Jak udekorować okna w salonie?

Okna to jedna z wizytówek domu i zarazem istotna część wnętrz. Dodają lekkości bryle budynku, podnoszą atrakcyjność pomieszczeń. Odpowiednio udekorowane mogą stać się prawdziwą ozdobą nie tylko salonu.

Efektowna dekoracja okienna nie musi być kosztowna. Czasem wystarczy kreatywny pomysł w połączeniu z dbałością o szczegóły. Jak zawsze podczas aranżacji, także w tym przypadku w dekorowaniu warto zachować umiar. I dostosować wystrój okna do stylu i wyposażenia całego pomieszczenia. Wszelki nadmiar, różnorodność ozdób, odniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Aby wnętrze stało się bardziej przytulne, nierzadko wystarczy zawiesić w nim zwiewne firanki. Zawsze przy tym bezpieczniej postawić na klasykę i stonowane kolory, niż na mocne akcenty, zwłaszcza jeśli nie jest się do nich do końca przekonanym.

Okienna dekoracja to istotny element wystroju wnętrza
Okienna dekoracja to istotny element wystroju wnętrza

Firanki i zasłonki

Planując „strój” dla okna, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego zorientowanie wobec stron świata. W mocno nasłonecznionym salonie, usytuowanym od strony południowej, można zawiesić firany i zasłony o grubszym splocie. W ciemniejszym pomieszczeniu materiały mogą być półprzezroczyste. W słabo oświetlonym pomieszczeniu, posiadającym nieliczne i niewielkie okna, dobrym pomysłem jest zawieszenie krótkich firanek, sięgających najwyżej do połowy okna. Interesujące rozwiązanie polega na zastosowaniu dwóch warstw tej samej tkaniny – jednej jako firanki i drugiej jako zasłonki.

Efektowna dekoracja okienna nie musi być kosztowna. Czasem wystarczy kreatywny pomysł. I dbałość o szczegóły.

Do wzorzystego umeblowania lepiej dobrać jednolite zasłony w stonowanym kolorze
Do wzorzystego umeblowania lepiej dobrać jednolite zasłony w stonowanym kolorze

 Zwiewne, połyskujące, wzorzyste

Lekkie i zwiewne zasłony są odpowiedniejsze do mniejszych wnętrz. Cięższe materiały mają swój urok, sprawiają, że pokoje stają się bardziej przytulne, ale jednocześnie mogą je przytłoczyć. Są więc bardziej wskazane do bardziej przestronnych pomieszczeń. Połyskujące, ciężkie materiały nadają wnętrzom klimat w stylu glamour. Jeżeli nie boimy się nieco bardziej odważnych rozwiązań, możemy zawiesić zasłony z tym samym motywem, ale w różnych odcieniach lub po prostu w różnych odcieniach tej samej barwy. Gdy w salonie panuje różnorodność wzorów i kolorów, lepiej wybrać jednobarwne zasłony. I odwrotnie: w jednolitym kolorystycznie pokoju można zawiesić zasłony o bardziej wyraźnych motywach (ale pasujących do ogólnej stylistyki wnętrza).

Upinając zasłony, można skorzystać z gotowych rozwiązań
Upinając zasłony, można skorzystać z gotowych rozwiązań

Fantazyjnie upięte

Jeśli chodzi o upinanie zasłon, to do wyboru są gotowe rozwiązania – taśmy wykonane z tej samej tkaniny, co zasłona, klamry, sznury czy rozety. Można też dać się ponieść własnej kreatywności i wymyślić indywidualny sposób upięcia zasłon (na przykład przy pomocy sznura korali). Ciężkie, udrapowane zasłony bardziej pasują do klasycznie urządzonych wnętrz.

Komentarze

  • Ania 2018-02-02T21:04:28Z

    Witam. Czy jest szansa że gdzieś znajdę zasłony jak na pierwszym zdjęciu?