Jaki odpływ do kabiny bez brodzika? Rodzaje odpływów, poradnik

Bez względu na to, czy ktoś myśląc perspektywicznie życzy sobie łazienkę bez barier, czy też zwyczajnie nadąża za modą, kabina bez brodzika jest doskonałym wyborem.

Prysznic bez brodzika – jaki odpływ?
Pixabay
Prysznic bez brodzika – jaki odpływ?

Zalety i wady kabiny bez brodzika

  • jest estetyczna,
  • zapewnia wiele możliwości wykończenia,
  • daje dużą swobodę urządzania przestrzeni,
  • zabezpiecza przed niebezpieczeństwem potknięcia przy wchodzeniu i wychodzeniu z brodzika,
  • pozwala łatwo utrzymać czystość.

Do wad można zaliczyć wyższe koszty wykonania kabiny prysznicowej na poziomie podłogi oraz konieczność realizacji pomysłu przed zakończeniem budowy posadzki, a najlepiej na etapie projektowania domu.

Prysznic bez brodzika – jaki odpływ?

Zasadniczo można mówić o trzech rodzajach odpływu, które mogą być zintegrowane z dostępnymi prysznicami.

  • Jeżeli odpływ znajduje się w podłodze, kabina bez brodzika daje się bez problemu zainstalować.
  • Jeżeli odpływ znajduje się w ścianie, trzeba rurę odpływową skierować w tym kierunku ze spadkiem około 2%.
  • Istnieje wreszcie możliwość wykonania odpływu w formie rynny ulokowanej przy ścianie. Tutaj również musi być zachowany odpowiedni spadek, aby woda nie wypływała na łazienkę.

Punktowy czy liniowy odpływ wody?

Zastosowanie rynny do odpływu wody z kabiny fachowcy nazywają odpływem liniowym, natomiast pojedynczy odpływ podłogowy nazywa się punktowym. Wybór jednego, czy drugiego jest nie tylko decyzją z powodów estetycznych. Odpływy liniowe dają się na przykład lepiej komponować z płytkami podłogowymi wielkoformatowymi, podczas gdy pojedyncze odpływy punktowe lepiej pasują do mniejszych formatów.

Oba typu odpływów zapewniają wydajne odprowadzanie wody ze strefy mokrej z prędkością do 0,5 litra na sekundę.

Zalety odpływu liniowego

Jeśli chodzi o położenie rynny odpływowej, może ona znajdować się pośrodku, przy ścianie albo na granicy strefy mokrej i suchej. Odpływy liniowe są dostępne w różnych wariantach długości. Praktycznie wystarczająco wydajne są również te krótkie, jednak decydują w tym wypadku raczej względy estetyczne. Dobiera się je tak, aby pasowały kompozycyjnie do całości kabiny.

Odpływ liniowy ze stali nierdzewnej zapewnia długotrwałą estetykę i funkcjonalność. Do wyboru jest odpływ w wersji z kołnierzem albo bez kołnierza. Kołnierz stanowi rodzaj zabezpieczenia przed przeciekaniem i w praktyce dobrze spełnia swoją rolę. Niemniej jednak, rynny wysokiej jakości są odpowiednio szczelne również bez kołnierza.

Pewne znaczenie może mieć wysokość odpływu. Najniższy odpływ liniowy ma wysokość ok. 67 mm, czyli 5 mm więcej, niż odpływ punktowy. W pewnych okolicznościach może to przesądzić o wyborze odpływu liniowego.

Odpływ punktowy

W przypadku odpływu punktowego, dobrze znanego z kabiny z brodzikiem, istnieją dwie możliwości: Odpływ może być ulokowany pośrodku kabiny albo w narożniku. Przy centralnym ułożeniu kratki trzeba dobrze dobrać ją do całości wystroju łazienki. Dzięki małym wymiarom, ten odpływ nie zajmuje dużo miejsca, jednak w takim położeniu wymaga czterech powierzchni spadku.

Jaki odpływ do kabiny bez brodzika?
Pixabay
Jaki odpływ do kabiny bez brodzika?

Wybór miejsca na kabinę bez brodzika i rodzaj kabiny

Sposób wyposażenia łazienki najlepiej jest opracować na etapie projektowania domu. Istotne są w tym wypadku odpowiednie nadmiary wysokości, umożliwiające montaż odpływu i spadki, przy zachowaniu jednakowego poziomu podłóg we wszystkich pomieszczeniach. Praktycznie potrzeba będzie ok. 15 cm nadmiaru wysokości do podłączenia odpływu z syfonem. Kabina prysznicowa może być różnego typu, na przykład przesuwna, uchylna, ramowa. Ponieważ brodzik nie będzie montowany, na jego miejscu trzeba przygotować posadzkę.

Podczas gdy przyłącza wody zimnej i ciepłej oraz przewody kanalizacyjne są w łazience do dyspozycji, to większy problem może stanowić wysokość konstrukcji podłogi. W budynku wznoszonym od nowa wszelkie techniczne uwarunkowania są spełnione z założenia. W remontowanym domu potrzebne są często rozwiązania indywidualne.

Przez wysokość konstrukcji podłogi rozumie się tutaj grubość podłogi ze wszystkimi jej warstwami, poczynając od surowej podstawy przez izolację i jastrych do wykładziny. Przy czym wykładziną podłogową są w łazience zazwyczaj płytki ceramiczne. Częścią tej konstrukcji jest też przykładowo ogrzewanie podłogowe.

Wybór odpływu do kabiny bez brodzika

Kabina prysznicowa ulokowana na poziomie podłogi może posiadać różne systemy odpływowe, które wymagają i zajmują różne ilości miejsca pod podłogą. Musi być odpowiedni spadek odpływu w kierunku rury kanalizacyjnej, a także konieczne spadki podłogi przy odpływie punktowym i liniowym, kierujące wodę do odpływu. Montaż elementów odpływu podnosi wysokość konstrukcji podłogi, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Rynna odpływowa ze spadkiem podłogi

Przy liniowym systemie odpływowym wymagającym co najmniej 65 mm zabudowy, trzeba z reguły doliczyć jeszcze 3-4 cm na spadki.

Odpływ w ścianie – potrzebna mniejsza wysokość konstrukcji podłogi

Stosując odpływ ścienny można obniżyć nieco wysokość konstrukcji. Odpływ zostanie częściowo wbudowany za ścianą, przez co w łazience potrzebna będzie niższa przestrzeń podłogowa.

Rynna odpływowa dookoła – bez spadku podłogi w kabinie

Konstrukcja odpływu liniowego umieszczonego dookoła powierzchni podłogi kabiny może obejść się bez spadku. W absolutnie optymalnym przypadku wystarczy 40 mm głębokości na element rynny odpływowej oraz około 5 mm na wykładzinę podłogową. Teoretycznie może to być najniższa konstrukcja podłogowa, jako że może pozostać całkiem płaska. W miejscu, gdzie będzie zamontowany syfon, potrzeba dodatkowo ok. 10 cm przestrzeni. W przypadku konstrukcji drewnianej, taki syfon może być umieszczony między belkami nośnymi. W betonowej podłodze można go umieścić w wywierconej szczelinie.

Jaki wybrać odpływ do kabiny bez brodzika?
Castorama
Jaki wybrać odpływ do kabiny bez brodzika?

Kabina bez brodzika w ramach remontu istniejącego budynku

Co można zrobić, kiedy wysokość konstrukcji podłogi jest zbyt niska?

Płaski brodzik

Alternatywę dla kafelkowej podłogi prysznica bez klasycznego, głębokiego brodzika, może stanowić płaski brodzik ze stali albo akrylu. Nie jest to wprawdzie kabina w pełni „bez barier”, ale dzięki lekko wzniesionej podstawie prysznicowej umożliwia zabudowę odpływu w podłodze. Są dostępne w handlu tego rodzaju elementy z odpływem pośrodku albo w narożniku i wytłoczonym gotowym spadkiem do odpływu.

Budowa stopnia

Innym rozwiązaniem niewymagającym specjalnych nakładów jest budowa stopnia podłogi albo podestu. Celowe jest podwyższenie nawet połowy łazienki. Całość lepiej wtedy wygląda i nie robi wrażenia rozwiązania z konieczności. W ramach kompleksowego remontu można podnieść całą podłogę łazienki i wtedy zamontować swobodnie kabinę bez brodzika.

Odpływ wykonać piętro niżej

Często odpływ i syfon da się po prostu zamontować na kondygnacji pod łazienką. Jeżeli łazienka znajduje się na parterze i pod spodem jest piwnica, stanowi to bardzo dobre rozwiązanie. Kiedy jednak łazienka znajduje się na piętrze, sytuacja może być nieco trudniejsza. Trzeba wtedy, w miarę możliwości, umieścić i zabudować odpływ z kabiny prysznicowej w jakimś bocznym pomieszczeniu gospodarczym.

ZOBACZ TEŻ>> Jak zaprojektować i urządzić łazienkę?

Komentarze