Jak zrobić deskowanie schodów?

Niewielkie schody w domu albo ogrodzie można stosunkowo łatwo zbudować samemu. Jeśli mają powstać z betonu, konieczne jest wykonanie deskowania, aby w końcowej operacji zalać je tym materiałem. Trzeba przy tym pamiętać, że podczas betonowania powstaje dosyć mocny nacisk, który własnoręcznie wykonane deskowanie musi wytrzymać. W przeciwnym razie cała konstrukcja rozleci się, a beton wypłynie.

Schody płytowe mogą być naprawdę piękne!
Metalowe Schody
Schody płytowe mogą być naprawdę piękne!

Jakich materiałów używa się do deskowania schodów?

Zadaniem deskowania jest nadanie schodom z betonu odpowiedniego kształtu i wymiarów, a także przeniesienie nacisku betonu i zbrojenia. Przede wszystkim potrzebny jest dokładny rysunek techniczny schodów z odpowiednim wymiarowaniem. Deskowanie wykonuje się przeważnie z obrzynanych desek sosnowych, czasem też ze świerkowych i jodłowych. Nie nadają się deski zmurszałe, z wypadającymi sękami albo nadmiernie przesuszone (te wypaczają się pod wpływem wilgoci). Do deskowania można też użyć wodoodpornej sklejki. Ma ona tę zaletę, że po rozszalowaniu daje od razu gładką powierzchnię betonu.

Jakie są rodzaje schodów deskowanych?

Schody wykonywane z betonu i wymagające deskowania można podzielić na trzy grupy:

  • schody międzykondygnacyjne wewnętrzne;
  • schody łączące część parterową budynku z obszarem zewnętrznym – zewnętrzne;
  • schody łączące dwa fragmenty terenu znajdujące się na różnych poziomach – terenowe.

Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić schody:

  • główne;
  • boczne;
  • strychowe;
  • piwniczne.

Stopnie następujące po sobie tworzą bieg schodowy. Pozioma powierzchnia, która łączy dwa biegi schodów, jest tzw. spocznikiem piętrowym albo międzypiętrowym. Stopień schodów składa się z płaszczyzny poziomej (podnóżek albo stopnica) i płaszczyzny pionowej (przednóżek albo podstopnica).

Deskowanie wykonuje się przeważnie z obrzynanych desek sosnowych, czasem też ze świerkowych i jodłowych.

Sposób deskowania zależy od konstrukcji schodów, która może być:

  • płytowa;
  • płytowo-belkowa;
  • wspornikowa.

Każdy rodzaj konstrukcji schodów wymaga innego deskowania.

ZOBACZ TEŻ>> Schody ozdobą wnętrza

Zewnętrzne schody z betonu - jak je deskować?
Styl-Bet
Zewnętrzne schody z betonu - jak je deskować?

Jak przebiega proces deskowania schodów płytowych?

Przed rozpoczęciem deskowania trzeba z rysunku technicznego schodów odczytać niezbędne wymiary:

  • szerokość biegu;
  • szerokość spocznika;
  • różnica poziomów między górną powierzchnią spocznika dolnego i górnego;
  • grubość płyty spocznikowej;
  • ilość i wymiary stopni.

Prawidłowo wykonane deskowanie biegu schodów, czyli ciągu stopni między spocznikami, powinno umożliwić układanie betonu od góry bez zsuwania się po deskowaniu. Wszystkie elementy deskowania powinny być odpowiednio przybite do stempli.

Wymiary poszczególnych elementów deskowania nanosi się na materiał, przycina dokładnie i zbija według rysunku. Do wykonania deskowania potrzebne będą narzędzia pomocnicze, jak piła ręczna albo mechaniczna, miara, kątownik, poziomnica, gwoździe (drewnowkręty), młotek (wkrętak), ołówek ciesielski.

Schody drewniane, stalowe czy żelbetowe? Przeczytaj więcej, tutaj

Jak deskuje się schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne są elementem łączącym teren zewnętrzny z poziomem parteru budynku. Zarówno wielkość tych schodów, jak i liczba stopni zależą od różnicy poziomów między łączonymi płaszczyznami.

Zadaniem deskowania jest nadanie schodom z betonu odpowiedniego kształtu i wymiarów, a także przeniesienie nacisku betonu i zbrojenia.

Zewnętrzne schody wylewane z betonu wymagają uprzedniego wykonania deskowania. Musi być ono umieszczone z jednej strony na ustabilizowanym gruncie, zaś z drugiej strony na ścianie budynku albo na samodzielnym fundamencie. Zwykle są to schody płytowe z jednym tylko, górnym spocznikiem. Przed rozpoczęciem deskowania należy upewnić się, czy grunt na dole schodów jest stabilny, nienaruszony przez roboty ziemne w trakcie budowy budynku.

Pierwszym etapem deskowania schodów płytowych zewnętrznych jest wykonanie koryta belki spocznikowej dolnej, która jest zarazem fundamentem schodów. Jej usytuowanie od budynku zależy od liczby stopni i ich szerokości oraz szerokości spocznika górnego.

Skośny ciąg stopni, czyli bieg schodów, formuje się opierając go o belki spocznikowe górną i dolną.

Aby nacisk betonu nie rozdzielił skrzynek formujących płyty i stopnie, należy wzmocnić je ze wszystkich stron podporami. Podpory skierują nacisk na grunt. Budując deskowanie schodów warto pamiętać, że ta konstrukcja nie jest nagradzana za piękno. Chodzi o stabilność oraz precyzyjne zachowanie wszystkich wymiarów. Nie ma większego znaczenia, czy deski są przycięte na tę samą długość; ważne, aby zachowane były wymiary liniowe oraz kątowe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.