającą do zmywarki.

6. Ustawić zmywarkę

Kiedy wszystko jest w najlepszym porządku, można wreszcie zmywarkę ustawić w jej stałym miejscu. Na wszelki wypadek dobrze jest raz jeszcze sprawdzić przy pomocy poziomicy precyzyjne wypoziomowanie maszyny. Większość zmywarek posiada możliwość regulacji wysokości podstawek. Jeśli zmywarka będzie stała krzywo, woda nie będzie prawidłowo spływać i na jednej stronie jej dna utworzy się brzydki zastój brudnej wody. Urządzenie nie będzie prawidłowo pracować, a naczynia pozostaną niedomyte.

Układ Aquastop w zmywarce


Przeważnie zmywarki są już wyposażone w tzw. układ aquastop. Chociaż aquastop nie zawsze jest niezbędny, to jednak w każdym razie jest godny polecenia. Takie urządzenie troszczy się o to, aby usterki i uszkodzenia węża dopływowego albo odpływowego zostały natychmiast rozpoznane, a wypływ wody przerwany. Urządzenie elektroniczne zamontowane na wężu dopływowym odcina wodę, jeśli wykryje przeciek.

Szczególnie istotne znaczenie może mieć taki układ zabezpieczający w przypadku awarii. Jeśli nastąpi zalanie mieszkania poprzez włączoną zmywarkę bez układu aquastop, firmy ubezpieczeniowe przeważnie będą się wahały z wypłatą odszkodowania.

Jeżeli zmywarka nie jest wyposażona w aquastop, warto ją w to urządzenie zaopatrzyć. Istnieją różne mechaniczne i elektroniczne wersje. Chodzi zwykle o wąż z dodatkowym zaworem, który montuje się w miejsce istniejącego. Praktycznie aquastop ma licznik, który ustawia się na określoną ilość wody. Kiedy ta ilość zostanie przekroczona (np. woda płynie z nieszczelnego węża), włącza się zawór i odcina dopływ wody. Wersja elektroniczna posiada sensor, który układa się na podłodze albo na dnie zmywarki. Kiedy stwierdzi on obecność wody, włącza alarm i wyłącza zmywarkę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.