Koszty budowy schodów wewnętrznych

Planując budowę domu, musimy wybrać nie tylko technologię i materiały do wykonania fundamentów czy konstrukcji nośnej, ale także elementy wykończeniowe. Jedną z ważniejszych decyzji jest rodzaj schodów – jeżeli bowiem wybierzemy betonowe, wykonuje się je już na etapie stanu surowego zamkniętego. Poza tym schody mogą mieć znaczący wpływ na całkowity koszt budowy. Ile zatem kosztuje ich wykonanie i od czego zależy cena?

Schody betonowe - ile kosztuje budowa?

Schody wykonywane z betonu, a właściwie z żelbetu, charakteryzują się przede wszystkim dużym poziomem bezpieczeństwa, wynikającego z odporności na ogień: w razie pożaru będą stanowić pewniejszą drogę ewakuacji niż np. schody wykonane z samonośnej konstrukcji drewnianej. Istotną zaletą schodów żelbetowych jest też duży wachlarz możliwości aranżacyjnych, które bez większego problemu możemy zmieniać w trakcie remontów w przyszłości (np. płytki ceramiczne, okładzina drewniana). Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoją ciężkość schody betonowe nie będą nadawały się do domu o konstrukcji drewnianej.

Budowa schodów: jedno- czy dwubiegowe?

Schody z betonu mogą być jedno- lub dwubiegowe – różnica pomiędzy nimi polega na obecności spocznika (swego rodzaju podestu) w schodach dwubiegowych. Schody dwubiegowe są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ze względu na komfort użytkowania. Oprócz tego możemy wyróżnić m.in. schody wachlarzowe, które dobrze sprawdzą się w dużych przestrzeniach i będą stanowić swoistą ozdobę wnętrza, a także schody spiralne, które nie zajmą tyle miejsca, co wachlarzowe, jednak są dość skomplikowane w budowie, jeżeli zależy nam na wykonaniu ich z betonu. O wiele łatwiej będzie zamówić gotowe do montażu schody spiralne z drewna.

Istotną zaletą schodów żelbetowych jest też duży wachlarz możliwości aranżacyjnych, które bez większego problemu możemy zmieniać w trakcie remontów w przyszłości (np. płytki ceramiczne, okładzina drewniana).

Do budowy wewnętrznych schodów betonowych używa się zazwyczaj betonu klasy C 16/20 oraz stalowych prętów zbrojeniowych. Przed wylaniem betonu konieczne będzie także przygotowanie deskowania. Po wykonaniu żelbetowej konstrukcji wykańczamy schody wybranym materiałem. Co istotne, atutem schodów betonowych jest to, że nie musimy wykańczać ich od razu, lecz dopiero np. na ostatnim etapie prac – w związku z czym koszty rozkładają się na mniejsze części.

Od czego zależy cena budowy schodów betonowych?

Cena schodów betonowych jest uzależniona od takich czynników, jak ich rodzaj, liczba stopni, typ okładziny i oczywiście robocizna. Szacunkowy koszt 1 stopnia (samej konstrukcji żelbetowej, bez okładziny) to ok. 70-150 zł, w zależności m.in. od tego, gdzie budujemy dom: w jakim regionie i w jak dużej miejscowości. Za same materiały budowlane (beton i pręty) zapłacimy średnio 1300-1700 zł, natomiast za robociznę ok. 500-700 zł. Jeśli chodzi o wykończenie schodów, to obecnie najpopularniejsza bez wątpienia jest okładzina drewniana. Robocizna kosztuje mniej więcej tyle samo, co w przypadku konstrukcji, jednak ceny samego drewna są już znacznie bardziej zróżnicowane. Za okładzinę z dębu, jesionu, buku czy sosny zapłacimy ok. 7500-10 000 zł. Całościowy koszt schodów w takim przypadku wyniesie średnio 10 000-15 000 zł. Jeżeli jednak chcemy zastosować egzotyczne gatunki drewna, jak np. merbau czy mahoń, finalny koszt może sięgać nawet 30 000-45 000 zł.  

Budowa schodów betonowych w domu
Budowa schodów betonowych w domu

Schody drewniane - ile kosztuje budowa?

Drugie popularne rozwiązanie to schody o konstrukcji drewnianej. Ze względu na swoją lekkość dobrze sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich przestrzeniach i drewnianych domach, np. szkieletowych. Poza tym są drewno można przycinać i nadawać mu pożądany kształt, zaś montaż tego typu schodów nie jest tak czasochłonny i skomplikowany jak budowa schodów żelbetowych.

Schody drewniane o samonośnej konstrukcji możemy zamówić  np. w zakładzie stolarskim. Za jeden stopień zapłacimy średnio 200-300 zł. Oprócz tego należy doliczyć także koszt montażu (ok. 230-250 zł za stopień) oraz takie elementy, jak belki wspornikowe (ok. 6000-6500 zł) i spocznik (ok. 1300-1600 zł).

Od czego zależy cena budowy schodów drewnianych?

Ostateczny koszt schodów drewnianych zależy nie tylko od gatunku drewna, ale także od zastosowanej konstrukcji. Popularnym gatunkiem jest oczywiście dąb, jednak często używa się także drewna jesionowego czy bukowego, które jest nieco tańsze. Wśród typów konstrukcji można wyróżnić schody dywanowe, w których każdy stopień niejako podpiera następny (nie ma dodatkowego podparcia), a także zabiegowe, w których kształt poszczególnych stopni jest zróżnicowany, ponieważ muszą one być dopasowane do skrętu schodów. Najprostsze w montażu są schody kręcone, które nie zajmują dużo miejsca, jednak ich użytkowanie może być mało komfortowe lub wręcz męczące.

Często spotykanym rodzajem wśród schodów drewnianych są również schody ażurowe charakteryzujące się brakiem podstopnic. W ten sposób możemy wykonać zarówno schody wachlarzowe, jak i kręcone czy zabiegowe. Schody ażurowe nie należą też do najdroższych – np. wykonane z jesionu kosztują średnio ok. 10 000-15 000 zł. Bardziej skomplikowane modele, np. schody wachlarzowe czy policzkowe z dębu to już koszt nawet ok. 30 000-40 000 zł.

Budowa schodów drewnianych we wnętrzach
Budowa schodów drewnianych we wnętrzach

Jaki jest koszt zbudowania balustrady do schodów?

Choć nie jest koniecznym elementem każdych schodów wewnętrznych, to jednak warto rozważyć montaż balustrady i przeanalizować jej koszt. Balustrada często jest wykonywana z tego z samego materiału, co schody, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by do schodów betonowych z okładziną czy drewnianych dopasować balustradę metalową, z pleksi czy szklaną lub stanowiącą połączenie szkła i stali.

Często stosowanym rozwiązaniem są balustrady ażurowe, składające się z tralek (słupków) i poręczy, które mogą być drewniane lub kute.

Często stosowanym rozwiązaniem są balustrady ażurowe, składające się z tralek (słupków) i poręczy,  które mogą być drewniane lub kute. Za tralki zapłacimy średnio ok. 15-35 zł za sztukę, natomiast średnia cena za poręcz to ok. 70-200 zł / mb. Jeżeli wybieramy balustradę kutą, możemy zamontować także wypełnienie pomiędzy tralkami, np. ze szkła hartowanego lub pleksi. Nieco rzadziej spotyka się we wnętrzach balustrady pełne, czyli wykonywane podczas budowy schodów z żelbetu lub płyt gipsowo-kartonowych czy OSB. Sam montaż balustrady to koszt ok. 300-500 zł, jednak może się zdarzyć, że ta usługa będzie wliczona w koszt montażu czy budowy schodów.