Jaki projekt wybrać na płytką działkę?
W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach niełatwo o dużą, kształtną działkę. Takie tereny najczęściej są dzielone na wąskie parcele, które uchodzą za trudniejsze do zagospodarowania. Wśród projektów gotowych można jednak znaleźć propozycje odpowiednie również na tzw. płytkie działki.
Zanim kupimy działkę pamiętajmy, że większe możliwości wyboru projektu zapewni nieruchomość o bokach nie krótszych niż 20 m. Im ta odległość będzie mniejsza, tym trudniej będzie dobrać projekt i uzyskać satysfakcjonującą funkcjonalność wnętrz. Kształt i wielkość działki mają niebagatelny wpływ na wybór projektu. O ile duża, foremna nieruchomość nie wprowadza ograniczeń w tym zakresie, to w przypadku mniejszych działek o bardziej nietypowych kształtach możliwości wyboru projektu zostają znacznie zawężone. Rzecz najczęściej dotyczy popularnych wąskich działek. Większość z nich jest skierowana do ulicy węższym bokiem. Budynek przeznaczony na taką posesję ciągnie się w głąb ogrodu, którego część wypoczynkową planuje się w takiej sytuacji zazwyczaj za domem. To rozwiązanie ma swoje zalety, strefa dzienna wraz z tarasem znajduje się wówczas w najbardziej zacisznym i oddalonym od ulicy zakątku.
Szeroka fasada
Drugi, nieco rzadziej występujący przypadek, dotyczy działek płytkich (krótkich) przylegających do ulicy szerszym bokiem. Dom, który ma powstać na takiej parceli, musi mieć szeroki fronton. Problem może stanowić nieduża odległość, która dzieli fasadę od ulicy. Taras i wypoczynkową część ogrodu planuje się wówczas przy jednej ze ścian bocznych – tej, która jest bardziej nasłoneczniona. Z drugiej strony, jeśli warunki na to pozwalają, umieszcza się garaż.
Działka o bokach krótszych niż 20 m zawęża możliwości wyboru projektu. Im boki są krótsze, tym trudniej dobrać projekt domu i uzyskać satysfakcjonującą funkcjonalność jego wnętrz.
Jeśli działka jest niewielka, to raczej nie wchodzi w rachubę budowa domu parterowego. Dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym zajmie mniej miejsca niż parterowy o zbliżonej wielkości powierzchni użytkowej. Jeśli więc wokół domu ma pozostać zachowana przestrzeń rekreacyjna, miejsce na ogród, do wyboru pozostają projekty budynków dwukondygnacyjnych.
Gotowe rozwiązania projektowe
Wśród projektów gotowych można znaleźć takie, które zostały specjalnie przygotowane z myślą o możliwości ich zrealizowania na płytkiej działce. Są to domy z kalenicą równoległą do drogi, garażem doklejonym do bocznej elewacji. Jest też wiele projektów, które w prosty sposób można dostosować do bardziej specyficznych warunków. W niektórych wystarczy w tym celu przenieść taras z tyłu na ścianę boczną. Pamiętajmy też, że jeśli w ścianie nie ma okien, to budynek można zbliżyć do granicy działki na odległość 3 m, przy czym ściana z luksferami jest traktowana jak pozbawiona okien.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.