Piekarnik z funkcją mikrofali – czy warto? Zalety, wady i cena

Czy warto kupić piekarnik z funkcją mikrofali? Na czym polega jego działanie? Jakie modele piekarników są najlepsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

 

Piekarnik z funkcją mikrofali, czemu się opłaca?
Piekarnik z funkcją mikrofali, czemu się opłaca?

 

Jak działa piekarnik z funkcją mikrofali?

Piekarnik z funkcją mikrofali łączy w sobie pełną funkcjonalność klasycznego piekarnika oraz działanie mikrofalówki. Wyposażony jest w dwie komory, co pozwala na pieczenie praktycznie każdej potrawy, a także na samo podgrzewanie. W piekarniku aktywują się grzałki, termoobieg i mikrofale – to skutkuje szybszym przygotowaniem dania. Warto dodać, że błyskawiczne pieczenie idzie w parze z jakością, a nasze wypieki są chrupiące oraz zarumienione.

Zalety piekarnika z funkcją mikrofali

Piekarnik wielofunkcyjny z mikrofalą jest stosunkowo nowym urządzeniem na rynku. Poniżej przedstawimy jego najważniejsze zalety, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie.

 • Urządzenie jest kompaktowe i zajmuje mniej miejsca niż klasyczny piekarnik. Standardowy piekarnik zazwyczaj ma 60 cm wysokości, a w przypadku piekarnika z mikrofalą ten wymiar wynosi około 45 cm.
 • Mikrofala, która jest wbudowana w piekarnik, ma większą pojemność niż klasyczna kuchenka mikrofalowa.
 • Komora mikrofali nie jest wyposażona w obrotowy talerz, dzięki temu można umieszczać w  niej naczynia o różnym kształcie.
 • Piekarnik przy równoczesnym włączeniu funkcji pieczenia oraz funkcji mikrofali przygotowuje potrawy szybciej niż piekarnik tradycyjny.

Piekarnik z funkcją mikrofali jest tańszą opcją w porównaniu z zakupem dwóch osobnych urządzeń dobrej jakości.

 • Piekarnik nie psuje jakości potraw – są one chrupiące i dobrze wypieczone, czego zazwyczaj nie można powiedzieć o daniach podgrzewanych w kuchence mikrofalowej.
 • Urządzenie 2w1, w zależności od modelu, posiada takie same funkcje pieczenia, co piekarnik tradycyjny.
 • Większość modeli jest wyposażona w termosondę, prowadnice teleskopowe oraz pojemniki do gotowania na parze.
 • Zakup piekarnika z funkcją mikrofali jest tańszy niż kupno dwóch osobnych urządzeń dobrej jakości.

Jakie są wady piekarnika z funkcją mikrofali?

Przedstawiliśmy już zalety zakupu tzw. piekarnika 2w1. Warto również poznać jego wady. Nie jest ich zbyt wiele, ale wiążą się one np. z umeblowaniem naszej kuchni.

 

Jak działa piekarnik z funkcją mikrofali?
Jak działa piekarnik z funkcją mikrofali?

 

 • Piekarnik z funkcją mikrofali występuje jedynie w opcji do zabudowy, przez co w naszej kuchni musi znajdować się specjalna szafka wykonana pod wymiar urządzenia.
 • Piekarnik ma mniejszą głębokość niż piekarnik standardowy. W piekarnikach kompaktowych z mikrofalówką głębokość wynosi od 30 do 50 litrów, a w piekarnikach tradycyjnych od 50 do 80 litrów.
 • Niektóre modele nie są wyposażone w rolki do wsuwania blaszek.
 • Urządzenie 2w1 jest piekarnikiem elektrycznym. Na rynku nie ma modeli piekarnika gazowego z funkcją kuchenki mikrofalowej.
 • Nie można równocześnie korzystać z dwóch sposobów przygotowania dania. Mamy więc do wyboru trzy opcje: pieczenie w samym piekarniku, odgrzewanie w samej mikrofalówce lub połączenie dwóch funkcji.

Ile kosztuje piekarnik z funkcją mikrofali?

Piekarnik z funkcją mikrofali jest tańszą opcją w porównaniu z zakupem dwóch osobnych urządzeń dobrej jakości. Według serwisu ceneo najtańszy piekarnik z mikrofalą z firmy Samsung kupimy za 1799 zł. Na rynku są także dostępne modele z firm: Candy, Amica, Samsung, których ceny nie przekraczają 2000 zł. Za najdroższy piekarnik 2w1 firmy Nodor zapłacimy 3528 zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika z funkcją mikrofali?

Przy zakupie piekarnika 2w1 powinniśmy skupić się również na takich aspektach, jak:

Wyposażenie – w kwestii wyposażenia ważne jest zwrócenie uwagi na jakość oraz liczbę występujących standardowo blach i kratek do grillowania. Czasami zdarza się, że podczas użytkowania piekarnika potrzebujemy dokupić dodatkowe elementy wyposażenia – dlatego warto już wcześniej sprawdzić ich dostępność.

 

Piekarnik z mikrofalą w kuchni
Piekarnik z mikrofalą w kuchni

 

Funkcje – tak jak napisaliśmy wyżej w punkcie o zaletach piekarnika, większość modeli jest wyposażona w dodatkowe funkcje, np. pieczenia na parze. Inne przydatne funkcje piekarników, na które powinniśmy zwrócić uwagę to: specjalne zabezpieczenia, funkcja rozmrażania, funkcja szybkiego nagrzewania, funkcja automatycznych programów pieczenia, funkcja samooczyszczania.

 • Specjalne zabezpieczenia – będą przydatne zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Bezpieczeństwo zapewnią m.in.: zabezpieczenie przed otwarciem drzwiczek, samoistne wyłączenie się urządzenia po wyznaczonym czasie pieczenia, blokada panelu sterującego, nienagrzewający się front i chłodne drzwiczki.
 • Funkcja rozmrażania – dzięki obecności wentylatora piekarnik jest w stanie przygotować potrawy głęboko mrożone.
 • Funkcja szybkiego nagrzewania – urządzenie nagrzewa się bez zwiększonego zużycia energii, a po nagrzaniu automatycznie przełącza się na odpowiedni tryb pracy.
 • Funkcja automatycznych programów pieczenia – wystarczy, że wybierzemy jeden z kilku bądź kilkunastu programów pieczenia, a piekarnik sam ustawi za nas odpowiednią temperaturę pieczenia oraz inne parametry.

Piekarnik z funkcją mikrofali jest tańszą opcją w porównaniu z zakupem dwóch osobnych urządzeń dobrej jakości.

 • Funkcja samooczyszczania – czyszczenie pirolityczne lub katalityczne wyręczy nas w czyszczeniu piekarnika. Dzięki tej funkcji wnętrze nagrzewa się do około 500°C i spala wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia lub resztki jedzenia. My musimy jedynie usunąć pozostały popiół. To sprawia, że pieczenie staje się jeszcze szybsze, ponieważ możemy zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na sprzątanie.
 • Wygląd – funkcjonalność oraz parametry piekarnika są dla większości użytkowników najważniejsze. Mając jednak do wyboru wiele różnych modeli piekarników 2w1, możemy również zwrócić uwagę na kwestię ich wyglądu. Piekarniki występują w kilku wariantach kolorystycznych (np. w czerni, bieli, w kolorze stali inox), dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do pozostałych sprzętów elektronicznych dostępnych w naszej kuchni.
 • Producent – planując zakup piekarnika, powinniśmy zwrócić uwagę na producenta. Wybór renomowanej marki w większości przypadków oznacza: większą trwałość sprzętu, lepszą dostępność elementów do wymiany w przypadku awarii oraz możliwość naprawy sprzętu w autoryzowanym punkcie serwisowym.

 

TOP 5 piekarników do kuchni
TOP 5 piekarników do kuchni

 

Ranking 5 najlepszych piekarników

Na końcu zaprezentujemy zestawienie 5 piekarników z funkcją mikrofali, które w naszej ocenie są najlepsze. Ranking powstał m.in. na bazie opinii klientów sklepu RTV Euro AGD (modele, które uzyskały 5 gwiazdek) oraz analizy danych technicznych poszczególnych urządzeń.

1. Samsung NQ50H5537KB – 117 opinii

„Dobra jakość. Elegancki wygląd. Możliwość zgaszenia zegara na panelu. Oświetlenie trochę słabe ale w starszych modelach nie było wcale. Szybko i łatwo wypinane drabinki boczne, które można umyć w zmywarce. Obsługa prosta nawet nie wymaga instrukcji dla domyślnych. Front utrzymuje przyjazną temperaturę. Duży plus za wnętrze emaliowane, które sprawia że głównie jest to piekarnik z funkcją mikrofal i piekarnika parowego dzięki zastosowaniu specjalnego naczynia”.

Piekarnik przy równoczesnym włączeniu funkcji pieczenia oraz funkcji mikrofali przygotowuje potrawy szybciej niż piekarnik tradycyjny.

2. Samsung NQ50H5533KS – 49 opinii

„Jak sam nazwa wskazuje jest to piekarnik z mikrofalą. Jest bardzo mocny - dla przykładu w porównaniu z podobnym piekarnikiem z Ikei bije przeciwnika na łopatki. Musiałam się przyzwyczaić do prędkości grzania. Korzystałam już z opcji piekarnika, mikrofali, grilla i gotowania warzyw na parze - wszystko wyszło cudownie. Polecam w 100%”.

3. Electrolux EVL6E40X CombiQuick – 18 opinii

„Wysoka jakość wykonania, świetnie piecze, zarówno mięso, jak i pizzę i ciasta. Cichy, trochę wymagający przy czyszczeniu. Mikrofala bez zarzutu. W porównaniu z piekarnikiem kompaktowym innej firmy dużo lepiej piecze i mieści większą blaszkę. Warto korzystać z instrukcji na początku użytkowania- bardzo pomocna”.

 

Funkcja rozmrażania i szybkiego nagrzewania są bardzo przydatne
Funkcja rozmrażania i szybkiego nagrzewania są bardzo przydatne

 

4. Samsung Chef Collection NQ50J9530BS – 17 opinii

„Sprawuje się rewelacyjnie. Dzięki wbudowanym mikrofalom, mikrofalówka odchodzi do lamusa. Więcej miejsca na blacie. Jest to piekarnik kompaktowy a miejsca i tak jest dużo. Szybko się rozgrzewa. Pokazuje ilość czasu pozostałego do zakończenia pieczenia. Dotyk działa bardzo dobrze. Polecam”.

5. Electrolux EVL8E00Z – 13 opinii

„Każdy się dziwi, po co mi drugi piekarnik w domu. Otóż, nie jest to standardowy piekarnik. My traktujemy go jako mikrofalę. Na co dzień odgrzewamy w nim jedzenie, robimy popcorn. Służy nam do lżejszego gotowania. Jest łatwy w obsłudze, podobnie, jak inne sprzęty ma dotykowy panel. Łatwy w czyszczeniu”.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Max 2023-11-03T09:13:25.412Z

  Największa wada - danie NIE OBRACA się w takim piekarniku, więc mikrofale działają z większą siłą w jednym punkcie i palą potrawę.