Schody - ażurowe, lekkie, efektowne

Schody ażurowe zajmują niewiele miejsca, są lekkie, nie zasłaniają światła. Mogą stanowić efektowną część salonu lub holu. Świetnie sprawdzają się w małych domach, ale bywają projektowane także w bardziej przestronnych wnętrzach.

W domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym niezbędne są wygodne i bezpieczne schody. W małym domu wydzielenie zajmującej sporo miejsca klatki schodowej może wydawać się nieprzemyślanym rozwiązaniem. Lepszy pomysł polega na wybraniu lekkich schodów ażurowych, które niemal niezauważalnie wkomponują się w dzienną część pomieszczeń, a gdy zostaną wykonane w bardziej efektownej wersji – staną się przykuwającą wzrok dekoracją. Decyzję o wyglądzie i konstrukcji schodów podejmuje się na etapie projektowania domu. Zależnie od tego, jaki ich rodzaj zostanie wybrany, inną wielkość będzie miał otwór w stropie, inną powierzchnię zajmą też na parterze.

Lekkie schody ażurowe znakomicie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach
Lekkie schody ażurowe znakomicie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach

Schody bez podstopnic

Schody ażurowe różnią się od innych konstrukcji tym, że nie posiadają podstopnic. Dzięki temu są niemal przezroczyste i nie ograniczają widoku. Można dostrzec zarówno to, co jest pod, jak i za nimi. Są widoczne z każdej strony, z każdej strony powinny więc prezentować się równie elegancko. Mogą mieć konstrukcję jedno- lub dwubiegową; mogą posiadać podest lub być zabiegowe albo kręcone. Materiałem, z którego są wykonywane schody ażurowe, najczęściej jest drewno i stal, czasami, zwłaszcza do wykonania poręczy, a nawet stopni, stosuje się szkło. Do wykonania schodów ażurowych bywają też wykorzystywane konstrukcje żelbetowe. Schody ażurowe są montowane dopiero na etapie wykańczania domu.

Schody ażurowe różnią się od innych konstrukcji tym, że nie mają podstopnic. Dzięki temu są niemal przezroczyste i nie ograniczają widoku. Są widoczne z każdej strony, z każdej strony powinny więc prezentować się równie elegancko.

Schody ażurowe mogą mieć różne konstrukcje. Mogą być na przykład oparte na belkach. To jedno z najprostszych i najłatwiejszych do wykonania rozwiązań. Stopnice są w nich podtrzymywane przez belki (tzw. policzki), które opierają się na stropie wyższej i niższej kondygnacji. Jeśli posiadają jeden policzek, muszą przylegać do ściany (stopnie są wówczas z jednej strony utwierdzone w ścianie). Jeśli posiadają dwa policzki, stanowią niezależną konstrukcję i mogą zostać umieszczone nawet na środku pomieszczenia.

Ażurowa konstrukcja może też opierać się na jednej lub dwóch belkach wspartych na podłodze i stropie. Belka podporowa nie musi być prosta; może być wygięta lub profilowana pod stopnie. Do belki bywają mocowane od spodu podpory podtrzymujące stopnie. Tego rodzaju schody w części miewają konstrukcję wspornikową, tzn. dla usztywnienia konstrukcji wspartej na jednej belce, w połowie biegu bywają mocowane do ściany – najczęściej w miejscu zabiegu. Jeśli posiadają podest, belkę w tym miejscu podpiera się słupkiem. Balustradę z reguły mocuje się do stopni.

Schody z belkami policzkowymi
Schody z belkami policzkowymi

Kręcone, wspornikowe, z paczki

Schody kręcone oparte na słupie należą do najbardziej efektownych, ale jednocześnie są jednymi z najmniej komfortowych. W schodach kręconych stopnice są przytwierdzane do słupa, który jest mocowany do podłogi oraz za pośrednictwem podestu do stropu. Stopnice bywają dodatkowo przytwierdzane do belki, która okala je z jednej strony i jest mocowana w stropie. Elementami stabilizującymi schody kręcone są podest oraz balustrada, mocowane do stopni oraz do stropu. Tego rodzaju konstrukcje mogą być stawiane na planie koła lub kwadratu. Bywają prawo- lub lewoskrętne, a stopnie mają kształt fragmentu koła, trójkąta lub trapezu. Słupy najczęściej są wykonywane ze stali, a w przypadku masywniejszych konstrukcji – z żelbetu.

Decydując się na schody ażurowe, można skorzystać z oferty gotowych konstrukcji do samodzielnego montażu. Schody modułowe mają bardzo wąskie biegi. Nie należą do najwygodniejszych. Najlepiej sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Bywają stawiane jako schody prowadzące na antresolę.

Niezwykle lekko i efektownie mogą prezentować się schody wspornikowe. Tego rodzaju konstrukcje są z jednej strony mocowane w ścianie, która w związku z tym musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Najczęściej wykonuje się ją ze zbrojonego betonu. Najtrudniejszym elementem takich schodów jest połączenie prętów lub blach ze ścianą. Stopnie bywają wykonywane jako elementy niezależnie betonowane lub prefabrykowane. Schody wspornikowe najczęściej wykańcza się drewnem, ale trzeba pamiętać, aby pomiędzy okładziną stopni a ścianą była przerwa, w przeciwnym razie tynk może pękać. W sprzedaży są także gotowe zestawy, które składają się z kompletu łączników i stalowej ramy.

Decydując się na schody ażurowe, można skorzystać z oferty gotowych konstrukcji do samodzielnego montażu. W sprzedaży są dostępne schody kręcone oparte na słupie, jednobiegowe oraz zabiegowe. Najczęściej są produkowane ze stali z drewnianymi stopniami, bywają też w całości wykonane z drewna. Można z nich budować schody o wybranej liczbie stopni i odpowiednio dostosowanej odległości między nimi. Schody modułowe są wyposażone w tuleje o różnych długościach oraz podkładki dystansowe, które umożliwiają tworzenie warstw o rozmaitej grubości. Schody modułowe mają bardzo wąskie biegi, nie należą więc do najwygodniejszych. Najlepiej sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Bywają stawiane jako schody prowadzące na antresolę

Komentarze

  • Se Panek 2020-08-07T10:34:27Z

    Rozpoczynam dyskusję! Najlepszy dla mnie to dom bez schodów! Taki mam!