Karaluchy w domu – jak je wytępić? Jaka jest przyczyna ich występowania?

Karaluchy w domu – to prawdziwa plaga. Zajmują dom kawałek po kawałku, a właściciele zauważają często dość późno, jakich uciążliwych mają współlokatorów. Mimo wszystko cierpliwością i sposobem można ten przykry problem rozwiązać.

Dlaczego karaluchy występują w domu? Jak je wytępić?
ABC News
Dlaczego karaluchy występują w domu? Jak je wytępić?

Przyczyna występowania karaluchów w domu

Na wstępie trzeba wyraźnie podkreślić: Fakt, że w domu są karaluchy wcale nie znaczy, że mieszkanie jest niesprzątane i pozostaje w niehigienicznym stanie. Oznacza tylko, że mieszkańcy mają po prostu pecha.

Karaluchy, które potencjalnie mogą zagnieździć się w domu, w zasadzie mogą zrobić to wszędzie, gdzie panuje temperatura wyższa niż 20°C, a w pobliżu znajduje się źródło pożywienia i wilgoci. W swoim naturalnym środowisku te owady zjadałyby owoce albo obumarłe części roślin, przyczyniając się do powstawania próchnicy – a więc robiłyby coś pożytecznego dla systemu ekologicznego. W pobliżu ludzi zjadają natomiast tekstylia, papier, skórę i produkty żywnościowe. Przenoszą różne choroby, a astmatykom mogą poważnie utrudnić życie.

Do mieszkania mogą dostać się przykładowo w jakimś opakowaniu żywności ze sklepu, w torbie z zamówioną dostawą jakiegoś towaru albo w kupionym używanym sprzęcie domowym. Inna możliwość, aby owady krok po kroku zbliżyły się do drzwi domu, wynikać może z bliskości jakiegoś zakładu gastronomicznego, sklepu zoologicznego albo basenu. Zwierzątka mogą też przedostać się na nowe tereny poprzez kanalizację.

Karaluchy nie znoszą światła i dlatego są aktywne nocą.

Choroby i szkody od karaluchów

Karaluchy, jak wszystkie karaczany, są wszystkożerne; odżywiają się materiałem organicznym wszelkiego pochodzenia. Szczególnie chętnie korzystają z psujących się resztek jedzenia, wilgotnego i miękkiego pokarmu. Z braku lepszego wyboru zadowalają się też papierem, skórą i tkaninami. Krótko mówiąc: w każdym przeciętnym mieszkaniu znajdą dla siebie bogato zastawiony stół. Tyle tylko, że karaluchy przenoszą liczne patogeny, robaki i inne pasożyty. Udokumentowane jest przenoszenie przez karaluchy następujących chorób:

 • gruźlica,
 • czerwonka,
 • dur brzuszny,
 • cholera,
 • paraliż dziecięcy,
 • zapalenie wątroby typu B.

Poza tym wywołują ciężkie alergie i ataki astmy, jak również egzemy.

Jak karaluchy trafiają do naszych domów?
Jak karaluchy trafiają do naszych domów?

Gdzie kryją się karaluchy w domu?

Karaluchy nie znoszą światła i dlatego są aktywne nocą. Jeśli ktoś w swoim mieszkaniu napotyka w dzień żywe karaluchy, prawdopodobnie jest ich tam już naprawdę dużo – tylko kiedy jest im ciasno, wychodzą na żer przy dziennym świetle. Anatomicznie są doskonale dostosowane do swojego trybu i miejsca życia. Płaskie, podłużne i owalne ciało pozwala im na przeciskanie się przez niewielkie szczeliny i pęknięcia. Nogi i czułki karalucha rejestrują najmniejszą wibrację.

Futryny drzwi, szczeliny w podłodze, małe otwory za zlewem, wymiennikiem ciepła w lodówce, okap nad kuchnią, szczeliny między szafką i ścianą, popękane płytki, rysy w murze, luki na przewody rurowe różnych instalacji – możliwości gnieżdżenia się karaluchów są nieskończone.

Firmy zajmujące się dezynsekcją posiadają środki niszczące owady i ich jaja.

Jak rozpoznać karaluchy w domu?

Właśnie dlatego, że szkodniki pasują do każdej najmniejszej szczeliny, człowiek nie od razu się orientuje, że wprowadzili mu się do domu nowi lokatorzy. Populacja owadów powiększa się niepostrzeżenie i stosunkowo szybko. W jednej kryjówce może żyć do 200 osobników, a dom, a nie jest to zwykle jedyne gniazdo. Jeśli w jednym mieszkaniu pojawiły się karaluchy, sąsiedzi albo już je mają, albo też będą je mieć w niedalekiej przyszłości.

Jak rozpoznać obecność karaluchów?
Jak rozpoznać obecność karaluchów?

Nawet kiedy nie widać samych szkodników, istnieją pewne oznaki ich obecności:

 • W swoich stadiach rozwoju, owady wielokrotnie odbywają wylinkę. Stara skóra w postaci przeźroczystej skorupki leży często w pobliżu gniazda. Może być częściowo nadżarta przez inne osobniki.
 • Także złoża jaj, które mają wielkość połowy ziarnka kawy, składają karaluchy najczęściej w pobliżu kryjówki.
 • Na opanowanie przez karaluchy mogą wskazywać ich odchody. Wyglądają jak drobiny zmielonej kawy i mają długość około milimetra.
 • Na ścianach i innych pionowych powierzchniach punkty odchodów tworzą najczęściej liniowy ślad.
 • Karaluchy żyją przeważnie w dużych skupiskach i komunikują się wzajemnie oraz orientują za pomocą charakterystycznych dla gatunku zapachów. Przez ludzi są one postrzegane jako ostre i nieprzyjemne.
 • O tym, że karaluchy znalazły schronienie w mieszkaniu, świadczą ślady żerowania na produktach żywnościowych i opakowaniach.
 • To samo potwierdzają znalezione żywe i martwe owady.

Fakt, że w domu są karaluchy wcale nie znaczy, że mieszkanie jest niesprzątane

Jeżeli nie ma pewności, czy karaluchy rzeczywiście wprowadziły się do domu, dobrze jest zastosować dostępne w sprzedaży pułapki z klejem.

Karaluchy, czy prusaki? Jak rozpoznać i wytępić w domu? Sprawdź tutaj

Jak to jest z rozdeptaniem karalucha?

Mówi się często, że przypadkowe albo celowe nadepnięcie karalucha powoduje roznoszenie na podeszwie buta jaj owada po całym mieszkaniu. Samiczka trzyma złoże jaj pod chitynowym pancerzem prawie do samego wyklucia młodych. Czy to prawda? Ta legenda o domowych karaluchach trzyma się mocno, ale nie jest całkiem prawdziwa. Po pierwsze nie da się zlikwidować karaluchów w domu poprzez rozdeptywanie. To czy jeden przypadkowo napotkany owad przeżyje spotkanie z człowiekiem czy nie, dla ich populacji nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Po drugie zaś szansa na to, że pakiet jaj przetrwa nadepnięcie, podczas gdy samiczka zginie, jest naprawdę niewielka.

Jak rozpoznać karaluchy?
Jak rozpoznać karaluchy?

Jak można zapobiegać inwazji karaluchów? Jak je wytępić?

 • Ponieważ szkodniki przychodzą zwykle z sąsiednich, zasiedlonych budynków, można utrudnić im dostęp do mieszkania za pomocą małych zabiegów budowlanych. Karaluchy przenikają głównie przez szczeliny w drzwiach i ścianach, które mogą mieć zaledwie kilka milimetrów szerokości. Ze względów bezpieczeństwa, wszystkie tego rodzaju wejścia należy szczelnie pozamykać.
 • Wszystkie fugi i szczeliny w murach, ścianach i wykładzinach powinny być uszczelnione, aby nie dawały karaluchom schronienia. Ponieważ te zwierzątka lubią klimat wilgotny i ciepły, zniechęcić je może do osiedlania się regularne i dokładne wietrzenie pomieszczeń. Należy też unikać pozostawiania wody w doniczkach kwiatowych, zlewach i wiadrach.
 • Należy dokładnie kontrolować zakupiony używany sprzęt elektryczny, jak pralki, lodówki, a nawet ekspresy do kawy.
 • Podczas zakupów należy unikać przynoszenia do domu towarów w używanych opakowaniach, jak na przykład kartonach po bananach, albo pozostawiania ich tuż przed domem. W nich mogą ukrywać się owady albo ich jaja.
 • Po podróży należy dokładnie sprawdzić, czy w torbach i walizkach nie ma jakichś pasażerów na gapę.

Skąd biorą się karaluchy? Porady
Skąd biorą się karaluchy? Porady

Aby mieszkanie stało się dla karaluchów nieodpowiednie

Utrudnić szkodnikom życie i zniechęcić je do pobytu w mieszkaniu można na różne sposoby:

 • Zmywać naczynia zaraz po użyciu i nie pozostawiać ich na noc w zlewie.
 • Każdego dnia wynosić z mieszkania odpadki organiczne.
 • Zbierać od razu wszelkie resztki jedzenia. Dotyczy to zarówno blatu kuchennego, jak i zakątków za piekarnikiem albo lodówką.
 • Żywność należy przechowywać w zamkniętych naczyniach, najlepiej szklanych, porcelanowych, ceramicznych albo z tworzywa sztucznego. Torby papierowe, kartony i folia mogą zostać przez karaluchy pogryzione.
 • Należy dokładnie sprzątać łazienkę i usuwać również resztki mydła i kosmetyków.
 • Naczynia zwierząt domowych trzeba regularnie czyścić i nie zostawiać otwartej karmy dla psów i kotów.

Kto przestrzega zasad bezpieczeństwa i wykonuje wszelkie zabiegi profilaktyczne, ma duże szanse na uniknięcie w domy towarzystwa karaluchów.

Jak można zapobiegać inwazji karaluchów?
Jak można zapobiegać inwazji karaluchów?

Zwalczanie karaluchów

Karaluchy rzadko chodzą w pojedynkę. Jeśli zobaczy się w mieszkaniu jednego albo dwa osobniki, znaczy to, że w ukryciu przebywają ich setki. Szkodniki są aktywne nocą, dlatego można je najczęściej odkryć zapalając światło, kiedy na swoich trzech parach nóg uciekają w ciemność.

Chcąc pozbyć się na dobre karaluchów, najlepiej jest zwrócić się o profesjonalną pomoc. Różne pułapki mogą posłużyć co najwyżej do celów kontrolnych. Trudno sobie wyobrazić, aby owady maszerowały w zwartych kolumnach i masowo przyklejały się do pułapek, a likwidacja pojedynczych osobników niczego nie zmieni.

Karaluchy, jak wszystkie karaczany, są wszystkożerne

Specjalne preparaty do zwalczania karaluchów

Z opryskiem pomieszczeń trującymi preparatami na własną rękę należy być ostrożnym, ponieważ zabieg może być niebezpieczny dla zdrowia dzieci, kobiet w ciąży albo osób chorych. Poza tym substancje trujące mogą się dostać do żywności, nie mówiąc o zanieczyszczeniu środowiska.

Firmy zajmujące się dezynsekcją posiadają środki niszczące owady i ich jaja. Wykonują zabiegi i nadzorują ich przebieg. Po tygodniu widać już wyraźną redukcję szkodników, a po dwóch tygodniach całkowitą ich eliminację. Niemniej jednak po czterech tygodniach powinno się przeprowadzić dokładną kontrolę, czy nie wylęgły się jakieś owady z zachowanych jaj.

Komentarze

 • Ewa 2021-03-02T19:41:48Z

  Jedynym sposobem pozbycia się karaluchów to przeprowadzka. 18 lat męczyłam się z nimi w bloku. Organizowaliśmy z sąsiadami profesjonalne trucie i nic. W końcu sprzedaliśmy mieszkanie, oczywiście nic nie mówiąc nabywcy. W końcu my też od kogoś je kupiliśmy, nic nie wiedząc. Mieszkanie w kamienicy jest chłodne, i chyba im nie pasuje klimat tu. Kilka osobników się przewiozło, ale same wyginęły,i to szybko. Tak więc moja rada, gdybyście chcieli zmienić mieszkanie, podszyjcie się pod firmę deratyzacyjną i zapytajcie przyszłych sąsiadów czy nie trzeba wytruć niechcianych lokatorów. Inaczej nikt wam nic nie powie, bo ludzie myślą że karaluchy tylko z brudu są. A to diabelstwo gniezdzi się bo chce. I nie ma na nie żadnej rady, wierzcie mi.

  • Gość 2022-07-25T10:26:07.068Z

   Niedawno kupiłem mieszkanie, okazało się że są karaluchy. Mam ciężką chorobę przewodu pokarmowego, w której byle niestrawność oznacza ból. Myślę że sprzedawca kierował się logiką którą ^ tak szczerze opisała. Na zdrowie wszystkim, którzy tak robią.

   • dmmmm 2021-11-28T23:54:08Z

    fajnie... sprzedalas mieszkanie nie ifformujac... niezla podlosc niech inni sie mecza,,, polactwo.

   • Jadwiga 2021-01-03T10:17:53Z

    sprawdzony sposób to obierki po jabłkach robale nie znosza zapachu jabłek, polecam

    • koza EWA 2020-08-20T14:44:50Z

     jest to straszne że nie można tego pasożyta wyeliminować z naszych mieszkań gdzie nie ma żadnej gastronomi ani sklepu ja jestem bezradna