Wybór piekarnika – 10 porad ułatwiających zakup
Na co zwrócić uwagę kupując piekarnik? Jak dopasować wymiary i które funkcje wybrać? Czy warto posiadać piekarnik Dual Cook? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.
1. Jaki rodzaj piekarnika wybrać?
Przymierzając się do zakupu nowego piekarnika, powinniśmy się najpierw zastanowić, jaki rodzaj sprzętu nas interesuje. Przedstawimy więc cztery warianty piekarników, z którymi warto się zapoznać.
- Piekarnik elektryczny – ten rodzaj piekarnika jest zdecydowanie najczęściej wybierany przez konsumentów. Dlaczego? Jest prosty w obsłudze, równomiernie rozprowadza ciepło, ma kilkanaście funkcji i rodzajów grzania, a przede wszystkim jest bardziej bezpieczny od piekarnika gazowego.
- Piekarnik gazowy – decydując się na piekarnik gazowy, najczęściej bierzemy pod uwagę jego niskie koszty eksploatacji. Musimy się jednak liczyć z tym, że to urządzenie ma jedynie kilka funkcji i opcji grzania oraz skupia się na pieczeniu potraw od spodu – nie rozprowadza ciepła w taki sam sposób, jak piekarnik elektryczny.
- Piekarnik parowy – zagwarantuje nam przygotowanie zdrowych potraw, które przede wszystkim będą soczyste w środku. Urządzenie piecze jak tradycyjny piekarnik, a dodatkowo spełnia też funkcję tzw. parowaru.
- Piekarnik z mikrofalą – jest połączeniem funkcjonalności piekarnika elektrycznego i kuchenki mikrofalowej. Dzięki temu możemy w piec potrawy oraz jedynie je odgrzewać – tak jak w stacjonarnej kuchence mikrofalowej.
2. Jaki jest standardowy wymiar piekarnika do zabudowy?
Standardowe piekarniki do zabudowy kuchennej mają zazwyczaj około 59,5 cm wysokości i szerokości, ale różnią się głębokością. Decydując się na nowy piekarnik, musimy więc przede wszystkim zmierzyć wymiary naszej szafki, pamiętając również o sprawdzeniu głębokości. Ułatwi nam to wybór piekarnika o idealnych parametrach.
Uwaga: Na rynku dostępne są również piekarniki kompaktowe, które od piekarników standardowych różnią się pojemnością i wysokością – zazwyczaj ich wysokość oscyluje na poziomie 45 cm.
3. Warto zwrócić uwagę na zasilanie i klasy energetyczne
Wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę na kolejny ważny aspekt, jakim jest zasilanie. Duża część piekarników obecnych na rynku jest zasilana napięciem 400 V. Oznacza to, że w naszym domu lub mieszkaniu musi się znajdować licznik trójfazowy. Jeśli posiadamy instalację jednofazową, to powinniśmy zakupić piekarnik z napięciem zasilania 230 V.
Piekarniki do zabudowy występują jedynie w trzech klasach energetycznych: A, A+ oraz A++. Tak naprawdę różnice pomiędzy klasami są niewielkie. Warto zatem przeczytać etykietę energetyczną, lecz nie skupiać się wyłącznie na doborze odpowiedniej klasy.
Standardowe piekarniki do zabudowy mają zazwyczaj około 59,5 cm wysokości i szerokości
4. Czy zakres temperatury pieczenia ma znaczenie?
Temperatura pieczenia jest kolejnym ważnym punktem przy wyborze piekarnika. Powinniśmy się zastanowić, jakie potrawy będziemy chcieli przyrządzać w przyszłości. Standardowy zakres temperatury wynosi 50-250 stopni. Nowoczesne piekarniki posiadają rozszerzony zakres temperatur – 30-315 stopni. Oznacza to, że przy 30 stopniach możemy przygotowywać dania w ramach tzw. wolnego pieczenia, które sprawia, że potrawa nie traci ważnych wartości odżywczych. Temperatura 315 stopni nadaje się natomiast do wypiekania pieczywa.
5. Trzy rodzaje prowadnic w piekarniku – którą wybrać?
Prowadnice mają za zadanie utrzymać blachę w komorze i decydują o komforcie jej wkładania i wykładania. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy problem ze sprawnym wyciągnięciem blachy, to prawdopodobnie nasz piekarnik wyposażony był w klasyczne wytłoczenia. Warto więc zdecydować się na prowadnice teleskopowe lub drabinki.
6. Programator – z pokrętłami czy dotykowy?
Wybór programatora jest kolejną ważną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę, zwłaszcza jeżeli użytkownikiem piekarnika ma być osoba starsza lub rodzina z dziećmi. Istnieją cztery rodzaje sterowników:
- programator z pokrętłami – jest najmniej awaryjny i zdecydowanie najprostszy w obsłudze – sprawdzi się więc np. u osób starszych. Programator wyposażony jest w dwa pokrętła: nastawy piekarnika oraz wyboru temperatury. Większość modeli ma dodatkowy wyświetlacz, który pozwala na ustawienie czasu pieczenia. Warto wybrać chowane pokrętła, zwłaszcza jeśli w rodzinie są dzieci, oraz tłoczone lub wypalane laserowo nadruki – są bardziej odporne na ścieranie.
- programator sensorowy – poszczególne programy pieczenia zapisywane są zazwyczaj za pomocą numerów. To rozwiązanie nie jest zbyt komfortowe, ponieważ musimy zapamiętać numery lub za każdym razem sięgać po instrukcję obsługi.
- programator tekstowy – zamiast pokręteł wyposażony jest w dotykowe menu. Jego wadą jest duża awaryjność.
- programator obrazkowy – charakteryzuje się wbudowanym kolorowym wyświetlaczem, zazwyczaj sterowanym dotykowo. W dużej części modeli z tym typem programatora występuje również tzw. funkcja smart, która pozwala na zdalne sterowanie.
Temperatura pieczenia jest kolejnym ważnym punktem przy wyborze piekarnika.
7. Jakie są rodzaje piekarników samoczyszczących?
Nowoczesne piekarniki ułatwiają nam nie tylko gotowanie, ale również sprzątanie. Na rynku dostępne są modele posiadające funkcję samodzielnego oczyszczania. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a przygotowywanie potraw stanie się jeszcze większą przyjemnością.
- Czyszczenie parowe – piekarnik wypełnia się parą, która rozpuszcza zanieczyszczenia.
- Kataliza – wkłady katalityczne, znajdujące się w ściankach komory piekarnika, przyciągają tłuszcz i zabrudzenia, a następnie spalają je i zamieniają w popiół.
- Pyroliza – piekarnik rozgrzewa się do temperatury 500 stopni, dzięki czemu zamienia zabrudzenia w pył opadający na dno piekarnika.
8. Czym jest funkcja Dual Cook?
Zapewne nie raz spotkaliście się z określeniem „Dual Cook”. Odnosi się ono do specjalnej funkcji piekarnika – dzięki dzielonym drzwiom, oraz podwójnym grzałkom i wiatrakom termoobiegu, pozwala na przygotowywanie dwóch potraw jednocześnie, uwzględniając zastosowanie oddzielnych temperatur i parametrów pieczenia. Piekarnik wyposażony jest w odrębne płyty grzewcze przedzielone półką izolującą. Mając na uwadze przygotowywanie kilku dań lub ciast równocześnie, warto wziąć pod uwagę piekarniki z taką funkcją – z pewnością ułatwi ona gotowanie.
9. Jakie zabezpieczenia powinien posiadać piekarnik?
Kwestia bezpieczeństwa podczas używania piekarnika jest bardzo ważna, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w: różne rodzaje blokad drzwi, zabezpieczenie przed zmianą programu, automatyczne wyłączanie, wyłącznik bezpieczeństwa oraz funkcję zimnych drzwi – wbudowany wentylator przewodzi masy zimnego powietrza, dzięki czemu przód piekarnika się nie nagrzewa.
Nowoczesne piekarniki ułatwiają nam nie tylko gotowanie, ale również sprzątanie.
10. Jakie funkcje piekarnika są najważniejsze?
Przed zakupem piekarnika warto poznać jego najważniejsze funkcje, które ułatwią nam codzienne przygotowywanie potraw.
- Funkcja termoobiegu – wprawia gorące powietrze w ruch i sprawia, że pieczone danie jest ogrzewane równomiernie z każdej strony. Funkcja termoobiegu pozwala również na obniżenie kosztów eksploatacji, ponieważ skraca czas pieczenia.
- Funkcja grilla – w górnej części piekarnika wbudowana jest grzałka, która dzięki wysokiej mocy szybko podgrzewa potrawy.
- Rożen – to zamontowany w piekarniku szpikulec używany przede wszystkim do pieczenia dań mięsnych. Rożen sprawia, że mięso jest soczyste oraz równomiernie upieczone.
- Termosonda – znajduje się wyłącznie w piekarnikach elektrycznych. Jest to czujnik wkładany do wnętrza piekarnika, dzięki któremu podczas pieczenia możemy kontrolować temperaturę naszego dania. Pozwoli to uniknąć przypalenia potrawy lub zbyt wczesnego wyłączenia piekarnika.
Najlepiej oceniane modele piekarników do zabudowy
Na końcu naszego poradnika przedstawimy Wam zestawienie pięciu najlepiej ocenianych modeli piekarników do zabudowy. Pod uwagę wzięliśmy opinie zadowolonych klientów oraz oceny przyznawane w sklepie RTV Euro AGD.
1. Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB – 173 opinie użytkowników
„Polecam! Piekarnik jest rewelacyjny. Nagrzewa się bardzo szybko, piecze pyszne ciasta, mięsa, pizzę. Wykonany bardzo estetycznie, łatwo się go czyści. Opcja możliwości załączenia tylko połowy bardzo przyspiesza nagrzewanie i jest energooszczędna. Zapachy pomiędzy dwoma częściami się nie mieszają . Polecam, ja jestem zachwycona”.
2. Amica ED57529B X-Type Pyro – 135 opinii użytkowników
„Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Piekarnik wygląda rewelacyjnie! Wszystko działa jak należy. Jest szybkie nagrzanie w 3 min i tradycyjne (np. 180st.C w ok.12 min). Ciasta nie dość, że pieką się o 15 min szybciej to jeszcze w temp. niższej o 10 st.C w porównaniu z moim starszym piekarnikiem. W środku gigant! Można piec dwa ciasta lub indyka słusznego rozmiaru (…)”.
3. Samsung NQ50H5537KB – 117 opinii użytkowników
„Bardzo udany zakup! Mikrofalówka działa bardzo dobrze. Piekarnik piecze równomiernie. Świetnie prezentuje się w kuchni. Obsługa raczej nie jest intuicyjna, trzeba wspomagać się instrukcją obsługi. Na początku denerwował mnie fakt, że po otwarciu drzwiczek, trzeba nacisnąć ponownie start. Bez zastanowienia kupiłabym go drugi raz”.
Przed zakupem piekarnika warto poznać jego najważniejsze funkcje, które ułatwią nam codzienne przygotowywanie potraw.
4. Amica ED47638BA+ X-Type Steam – 101 opinii użytkowników
„Piekarnik wygląda świetnie i sprawuje się bardzo dobrze, szybko się nagrzewa i długo trzyma temperaturę, dużo możliwości ustawienia funkcji... Jedna z fajnych opcji to możliwość sprawdzenia temperatury w czasie nagrzewania wart swojej ceny polecam”.
5. Electrolux EOC6H71Z SteamCrisp – 92 opinie użytkowników
„Innowacyjny piekarnik w eleganckiej obudowie. Praktyczność i przyjemność z używania aż zachęca by wypróbowywać nowe przepisy. Funkcja pary nadaje potrawą soczystość a funkcja grill chrupiąca skórek. A do tego łatwość czyszczenia”.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.