Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwa domowa, swego czasu prawie zupełnie wytępiona środkami chemicznymi, współcześnie zaczyna znowu dawać o sobie znać. Jak sprawdzić, czy w naszym domu są te niezbyt miłe insekty? Okazuje się, że to co może nam się wydawać pluskwą, wcale nią nie musi być. Upewnij się, by w razie potrzeby szybko zareagować!

Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową.
Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową.

Pluskwa domowa może wytrzymać do 40 tygodni bez jedzenia!

Pluskwa domowa (Cimex lectularius), owad z rzędy pluskwiaków, prawdopodobnie przed tysiącami lat uprzykrzała życie nietoperzom w jaskiniach. Kiedy jednak do jaskiń wprowadził się człowiek, pluskwa zmieniła swoje menu i zaczęła się żywić krwią znacznie większych „dawców”.

Pluskwa domowa jest aktywna nocą. W dzień ukrywa się w suchych szczelinach. Dorosłe owady są niewrażliwe na mróz i mogą do 40 tygodni wytrzymać bez jedzenia. Podrażnione wydzielają charakterystyczny zapach, który działa jak alarm na inne osobniki. Pluskwa potrzebuje do 10 minut, aby pobrać pokarm, a jego ilość dochodzi do siedmiokrotności masy początkowej owada.

Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową. W tym celu można wykorzystać kilka różnych wskaźników, o których piszemy poniżej.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat populacja pluskiew wzrosła o nawet 500%. 

Pluska domowa na ścianie
Pluska domowa na ścianie

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy są małymi, czerwonawobrunatnymi owadami o owalnym kształcie. Mimo niewielkich rozmiarów (5 mm x 3 mm) dorosłe owady są rozpoznawalne gołym okiem. Głodne są bardzo płaskie, natomiast po spożyciu krwi stają większe o kilka milimetrów. Dla wyobrażenia, można ich wielkość porównać z wielkością powszechnie znanej biedronki. Na szczęście pluskwy nie potrafią latać, chociaż poruszają się bardzo sprawnie po ścianach i sufitach. Są aktywne nocą i w dzień trudno jest je wypatrzeć. Jeżeli poszukujemy ich gniazda, warto obserwować sposób w jaki się poruszają. 

Jak rozpoznać ukąszenie pluskwy?

Pluskwy gryzą ludzi przeważnie we śnie. Wabi je ciepło i wydzielany dwutlenek węgla. Kiedy znajdą się raz na swojej ofierze, nakłuwają skórę z reguły w kilku miejscach, aż natrafią na właściwe naczynie krwionośne. Z tego powodu ślady ukąszeń znajdują się w jednym ciągu i tworzą „pluskwią drogę”. Czasem mija kilka dni, zanim pojawi się na skórze reakcja na ukąszenia. Dlatego też w czasie podroży z kilkoma noclegami trudno jest ustalić, gdzie doszło do spotkania z pluskwami. Każda osoba inaczej reaguje na ukąszenia pluskiew. Poza tym podobne podrażnienia skóry mogą też wywołać inne owady, m.in. komary i pchły, a także kleszcze. Jeżeli mamy podejrzenie, że nowe ugryzienia mogą pochodzić od nieznanych nam nieprzyjaciół, warto sprawdzić łóżka, meble oraz szafki. Im szybciej będziemy mieć pewność, tym lepiej.

Podobne do ukąszeń zmiany skórne mogą być wywołane przez zupełnie inne czynniki, działania uboczne leków albo jakieś alergeny. Ślady ewentualnych ukąszeń są więc ważnym wskaźnikiem obecności w budynku pluskiew, ale niekoniecznie decydującym.

Jak wyglądają odchody pluskiew? 

W tym przypadku chodzi o przetrawioną krew, która jest przez pluskwy wydalana. Zostawiają swoje odchody wszędzie tam, gdzie się znajdują. Trzeba przeglądać pościel, czy nie ma na niej małych czarnych do ciemnoczerwonych plam. Sprawdzać należy tez dolną stronę materaca i skrzynię łóżka. Nocując w podroży w nowym miejscu, dobrze jest sprawdzić, czy na materacu nie ma czarnych punktów.

Pluskwę domową można rozpoznać na kilka sposobów
Pluskwę domową można rozpoznać na kilka sposobów

Ślady wylinki albo martwe pluskwy

Oprócz żywych pluskiew można czasem stwierdzić obecność śladów wylinki albo martwych osobników. Pluskwy przechodzą kilka stadiów rozwoju od larwy przez kilka stadiów nimfy do owada doskonałego. Przy dokładnym przejrzeniu łóżka można czasem natrafić na zrzucone przez nimfy osłonki. Żyją zwykle 6 do 12 miesięcy i po tym czasie umierają naturalną śmiercią.

Pluskwy są delikatne, przez co podczas snu można je przypadkowo przygnieść. Stanowi to kolejne potwierdzenie na obecność insektów w naszym domu.

Inne sposoby na rozpoznanie pluskiew

1. Ślady krwi na pościeli

W pewnych okolicznościach można napotkać też na pościeli ślady krwi jako skutek pokąsania przez pluskwy. W tym wypadku łatwo jednak o pomyłkę, ponieważ za podobne ślady nie zawsze odpowiedzialność muszą ponosić pluskwy, w rachubę wchodzi wiele innych owadów. Niemniej jednak plamy krwi mogą być wczesną wskazówką obecności w domu pluskiew.

Ten wskaźnik nie jest najważniejszy, jednak raz włączony alarm należy wykorzystać do sprawdzenia innych możliwych śladów obecności pasożytów. W porę odkryty problem można rozwiązać we wczesnym stadium, co może być poważnym sukcesem. Im wcześniej zadziałamy tym lepiej. Samica pluskwy domowej może złożyć od 250 do nawet 500 jaj. 

2. Zapach owadów - wydzielina, którą zostawiają pluskwy

Przede wszystkim w przypadku zaawansowanego stadium opanowania domu przez pluskwy daje się zauważyć typowy słodkawy zapach. Chodzi tutaj o zapach wydzieliny, którą pluskwy stosują do wzajemnego wabienia. Im więcej pluskiew znajduje się w pomieszczeniu, tym bardziej intensywny zapach.

Pluskwa domowa - jak ją rozpoznać?
Pluskwa domowa - jak ją rozpoznać?

Pluskwy są trudne do wytępienia, choć oczywiście jest to w pełni możliwe. To na co warto zwracać uwagę podczas walki z nieprzyjaciółmi, to przede wszystkim pierwsze objawy. Im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiej uda nam się pokonać przybyszów. Warto uniknąć nerwów, korzystania z drogich metod, połączonych z próbami, błędami i niepowodzeniami. Jeżeli na naszym ciele pojawiają się ugryzienia i nie jesteśmy pewni skąd pochodzą, warto pokierować się wymienionymi wskazówkami i sprawdzić, czy pluskwy faktycznie dołączyły do grona naszych domowników. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas. 

Komentarze

 • Tooba.pl

  Najlepiej będzie zastosować bombę fogger - wtedy już na pewno powinniśmy znaleźć martwe osobniki na podłodze (jeżeli faktycznie w mieszkaniu są pluskwy). Odpowiadając na drugą część wiadomości: w panelach - tak, w poduszkach - sprawa jest bardziej skomplikowana. Pluskwy nie lubią trudnych do przejścia powierzchni, np. koców. Mogą mieć problem z wchodzeniem w poduszkę - ale na pewno warto przejrzeć poszewki.

 • Kornelia

  Mam w jednym miejscu takie dwa ugryzienia obok siebie. Reszta jest osobno (razem jakieś 5). Pościele i kołdra już przeorane ale to chyba nic nie dało. Czy w poduszkach z pieprzem mogą być? Albo w panelach? Czy rozpylanie proszku owadobójczego na pluskwy pomoże?

 • Tooba.pl

  Jeszcze jedna rzecz: warto sprawdzić, bo może się okazać, że mamy na ciele "ścieżkę" pluskiew. Jeżeli nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca, chodzą po ciele aż go nie znajdą, przez co często zdarzają się np. 3 lub 4 ugryzienia obok siebie. Pozdrawiam!

 • Tooba.pl

  Pani Kornelio, ugryzienia podobne do komara mogą być pluskwami. Najłatwiej nieprzyjaciół przyłapać w nocy, zaraz po ugryzieniu. Jeżeli śladom towarzyszy intensywne swędzenie to domownicy zazwyczaj nie mogą zasnąć - wtedy możemy przejść do poszukiwań. Ugryzienie zaczyna być odczuwalne po minięciu kilku minut, więc można przyłapać pluskwę na gorącym uczynku. Na pewno polecamy: 1. Wyprać pościel (przynajmniej 60 stopni Celsjusza) 2. Przejrzeć pościel po ugryzieniu (kołdra, poduszki i prześcieradło). Niestety, ale pluskwy są trudne do zauważenia. Często zdarza się tak, że pierwsze tygodnie zupełnie ich nie zauważamy, aż przypadkiem wpadnie nam w oko jedna, gdzieś na ścianie lub jasnej pościeli (na takiej są łatwiej zauważalne). Polecamy skorzystać z foggerów. Wymagają opuszczenia domu na kilkanaście godzin, ale jeżeli problem dopiero się zaczyna - mogą być najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Pułapki z klejem w wielu przypadkach są nieskuteczne.

 • Kornelia

  Dzień dobry. Zauważyłam na sobie ugryzienia (kilka ale w różnych miejscach) pojawiają się po nocy. Są prawie identyczne jak ugryzienia komara. Po przeszukaniu łóżka, szafy nic nie znalazłam. Ustawiłam pułapki na plusy (takie z klejem w środku) ale również tam nic się nie złapało. Co powinnam jeszcze zrobić? Nie widziałam żadnej pluskwy, krwi na pościeli.. Jednak ugryzienia pojawiają się sukcesywnie co kilka nocy.

 • Tooba.pl

  Pani Asiu - owszem. Jeżeli w domu mamy dużo pluskiew to mogą wychodzić za dnia. Jeżeli np. siedzimy na kanapie i przebywamy jedynie przy świetle telewizora, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pluskwy uznają porę na nocną. Jeżeli pluskwa chodzi po człowieku przy świetle to powinna zostawić za sobą "ścieżkę" ugryzień. Jeżeli taka się pojawi, najlepiej przeszukać miejsce przebywania (głównie meble). Pozdrawiamy.

 • Asia

  Czy pluskwa wieczorem przy zapalonym świetle może chodzić po człowieku? ? ?

 • TwojOgrodek.pl

  Dzień Dobry. Tak, jest to możliwe, ponieważ pluskwy tworzą "ścieżki". Czy ugryzienia występują częściej niż jednorazowo? Czy swędzenie przypomina ugryzienie komara? Pluskwy gryzą zazwyczaj w nocy, dlatego warto zwrócić uwagę na porę występowania ugryzień.

 • Nikola

  Mam pytanie czy to jest ugryzienie od pluskwy to jest taka czerwona plamka przy drugiej w trzech miejscach na jednej ręce z czerwoną kropką w środku