Jaki odpływ do kabiny bez brodzika? Podpowiadamy

Jaki odpływ wybrać do kabiny prysznicowej bez brodzika? Czym różni się odpływ liniowy od odpływu punktowego? Dlaczego przy montażu kabiny bezbrodzikowej ważna jest wysokość konstrukcji podłogi? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Prysznic bez brodzika w łazience
Prysznic bez brodzika – jaki odpływ wybrać?

Jakie są zalety i wady kabiny prysznicowej bez brodzika?

Kabina prysznicowa bez brodzika to przede wszystkim nowoczesne rozwiązanie, które od kilku lat cieszy się niemałą popularnością – zwłaszcza kabiny typu walk-in. Dla wyjaśnienia, kabina walk-in charakteryzuje się otwartą konstrukcją – bez brodzika, progów czy zamykanych drzwi. Wyposażona jest najczęściej w estetyczne, przeszklone boki.

Kabina prysznicowa bez brodzika będzie pasować zarówno do małych, jak i do dużych łazienek. Zapewnia nam dużą swobodę urządzania przestrzeni i sprawia, że wnętrze wygląda na większe.

Kolejną zaletą kabiny prysznicowej bez brodzika jest zapewnienie większego bezpieczeństwa w łazience – brak progu zmniejsza ryzyko potknięcia się przy wchodzeniu i wychodzeniu z kabiny. Jest to szczególnie istotne dla komfortu korzystania z łazienki w przypadku osób starszych i rodzin z małymi dziećmi.

Natomiast największą wadą prysznica bez brodzika jest konieczność odpowiedniego przygotowania podłoża oraz wykonania odpływu w podłodze lub w ścianie. Dlatego też kabinę prysznicową bez brodzika najłatwiej jest zainstalować w trakcie budowy domu, wykańczania mieszkania od zera lub podczas wykonywania generalnego remontu. Jeżeli zdecydujemy się jedynie na wymianę kabiny prysznicowej – na przykład standardowej kabiny na kabinę walk-in – to konieczne będzie skucie płytek łazienkowych, aby zamontować elementy przyłącza z syfonem i zastosować izolację przeciw wilgoci.

Prysznic bez brodzika – jaki odpływ?

Zasadniczo można mówić dwóch głównych rodzajach odpływów, które mogą być zintegrowane z dostępnymi prysznicami bezbrodzikowymi: odpływ w podłodze oraz odpływ w ścianie. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest odpływ ulokowany w podłodze – zwłaszcza odpływ liniowy, o którym wspomnimy w dalszej części artykułu. Wynika to z faktu, że montaż brodzika będzie najłatwiejszy w przypadku odpływu, który znajduje się w podłodze niż w przypadku odpływu ulokowanego w ścianie. 

Uwaga: Jeżeli odpływ znajduje się w ścianie, rurę odpływową należy skierować w tym kierunku ze spadkiem około 2%. Istnieje również możliwość wykonania odpływu w formie rynny ulokowanej przy ścianie. Tutaj również musi być zachowany odpowiedni spadek, aby woda nie wypływała na łazienkę.

Odpływ punktowy czy liniowy do kabiny bez brodzika?

Zastosowanie rynny do odpływu wody z kabiny fachowcy nazywają odpływem liniowym, natomiast pojedynczy odpływ podłogowy, wpust, nazywa się punktowym. 

Wybór odpływu liniowego lub odpływu punktowego to nie tylko decyzja podjęta ze względów estetycznych. Przyjmuje się jednak, że odpływy liniowe lepiej komponują się z płytkami podłogowymi wielkoformatowymi, natomiast pojedyncze odpływy punktowe lepiej pasują do mniejszych formatów płytek. Zarówno odpływ liniowy, jak i odpływ punktowy zapewniają wydajne odprowadzanie wody ze strefy mokrej z prędkością do 0,5 litra na sekundę.

Odpływ liniowy

Odpływ liniowy instalowany w podłodze odprowadza wodę liniowo. System składa się z: podłużnego korytka, syfonu, osadnika zatrzymującego nieczystości. Elementem widocznym i leżącym na poziomie płytek podłogowych jest ruszt zasłaniający kanał – wykonuje się go ze stali nierdzewnej, stali polerowanej, stali szczotkowanej – lub panel, na który wkleja się płytkę podłogową. 

Odpływ najczęściej instalowany jest przy krawędzi prysznica. Może jednak znajdować się również pośrodku albo przy ścianie. Odpływy liniowe są dostępne w różnych wariantach długości. Do wyboru mamy również odpływ w wersji z kołnierzem lub bez kołnierza. Kołnierz stanowi rodzaj zabezpieczenia przed przeciekaniem i w praktyce dobrze spełnia swoją funkcję. Niemniej jednak wysokiej jakości odpływy liniowe są odpowiednio szczelne również bez kołnierza.

Pewne znaczenie może mieć wysokość odpływu. Najniższy odpływ liniowy ma wysokość ok. 67 milimetrów, czyli 5 milimetrów więcej niż odpływ punktowy. Natomiast maksymalna wysokość to 3 centymetry.

Odpływ punktowy

Odpływ punktowy odprowadza wodę punktowo i wyposażony jest korpus, w którego środku występuje zamknięcie syfonowe i osadnik. Elementem widocznym na poziomie podłogi jest kratka o standardowych wymiarach 10 x 10 centymetrów. W przypadku odpływu punktowego spadek wykonuje się ku środkowi, natomiast sam wpust może być ulokowany pośrodku kabiny lub w narożniku – przy centralnym ułożeniu kratki ważne jest, aby dobrze dobrać ją do całości wystroju łazienki. Dzięki małym wymiarom ten odpływ nie zajmuje dużo miejsca.

Wysokość konstrukcji podłogi a montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

Zamknięta kabina prysznicowa bez brodzika
Kabina prysznicowa bez brodzika w łazience o średnim metrażu

Już na etapie projektowania domu lub mieszkania ważne jest, aby szczegółowo zaplanować wyposażenia łazienki oraz rozmieszczenie jej poszczególnych sprzętów użytkowych zgodnie z dostępem do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Istotne są w tym wypadku odpowiednie nadmiary wysokości, umożliwiające montaż odpływu i wykonanie spadków, przy zachowaniu jednakowego poziomu podłóg we wszystkich pomieszczeniach. W praktyce potrzeba będzie ok. 15 centymetrów nadmiaru wysokości do podłączenia odpływu z syfonem. Ponieważ brodzik nie będzie montowany, na jego miejscu trzeba przygotować posadzkę.

Przez wysokość konstrukcji podłogi rozumie się tutaj grubość podłogi ze wszystkimi jej warstwami: od surowej podstawy, przez izolację i jastrych, aż do wykładziny. Przy czym wykładziną podłogową są w łazience zazwyczaj płytki ceramiczne. Częścią tej konstrukcji jest też przykładowo ogrzewanie podłogowe.

Odmienne systemy odpływowe wymagają innej ilości miejsca pod podłogą. Musi występować także odpowiedni spadek odpływu w kierunku rury kanalizacyjnej, a również konieczne są spadki podłogi przy odpływie punktowym i liniowym, kierujące wodę do odpływu. Montaż elementów odpływu podnosi wysokość konstrukcji podłogi, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę już podczas projektowania łazienki.

  • Przy liniowym systemie odpływowym, wymagającym co najmniej 65 milimetrów zabudowy, trzeba z reguły doliczyć jeszcze 3-4 centymetrów na spadki.
  • Stosując odpływ ścienny, można obniżyć nieco wysokość konstrukcji. Odpływ zostanie częściowo wbudowany za ścianą, przez co w łazience potrzebna będzie niższa przestrzeń podłogowa.
  • Konstrukcja odpływu liniowego umieszczonego dookoła powierzchni podłogi kabiny może obejść się bez spadku. W absolutnie optymalnym przypadku wystarczy 40 milimetrów głębokości na element rynny odpływowej oraz około 5 milimetrów na wykładzinę podłogową. Natomiast w miejscu, gdzie będzie zamontowany syfon, potrzeba dodatkowo ok. 10 centymetrów przestrzeni. W przypadku konstrukcji drewnianej taki syfon może być umieszczony między belkami nośnymi. W betonowej podłodze można go umieścić w wywierconej szczelinie.

Zbyt niska wysokość konstrukcji podłogi – co można zrobić?

Poniżej przedstawiamy Wam alternatywne rozwiązania w przypadku, gdy podłoga w łazience ma zbyt niską konstrukcję.

Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem

Alternatywę dla prysznica bez klasycznego, głębokiego brodzika, może stanowić płaski brodzik ze stali albo akrylu. Nie jest to wprawdzie kabina w pełni „bez barier”, ale dzięki lekko wzniesionej podstawie prysznicowej umożliwia zabudowę odpływu w podłodze. Brodzik płaski najczęściej mierzy od 2,5 do 5 centymetrów wysokości. Na rynku dostępne są elementy z odpływem pośrodku albo w narożniku i z wytłoczonym, gotowym spadkiem do odpływu.

Budowa stopnia

Innym rozwiązaniem jest budowa stopnia podłogi albo podestu. W ramach kompleksowego remontu można podnieść całą podłogę łazienki i wtedy zamontować swobodnie kabinę bez brodzika.

Wykonanie odpływu piętro niżej

Często odpływ i syfon da się po prostu zamontować na kondygnacji pod łazienką. Jeżeli łazienka znajduje się na parterze i pod spodem jest piwnica, to stanowi to bardzo dobre rozwiązanie. Kiedy jednak łazienka znajduje się na piętrze, sytuacja może być nieco trudniejsza. Trzeba wtedy, w miarę możliwości, umieścić i zabudować odpływ z kabiny prysznicowej w bocznym pomieszczeniu gospodarczym.

Komentarze