Piec na ekogroszek – dobieramy moc do powierzchni domu

Decyzję o wyborze pieca do ogrzewania domu podejmuje się zwykle raz na kilkanaście lat. Źle dobrany piec może więc przez całe lata generować niepotrzebne koszty. Najważniejszym parametrem jest moc pieca dobrana do powierzchni domu i jego bilansu cieplnego.

 

Piece na ekogroszek cieszą się dużą popularnością
Piece na ekogroszek cieszą się dużą popularnością

 

Piece na ekogroszek cieszą się dużą popularnością, co wynika zarówno z ich cech proekologicznych, jak i względów ekonomicznych. Ekogroszek jest wprawdzie produkowany z węgla kamiennego albo brunatnego, ale dzięki wysokiej jakości surowca o małej zwartości siarki oraz substancji niepalnych, jego spalanie spełnia wszelkie normy unijne. Dodatkową zaletą pieca na ekogroszek jest możliwość zautomatyzowania procesu spalania, a obsługa pieca ogranicza się do okresowego załadunku paliwa do zbiornika.

Jak dobrać moc pieca na ekogroszek?

Aby piec skutecznie ogrzewał pomieszczenia w domu oraz podgrzewał wodę użytkową, potrzebne jest ustalenie zapotrzebowania na energię cieplną. Wielkość mocy, czyli strumienia ciepła, jaki piec ma dostarczać, powinna zapewnić zrównoważenie strat ciepła przenikającego przez ściany i dach, oraz starty ciepła na wentylację pomieszczeń.

W przybliżony i orientacyjny sposób można dobrać moc grzewczą kotła opalanego ekogroszkiem (i nie tylko) wykorzystując wskaźnik strat ciepła. Ma on następujące wartości:

  • stare budownictwo bez izolacji sprzed 1982 roku – 120 do 200 W/m2,
  • dom z lat 80. i 90. poprzedniego wieku – 90 do 120 W/m2,
  • dom z końca ubiegłego wieku, z dobrą izolacją termiczną i szczelnymi oknami – 60 do 90 W/m2,
  • dom wybudowany według najnowszych norm – 50 W/m2.

W przypadku wysokich pomieszczeń i dużej liczby okien, do wyliczeń dobrze jest przyjąć górne wartości wskaźnika. Warto zauważyć, że dom o powierzchni, powiedzmy, 150 m2 potrzebował dwadzieścia lat temu pieca o mocy ok. 20 kW, podczas gdy dzisiaj wystarczy moc ok. 8 kW.

 

Jak dobrać moc pieca na ekogroszek?
Castorama
Jak dobrać moc pieca na ekogroszek?

 

Piec na ekogroszek ze zbyt dużym zapasem mocy

Zdarza się, że niektórzy sprzedawcy i instalatorzy proponują asekuracyjnie piece ze zbyt dużym nadmiarem mocy. Standardy materiałów budowlanych i izolacji termicznej w nowym domu są tego rodzaju, że nawet w największy mróz nie przyda się dwukrotnie zawyżona moc pieca.

Nominalna moc pieca znacząco przekraczająca rzeczywiste potrzeby cieplne budynku nigdy nie znajdzie wykorzystania. Przyniesie za to właścicielowi domu poważne problemy:

  • zużycie opału nieuzasadnione wielkością pomieszczeń,
  • duże ilości niespalonego węgla w popiele,
  • praca pieca z niską sprawnością bez wykorzystania zainstalowanej mocy – można to porównać do jazdy samochodem na pierwszy biegu i narzekania na duże zużycie paliwa na 100 km.

Nowy dom o powierzchni 150 m2 posiada zapotrzebowanie na energię cieplną ok. 60 W/m2, co daje moc kotła rzędu 9 kW. Z tego wynika, że przy szczytowym zapotrzebowaniu na ciepło piec będzie pracował na 50% możliwości. A to oznacza, że połowa ciepła ucieknie kominem.

Piec na ekogroszek o zbyt małej mocy

Piec o zbyt dużej stanowi poważny problem dla właściciela, większy niż piec zbyt mały do potrzeb. Jeśli we wspomnianym przykładowym budynku 150 m2 zostanie zainstalowany piec nie 9 kW, ale powiedzmy 5 kW, będzie on w stanie przez prawie cały czas spełniać swoją rolę. Chyba że przez dłuższy czas przytrafi się spadek temperatury poniżej -20°C, wówczas piec nie zdoła ogrzać domu do pożądanej temperatury i domowników – w najgorszym scenariuszu – czeka chodzenie po mieszkaniu w ciepłych ubraniach.

 

Moc pieca na ekogroszek zależy od jakości opału
Allegro
Moc pieca na ekogroszek zależy od jakości opału

 

Nawet jeśli nie jest to dla mieszkańców domu szczególnie nie bezpieczne, to na pewno jest mało komfortowe. Ogólnie biorąc, piec o zbyt małej mocy jest mniej szkodliwy niż znacząco nadmiarowy. W pierwszym przypadku skutki odczuwa się przez tydzień-dwa, natomiast w drugim – przez resztę roku.

Automatyka w sterowaniu piecem na ekogroszek

Zastosowanie w instalacji centralnego ogrzewania termostatów, regulatorów i sterowników poprawia nie tylko komfort mieszkania, ale również może dać wymierne korzyści. Utrzymywanie zaprogramowanej temperatury w pomieszczaniach sprawia, że nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Tak się składa, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień w ciągu całego sezonu skutkuje oszczędnością kosztów ogrzewania o około sześć procent. Z kolei utrzymywanie nieuzasadnionego wzrostu temperatury o jeden stopień pociąga za sobą wzrost kosztów o około dziesięć procent.

Jak zwykle, również w tym wypadku, trzeba zwrócić uwagę na niekorzystne aspekty automatyki pieca. Otóż sprawność pieca i jego bezawaryjne działanie zależy od mocy pieca i właściwości paliwa. Najbardziej zaawansowane sterowniki i regulatory nie pomogą, jeśli piec będzie przewymiarowany, a ekogroszek słabej jakości i zawilgocony.

Moc pieca na ekogroszek zależy od jakości opału

Nominalna moc pieca zależy od paliwa i jest osiągana na paliwie określonym przez producenta. Zastosowanie ekogroszku słabej jakości spowoduje, że osiągana moc pieca będzie proporcjonalnie mniejsza od deklarowanej. Z tego względu nie zaleca się kupowania ekogroszku luzem; magazynowanie węgla w takiej formie wymaga odpowiedniego pomieszczenia.

Komentarze

  • Maja 2023-10-23T10:44:27.538Z

    powierzchnia mojego domu wynosi 80m 2 ( Budynek jest nowy, ocieplony , oddany do użytku w 2017 r ) jaka powinna być prawidłowa moc kotła na ekogroszek.

    • MIchał 2021-11-23T12:08:09Z

      Polecam kocioł Defro mam 2 lata i śmiga

      • Gość 2021-04-29T17:26:51Z

        Witam, proszę o rade jaki piec zasypowy wybrać na 56m2 ? Ile kw ?

        • miś 2021-08-13T16:42:15Z

          Jak najmniejszy. Jeśli to nieocieplony budynek wolnostojący to może uda Ci się znaleść piec poniżej 10kW. Jeśli natomiast jest to mieszkanie w jakiejś kamienicy czy coś, jeszcze po termomodernizacji, to chyba nie ma takich małych pieców węglowych. Tu jakaś koza by pewnie wystarczyła. Lub poważnie się zastanowić nad innym źródłem ciepła. Bo przy paleniu węglem na tak małym metrażu, połowa energii pójdzie Ci w komin na "kiszenie" opału. I tyle będzie oszczędności.