Jak zamontować stelaż do WC? Instrukcja krok po kroku

Dlaczego warto zdecydować się na stelaż do WC? Na co zawrócić uwagę przy jego wyborze? Jak prawidłowo zamontować stelaż do WC? Przeczytajcie.

Stelaż do WC jest znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości
Dlaczego warto zamontować stelaż do WC?

Dlaczego warto zamontować stelaż do WC?

Stelaże do WC są praktyczne i zgodne z najnowszą technologią sanitarną. Wiszące toalety z ukrytą spłuczką i instalacją zapewniają przede wszystkim estetyczny wygląd łazienki. Oprócz kwestii wizualnych przynoszą także korzyści funkcjonalne. Z jednej strony zbiornik z wodą jest mocno wbudowany w ścianę i przez to zupełnie niewidoczny. Z drugiej strony, wisząca na ścianie miska WC nie ma żadnych elementów montażowych na podłodze, co znacznie upraszcza utrzymanie w czystości całej podłogi. Na ścianie widoczny jest jedynie przycisk od spłuczki, który można dobrać wyglądem do innych łazienkowych akcesoriów, jak uchwyt na papier toaletowy, wieszaki na ręczniki, bateria łazienkowa.

Z montażem stelażu do WC jest w stanie poradzić sobie przeciętny majsterkowicz. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie tylko estetyka decyduje o wyborze toalety wiszącej na stelażu, a nie stojącej na podłodze. Istotne znaczenie ma dostępne przyłącze do kanalizacji.

Zalety instalacji WC na stelażu:

  • kurz nie gromadzi się w szczelinach i między przyłączami;
  • ograniczony jest hałas instalacji oraz szum przepływu wody;
  • przewody rurowe znajdują się za ścianą i nie muszą być osobno izolowane;
  • większe możliwości urządzenia łazienki pod względem rozmieszczenia obiektów sanitarnych;
  • nowoczesny wygląd łazienki – wszystkie elementy techniczne są ukryte, a spłuczka niewidoczna.

Jak wybrać stelaż do WC?

W zależności od materiału, z jakiego została zbudowana ściana, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj stelaża. Dzielą się one na dwa rodzaje:

  • stelaże do zabudowy ciężkiej;
  • stelaże do zabudowy lekkiej.

Stelaże przeznaczone do zabudowy ciężkiej, czyli mocnej ściany murowanej, mogą być wykonane z lżejszych profili. Główne obciążenia są przenoszone na ścianę, do której będą przymocowane profile. Jeżeli odpływ jest ulokowany pionowo, stelaż można obmurować po bokach i pod spodem. W przypadku odpływu bocznego – pod spodem montuje się dodatkowe wsporniki odciążające konstrukcję.

Lekka ściana działowa o konstrukcji szkieletowej, wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, wymaga zastosowania stelaża z masywnych elementów. Jego zadaniem będzie przeniesienie całego obciążenia na podłogę. Z tego też względu materiał podłogi musi mieć odpowiednią nośność, czyli wytrzymałość na dość znaczny nacisk.

Biała łazienka z wiszącym stelażem WC
Łazienka wyposażona w wiszący stelaż WC

Jak się przygotować do montażu stelażu do WC?

Miska WC podwieszona na stelażu podtynkowym daje możliwość ukrycia wszystkich elementów technicznych. Zarówno zbiornik spłuczki na wodę, jak i przyłącza dopływu i odpływu, zostaną zabudowane z wyjątkiem jednego przycisku. Aby nie trzeba było wykończonej właśnie zabudowy demontować z powodu występowania nieszczelności, lepiej przeprowadzić praktyczną próbę szczelności połączeń, zanim wykona się zabudowę.

Materiały i narzędzia potrzebne do montażu stelażu do WC:

  • kompletny stelaż do WC – ze zbiornikiem na wodę, śrubami, kołkami, wkrętami itd.;
  • cegły do obudowy stelaża;
  • materiały do wykończenia zabudowy – płyty gipsowo-kartonowe;
  • zaprawa do ułożenia cegieł;
  • silikon sanitarny;
  • wiertarka z kompletem wierteł;
  • piła do cięcia cegieł;
  • nóż do przycinania płyt gipsowo-kartonowych;
  • wkrętarka;
  • szpachla do zaprawy;
  • poziomnica;
  • taśma miernicza.

Względy estetyczne i wyobrażenia domowników o wyglądzie projektowanej łazienki nie oznaczają jednak całkowitej dowolności wyboru miejsca. Stelaż WC ma określone wymiary, a poza tym istotne jest też zachowanie wolnej przestrzeni wokół miski. Zakłada się, że wygodne korzystanie z toalety wymaga co najmniej 20 cm po bokach i 60 cm z przodu.

Montaż stelażu do WC krok po kroku

Poniżej przedstawiamy Wam instrukcję montażu stelażu do WC krok po kroku.

1. Element montażowy umieszcza się w wyznaczonym miejscu. W zależności od dostępnej opcji jest on ukryty w niszy albo ustawiony przy ścianie.

2. Na ramie stelażu znajduje się znak na wysokości 100 cm. Służy on do precyzyjnego wyrównania poziomu położenia elementu. Śruby ustalające umożliwiają regulację tak, aby wysokość była dokładnie zachowana.

3. Element należy wypoziomować oraz ustawić w pionie. Przez odpowiednie śruby da się to korygować.

4. Teraz można zaznaczyć punkty wiercenia otworów do mocowania stelażu. Po wywierceniu otworów osadza się w nich kołki rozporowe. Dobór kołków zależy od rodzaju materiału ściany.

5. Zanim stelaż zostanie postawiony, nakłada się kolanko na wyprowadzenie odpływu do kanalizacji. W razie potrzeby skraca się jego długość, aby po zmontowaniu wszystko pasowało.

6. Zbiornik spłuczki trzeba połączyć z dopływem wody.

7. Zaznaczyć i wywiercić otwory pod śruby mocujące miskę WC. Odległość między śrubami musi odpowiadać mocowanej misce.

8. Trzeba dokonać pomiaru, jak daleko mają zostać wysunięte śruby mocujące WC. Poprzez wkręcanie i wykręcanie śrub można uzyskać potrzebną długość. W żadnym wypadku nie wolno przy tym chwytać obcęgami za gwint. Lepiej jest nakręcić na gwint dwie nakrętki i operować kluczem płaskim. Trzeba uwzględnić podczas pomiaru grubość izolacji, która będzie potem użyta.

9. Należy zmontować odcinki rur łączących spłuczkę z miską WC i odpływem do kanalizacji.

10. Na rurze doprowadzającej wodę do zbiornika spłuczki musi być zawór odcinający.

11. Miskę WC mocuje się śrubami do stelaża.

12. Przy pomocy poziomnicy należy sprawdzić ustawienie toalety. Jeśli wszystko się zgadza, można dokręcić obie nakrętki mocujące i nałożyć osłony. Nakrętki dokręca się tak mocno, aby nie powstało w misce WC naprężenie.

13. Instalację spłuczki wykonuje się według instrukcji producenta. Na zakończenie odkręca się zawór dopływowy i pozwala na napełnienie zbiornika. Należy nacisnąć przycisk spłukiwania i sprawdzić, czy wszystkie połączenia pozostają szczelne. Jeśli tak, można wykonać z silikonu spoinę między miską i płytą. Po wyschnięciu można zamontować deskę sedesową.

Jak obudować stelaż do WC?

Nie wystarczy zamontować stelaż WC – trzeba go jeszcze obudować. Montowany na ścianie stelaż WC jest dobrym i popularnym rozwiązaniem. Nie ma dzięki temu potrzeby, aby kuć ścianę i chować w niej mocowania toalety. Na stelażu na ścianie zamocowana będzie: spłuczka wraz ze zbiornikiem na wodę, wszystkie złącza i mocowania, miska WC. W większości wypadków mamy do czynienia ze stalowymi elementami, które należy zabudować. Na jaki materiał warto się zdecydować?

  • Szybkie i proste rozwiązanie – płyty gipsowo-kartonowe. Obudowa stelaża musi być sztywna, dlatego najlepiej jest zastosować płytę budowlaną o grubości 20 mm. Może być też podwójna warstwa płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm. Płyty można kupić w każdym składzie budowlanym, gdzie przytną je dodatkowo na wymaganą wielkość. Płyty budowlane wykonane są z gipsu i prasowane na określoną grubość. Ich zaletą jest to, że nawet w domowych warunkach można je doprowadzić do perfekcyjnej formy. Płytę tnie się najpierw na odpowiedni wymiar. Trzeba przy tym pamiętać o wgłębieniach i wycięciach na przyciski itp. Mocuje się ją wkrętami albo na klej. Dużą zaletą płyt jest fakt, że stanowią doskonały podkład pod różne wykładziny. Na płyty gipsowo-kartonowe można położyć płytki ścienne, marmur albo mozaikę.
  • Wariant szlachetny – drewno. Płyty można oczywiście wyłożyć kafelkami albo pięknie odmalować, ale można też wyłożyć je drewnem. Jest to efektowne rozwiązanie, trzeba tylko wybrać odpowiedni do łazienki gatunek drewna. Ponadto drewno musi być w specjalny sposób zabezpieczone przed wilgocią, a potem regularnie konserwowane.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.