Urządzamy nowoczesną łazienkę: wybieramy ściankę prysznicową walk-in
Pojawienie się na rynku kabin typu walk-in otworzyło nową erę w historii designu strefy prysznicowej. Nowatorska koncepcja i minimalistyczne wykonanie zrewolucjonizowały wygląd kabiny prysznicowej w nowoczesnej łazience. Jak najlepiej dopasować ściankę prysznicową do stylistyki wnętrza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.
Drzwi i ściany prysznicowe składające się na kabiny typu walk-in to rozwiązania cechujące się ogromną prostotą, a jednocześnie uniwersalne i ponadczasowe. Koncepcja ograniczenia strefy prysznicowej wyłącznie pojedynczymi szybami zupełnie odmieniła postrzeganie tego obszaru we wnętrzu. Kabina, która dotychczas była oddzieloną wizualnie przestrzenią i z wyraźnie zaznaczoną granicą, dzięki rozwiązaniom walk-in stała się optycznie lekka i otwarta na wnętrze łazienki.
Duże neutralne przezroczyste tafle szkła nie dominują we wnętrzu. Stają się niemal niewidoczne, otwierając całe wnętrze kabiny na pozostałą część łazienki. Jeśli dodatkowo płytki we wnętrzu kabiny stanowią wizualną ciągłość z sąsiadującymi ścianami, to cała konstrukcja staje się prawie niedostrzegalna. I co najważniejsze, ta ciekawa aranżacja pozwala na zachowanie pełnej funkcjonalności strefy prysznicowej.
Zalety i wady kabin walk-in
Zalety zdecydowanie przeważają nad wadami tego rozwiązania. To przede wszystkim opcja bardzo uniwersalna. Na rynku dostępne są ścianki, przegrody i szyby prysznicowe w wielu rozmiarach, co pozwala na łatwe ich dopasowanie do wnętrza o każdym metrażu. Elastyczność w łączeniu różnych elementów pozwala zbudować kabinę w takim układzie, jak będzie najwygodniejszy w konfiguracji konkretnej łazienki.
- Szyby i ścianki można zamontować zarówno na posadzce i na brodziku (niskim i głębokim), jak i postawić na wannie tworząc rozwiązanie typu 2w1 czyli wanno-prysznic.
- Montaż przezroczystej szyby prysznicowej tworzy funkcjonalny obszar do wygodnego wzięcia prysznica, ale wizualnie nie obciąża wnętrza.
- Konstrukcja oparta wyłącznie na stabilnych szybach, bez prowadnic, zawiasów, rolek, uszczelek i innych ruchomych części, niemal eliminuje całkowicie ryzyko uszkodzenia lub wadliwego działania. To trwałość i bezpieczeństwo użytkowania na co dzień.
- Minimalistyczna konstrukcja to ogromne ułatwienie podczas sprzątania. Niewątpliwym plusem jest brak trudnodostępnych zakamarków, w których gromadzą się zanieczyszczenia i osad z mydła. Wyeliminowanie prowadnic i rolek usuwa też problem ich czyszczenia i zużywania się z czasem.
- Zajmują bardzo mało miejsca, są łatwe w montażu. Gdy stawiamy je bezpośrednio na posadzce, możemy to zrobić niemal w dowolnym miejscu.
Wśród wad tego rozwiązania wymienia się jedynie potrzebę utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury w łazience podczas brania prysznica. Zwykle w zamkniętym natrysku podczas kąpieli jest cieplej niż na zewnątrz. Przy dużej otwartej kabinie (ograniczonej jedynie przegrodą) ciepło łatwo „ucieka”.
Kabiny walk-in – otwarte, ze ścianką czy z drzwiami?
Klasyczna kabina typu walk-in nie ma drzwi, jest otwarta na wnętrze łazienki z jednej lub dwóch stron. Przegroda prysznicowa, czyli duża pojedyncza szyba oddzielająca obszar natrysku, najlepiej sprawdza się postawiona równolegle do ściany, dając dostęp z dwóch stron do kabiny. Takie wolno stojące ścianki dostępne są w standardowych szerokościach: 80, 90, 100, 110, 120 i 140 cm. Dają ogromną swobodę aranżacyjną i pozwalają na stworzenie wygodnej strefy prysznicowej w łazience o niemal każdym układzie.
Pojedyncze ścianki prysznicowe (tzw. ścianki boczne) przeznaczone są do montażu w połączeniu z drzwiami. Tego rodzaju drzwi prysznicowe są dopasowane stylistyką do ścianek i zawieszone jedynie na zawiasach. Przy ograniczonej ilości miejsca przed kabiną, gdy pojawia się problem z ich swobodnym otwarciem, warto wówczas wybrać drzwi typu bifold lub drzwi przesuwne.
W jakich łazienkach sprawdzi się prysznic walk-in?
Jak pokazuje praktyka, kabiny typu walk-in świetnie sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu, niezależnie od metrażu i układu przestrzennego. Wysoka elastyczność aranżacyjna pozwala na dopasowanie elementów do indywidualnych wymagań konkretnego wnętrza.
Opcja otwartej kabiny bez drzwi prysznicowych jest polecana jako optymalne (a czasami jedyne dostępne) rozwiązanie do małych łazienek. Eliminuje problem swobodnego otwarcia drzwi oraz pozwala na oszczędność miejsca. Gdy zamiast masywnej kabiny z brodzikiem i obudową, ustawimy wyłącznie pojedynczą szybę na posadzce, zyskujemy więcej powierzchni wewnątrz. A to przekłada się odczuwalnie na komfort korzystania z natrysku.
Prysznic walk in w nowoczesnej łazience bez wanny zupełnie odmienia optyczne postrzeganie pomieszczenia. Duże niepodzielone tafle szkła dają wrażenie głębi i wizualnie powiększają wnętrze. A to kolejny argument za wyborem ich do łazienek o niewielkim metrażu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ścianki prysznicowej walk-in?
Duże tafle szkła bez wzorów prezentują się efektownie i nowocześnie, a kabiny walk in stają się obowiązkowym wyposażeniem designerskiej nowoczesnej łazienki. Wygląd jest ważny, ale należy przyjrzeć się też parametrom wpływającym na komfort i bezpieczeństwo korzystania na co dzień z kabiny.
Zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj szkła i stabilność całej konstrukcji. Ścianki prysznicowe KOŁO wykonane są z grubego szkła hartowanego, które daje gwarancję wytrzymałości i bezpiecznego użytkowania przez długie lata. Starannie wykończone profile, wykonane z materiałów antykorozyjnych, odpornych na działanie wysokiej wilgoci, zapewniają trwałość i stabilność konstrukcji.
Montaż kabiny walk-in wymaga także odpowiedniego przygotowania ścian i posadzki w łazience. Natryski bez brodzika powinny mieć wyprofilowaną podłogę, by woda spływała w kierunku odpływu liniowego i nie zalewała łazienki. Posadzkę i ściany tworzące kabinę powinny być bardzo dokładnie uszczelnione i zabezpieczone przed wsiąkaniem wody. Warto zadbać też o wydajną wentylację i sprawną regulację temperatury w pomieszczeniu. Z otwartej kabiny ucieka gorące i wilgotne powietrze, które wypełnia całe wnętrze. To z jednej strony może powodować wilgotnienie wyposażenia, a z drugiej – powoduje, że pod natryskiem jest niższa temperatura.
Duże tafle szkła to idealna powierzchnia do gromadzenia się osadu z kamienia oraz powstawania zacieków. Dlatego wybierając ścianki i przegrody do kabiny walk-in warto szukać produktów, które ułatwiają utrzymanie czystości natrysku, np. produkty KOŁO pokryte są ultragładką specjalną powłoką Reflex. Ułatwia ona spływanie kropel z powierzchni szyby, co minimalizuje ryzyko powstawania zacieków. To też duża pomoc podczas sprzątania – wystarczy miękka ściereczka z delikatnym detergentem do usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni szyb prysznicowych.
Do jakiego stylu pasuje kabina walk-in?
Minimalistyczne kabiny walk-in to bardzo uniwersalne rozwiązanie o ogromnych możliwościach aranżacyjnych.
Pozbawione wzorów ścianki prysznicowe z przejrzystego szkła z łatwością wpasują się w projekt każdej nowoczesnej łazienki. Srebrne i stalowe okucia świetnie pasują do stylu eleganckiego, glamour i klasycznego. Kabina walk in z czarnymi profilami to jeden z flagowych elementów wyposażenia w stylu loftowym, industrialnym i nowojorskim. To też częsty wybór do łazienek o typowo męskim charakterze.
Kabina ze złotymi wykończeniami świetnie odnajdzie się we wnętrzu w stylu imperialnym oraz w popularnych ostatnio aranżacjach bazujących na połączeniu pasteli z bielą i złotem, lub butelkowej zieleni z pudrowym różem. W ofercie producentów wyposażenia są też kabiny walk in z białymi profilami. Te z kolei są ciekawym elementem dopełniającym wnętrza w stylu skandynawskim, rustykalnym i morskim.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.