Rodzaje schodów łączących kondygnacje

Budując dom z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy, niezbędne będzie wstawienie schodów prowadzących na górną kondygnację. Pełnią one w domu nie tylko funkcję komunikacyjną, ale także zdobią wnętrze. Wybór właściwych musi uwzględniać nie tylko ładny wygląd pasujący do kolorystyki pomieszczeń, ale także wygodę poruszania się po nich.

Szeroka oferta rynkowa pozwala dobrać schody do każdego domu. Jednak aby łatwiej orientować się w tej tematyce, przydaje się mieć rozeznanie w podstawowych terminach związanych z budową schodów.

Jeśli pod schodami jednobiegowymi zostanie wykonana zabudowa na zamówienie, przestrzeń ta stanie się bardzo praktyczna
Jeśli pod schodami jednobiegowymi zostanie wykonana zabudowa na zamówienie, przestrzeń ta stanie się bardzo praktyczna

Budowa schodów

Szereg stopni nazywamy biegiem. Część, na której stawiamy stopy, fachowo nazywana jest stopnicą lub zwyczajnie podnóżkiem. Natomiast część stopnia łącząca poszczególne podnóżki to tzw. podstopnica. Bywają też układy stopni, które rozdziela się płaską platformą. Nazywa się ją spocznikiem z racji funkcji – w długim ciągu schodów pozwala odpocząć nogom. Boczna strona stopni jest nazywana policzkiem. Natomiast prześwit, inaczej dusza, jest to wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami schodów. Układ schodów z prześwitem musi być koniecznie zaopatrzony w balustradę, tak aby skręt schodów pozostawał maksymalnie bezpieczny. Na tej podstawie fachowcy zajmujący się produkcja schodów wyróżnili kilka głównych modeli, których nazwa wydawałaby się enigmatyczna bez znajomości powyższych określeń.

Schodów jednobiegowych nie poleca się w przypadku dużej różnicy wysokości pomiędzy kondygnacjami. W takich warunkach lepiej sprawdzą się schody dwubiegowe zwykłe lub łamane.

Rodzaje schodów

Najprostsza i zarazem najtańsza możliwość to schody jednobiegowe, czyli prosty ciąg schodów. Koniecznie trzeba zapewnić w nich nieparzystą liczbę stopni, tak aby wejście kończyło na prawej nodze. Ich ograniczenie to przestrzeń, jaką zajmują. Szkopuł ten można zminimalizować, stosując schody jednobiegowe ażurowe, czyli takie, które są pozbawione podstopnic. Poza tym przestrzeń znajdująca się pod biegiem schodów dobrze służy jako miejsce przechowywania wszelakich rzeczy. Jeśli pod tym skosem zrobić szafę na zamówienie, przestrzeń ta stanie się bardzo praktyczna. Schodów jednobiegowych nie poleca się jednak w przypadku dużej różnicy wysokości pomiędzy kondygnacjami. Uzyskalibyśmy długie i strome schody bez możliwości odpoczynku. Ten problem znika, jeśli wybierzemy schody tzw. dwubiegowe zwykłe lub schody łamane. Obydwie wersje składają się z dwóch biegów. Różnica polega na tym, że w schodach dwubiegowych zwykłych oddzielone podestem biegi są do siebie równolegle, natomiast w schodach łamanych biegi są względem siebie prostopadłe. Schody dwubiegowe zwykle mają tę przewagę, że zajmują mniej miejsca. Obydwa warianty są natomiast bardzo wygodne w użytkowaniu dzięki spocznikom.

Schody spiralne są ciekawym i finezyjnym urozmaiceniem wnętrza
Schody spiralne są ciekawym i finezyjnym urozmaiceniem wnętrza
Praktyczne i bardzo efektowne są schody zabiegowe. Mają półokrągły kształt, tworząc ładny i przyjemny w odbiorze wygląd. Nie zajmują też dużo miejsca. Nie sprawdzą się jednak przy planowanym ostrym zakręcie. W tym typie schodów nie ma spocznika, a skręt modeluje się, modyfikując kształt stopni. Jedna z ich krawędzi – od strony ściany – jest szersza od drugiej, co buduje zakręt. Zbyt ostry kąt sprawi, że stopnice będą z jednej strony bardzo wąskie i niewygodne. Doskonalszą wersją schodów zabiegowych są schody wachlarzowe, w których także nie ma spoczników. Schody wachlarzowe mają dokładnie taki sam piękny i efektowny kształt, z tym że tu zwiększy się wewnętrzny promień krzywizny, tak aby stopnie w fazie skrętu nawet w swojej najwęższej części mogły mieć wygodną dla stopy szerokość. Wynosi ona minimum 16 centymetrów. Ten wariant wymaga jednak większej przestrzeni.

Schody zabiegowe mają półokrągły kształt i nie zajmują dużo miejsca. Nie posiadają spocznika, a skręt modeluje się, modyfikując kształt stopni.

Ostatnie są schody spiralne, coraz bardziej popularne także ze względu na możliwość kupienia gotowych konstrukcji z prostym montażem. Są ciekawym i finezyjnym urozmaiceniem wnętrza. Wybierając je, trzeba pamiętać, że wnoszenie na górę ciężkich i dużych sprzętów może być niewygodne.

Jeśli mamy do dyspozycji dużo przestrzeni i zależy nam na reprezentacyjnym charakterze schodów, najodpowiedniejsze będą schody trzybiegowe przedzielone dwoma spocznikami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.