Sprzęt kuchenny 2021 - co musi znaleźć się w nowoczesnej kuchni?

W roku 2021 styl nowoczesny nadal jest jednym z tych, które najchętniej wybieramy do naszych domów. Prosta forma i prymat użyteczności nad dekoracyjnością sprawiają, że przygotowywanie posiłków jest proste i przyjemne. Będzie jeszcze prostsze z pomocą dobrze dobranego sprzętu.

Aranżacja kuchni - jakie sprzęty będą potrzebne? 2021
Aranżacja kuchni - jakie sprzęty będą potrzebne? 2021

Ponieważ dziś większość kuchni stanowi element salonu, jeszcze ważniejsze staje się utrzymanie porządku. Wiele sprzętów ukrywa się zatem za błyszczącymi frontami, żeby nie zaburzać harmonii pomieszczenia. Meble do zabudowy są więc kluczem do utrzymania nowoczesnego stylu w kuchni. Najczęściej zabudowuje się takie sprzęty jak zmywarka i lodówka. Jednak to nie wszystko. Tam, gdzie to możliwe, można zabudować kuchnię od podłogi aż po sufit. Wówczas zmieści się tam i zabudowana mikrofalówka, i schowek na mniejsze sprzęty, jak robot kuchenny czy mikser.

Usuwanie sprzętów z widocznych miejsc to także odpowiedź na nową pandemiczną rzeczywistość. W mieszkaniach, w których kilka osób musi jednocześnie uczyć się i pracować zdalnie, każde pomieszczenie i każda dodatkowa powierzchnia jest na wagę złota. Czysty blat kuchenny idealnie nadaje się do rozłożenia laptopa, a porządek i harmonia pozwalają lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.

Wybierając więc ekspres warto zdecydować się na młynek żarnowy

Duże AGD w zabudowie

Zacznijmy od zmywarki, ponieważ to właśnie ten sprzęt do zabudowy Polacy kupują najczęściej. Łatwo to zresztą zauważyć - na rynku znacznie większy jest wybór tego typu urządzeń właśnie do zabudowy niż wolnostojących. Producenci zdając sobie sprawę z nowoczesnych trendów, ukrywają panel sterowania zmywarki tak, by był on niewidoczny po zamknięciu urządzenia. Wówczas podstawowym sygnałem zakończenia pracy zmywarki jest głośne pikanie. W droższych modelach można znaleźć światełko led, które świecąc na podłogę oznajmia, czy zmywarka jest jeszcze w trybie pracy, czy już zakończyła zmywanie. Najdroższe zmywarki za pomocą lampy ledowej wyświetlają informację, ile czasu pozostało jeszcze do zakończenia zmywania.

Zmywarka w kuchni
Zmywarka w kuchni

Drugim poważnym sprzętem do zabudowy jest lodówka. Schowana za frontem nie musi być specjalnie ładna, ważne, by była praktyczna. Czym należy się kierować podczas jej wyboru, skoro nie wyglądem? Z pewnością wielkością, przy czym należy pamiętać, że lodówki do zabudowy mają mniejszą pojemność niż wolnostojące o takich samych rozmiarach zewnętrznych. Zadaniem lodówki nie jest już dziś tylko utrzymywanie niskiej temperatury. Warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe funkcje jak no frost, które zapobiegają obladzaniu się ścian lodówki oraz funkcje, które redukują roznoszenie nieprzyjemnych zapachów w lodówce oraz utrzymują dłuższą świeżość produktów, przede wszystkim warzyw i owoców. Na rynku znajduje się ponadto sporo modeli lodówek wolnostojących o bardzo estetycznym wyglądzie, nowoczesnych lub nawiązujących do stylu retro. Osoby, które z różnych powodów nie chcą się zdecydować na lodówkę w zabudowie, bez problemów powinny więc znaleźć odpowiednie urządzenie dla siebie.

Mniejsze sprzęty AGD

W tym i poprzednim roku więcej czasu spędzamy w domach, a zamknięte kawiarnie i restauracje sprawiają, że częściej gotujemy, jemy i spotykamy się z przyjaciółmi w domach. Dlatego dziś jeszcze bardziej niż w poprzednich latach warto zdecydować się na dobry ekspres do kawy, który zapewni doznania jak z ulubionej kawiarni. Modne są przede wszystkim te, które same mielą kawę w ziarnach, kupowanie ekspresów kapsułkowych jest trochę passe. Wybierając więc ekspres warto zdecydować się na młynek żarnowy, który zmieli właściwie każdy typ kawy dostępnej na rynku. Końcówka do spieniania mleka pozwala zaś przygotować pyszne latte czy cappuccino.

Sprzęt do kawy - jaki do modnej kuchni?
Sprzęt do kawy - jaki do modnej kuchni?

Choć gotujemy więcej, staramy się ukrywać wszystkie sprzęty kuchenne w szafach. Roboty planetarne, które jeszcze kilka lat temu dumnie pyszniły się na blatach kuchni wszystkich magazynów wnętrzarskich, dziś nie stanowią już centralnego miejsca każdej kuchni. Dobrze więc ukryć je przynajmniej za podwyższonym blatem wyspy kuchennej.

Zadbana podłoga w kuchni - sprawdź nasze wskazówki

Jakie jeszcze drobne sprzęty AGD powinny znaleźć się w kuchni? Ponieważ zdrowe żywienie jest bardzo na topie, w modnej nowoczesnej kuchni nie powinno zabraknąć blendera do przygotowania soków i koktajli. Najlepsze mogą okazać się kompaktowe urządzenia, które przygotują napój od razu w wygodnej do zabrania ze sobą butelce. Ze względu na niewielkie rozmiary, po skończonym używaniu można łatwo schować je do jednej z szafek.

Usuwanie sprzętów z widocznych miejsc to także odpowiedź na nową pandemiczną rzeczywistość.

Kuchnia - miejsce dla łasuchów

Z drugiej strony, kuchnia to też miejsce dla łasuchów. Dlatego dobrym pomysłem może być gofrownica, w której można przygotować chrupiące gofry na niedzielne śniadanie. Te zresztą nie muszą być wcale podawane na słodko - pozostając w temacie zdrowego żywienia można przygotować np. gofry szpinakowe czy buraczane.

Mikrofalówka przyśpieszy proces przygotowywania jedzenia
Mikrofalówka przyśpieszy proces przygotowywania jedzenia

Do szybkiego odgrzewania posiłków najlepiej sprawdzi się mikrofalówka. Tak jak w przypadku dużego AGD, najlepiej schować ją za kuchennym frontem. Dobrym pomysłem jest, by znalazła się w słupku kuchennym, czyli w wysokiej szafce przeznaczonej właśnie na sprzęty AGD. Dzięki temu będzie znajdować się na wysokości rąk, co ułatwi dostęp do mikrofalówki, a także pozwoli zaoszczędzić miejsce. Nowoczesne mikrofalówki zaopatrzone są w liczne dodatkowe funkcje. I tak poza podgrzewaniem posiłków, mogą również odmrażać zamrożone produkty i je grillować. Dodatkowo, niektóre modele z wyższej półki mają też opcję samoczyszczenia. Inne wykonane są wewnątrz ze specjalnej nieprzywierającej powłoki, która ułatwia czyszczenie ręczne.

Decydując się na małe AGD w kuchni należy wybrać tylko takie, które rzeczywiście okaże się przydatne. Ze względu na często ograniczoną przestrzeń i konieczność chowania wszystkiego z blatów, nie można mieć zbyt wielu gadżetów. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądać estetycznie i nada się na pomieszczenie nie tylko do gotowania, ale także do nauki, pracy czy spędzania wolnego czasu. Mniej rzeczy to także mniej czyszczenia i bałaganu.

Komentarze

  • andzia 2021-10-19T05:00:31Z

    U mnie króluje na kuchennym blacie robot planetarny (must have w każdej kuchni - moim zdaniem) i ekspres do kawy. Mam małą kuchnię, więc i ekspres jest niewielkich rozmiarów (DeLonghi). Robot planetrany zajmuje wiecej miejsca - wiadomo. Ale bez tych dwóch sprzętów nie potrafię żyć.