Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwa domowa, swego czasu prawie zupełnie wytępiona środkami chemicznymi, współcześnie zaczyna znowu dawać o sobie znać. Jak sprawdzić, czy w naszym domu są te niezbyt miłe insekty? Okazuje się, że to co może nam się wydawać pluskwą, wcale nią nie musi być. Upewnij się, by w razie potrzeby szybko zareagować!

 

Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową.
Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową.

 

Pluskwa domowa może wytrzymać do 40 tygodni bez jedzenia!

Pluskwa domowa (Cimex lectularius), owad z rzędy pluskwiaków, prawdopodobnie przed tysiącami lat uprzykrzała życie nietoperzom w jaskiniach. Kiedy jednak do jaskiń wprowadził się człowiek, pluskwa zmieniła swoje menu i zaczęła się żywić krwią znacznie większych „dawców”.

Pluskwa domowa jest aktywna nocą. W dzień ukrywa się w suchych szczelinach. Dorosłe owady są niewrażliwe na mróz i mogą do 40 tygodni wytrzymać bez jedzenia. Podrażnione wydzielają charakterystyczny zapach, który działa jak alarm na inne osobniki. Pluskwa potrzebuje do 10 minut, aby pobrać pokarm, a jego ilość dochodzi do siedmiokrotności masy początkowej owada.

Samica pluskwy domowej może złożyć od 250 do nawet 500 jaj.

Zanim podejmie się drastyczne zabiegi mające na celu zwalczenie pasożytów, dobrze jest upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pluskwą domową. W tym celu można wykorzystać kilka różnych wskaźników, o których piszemy poniżej.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat populacja pluskiew wzrosła o nawet 500%. 

 

Pluska domowa na ścianie
Pluska domowa na ścianie

 

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy są małymi, czerwonawobrunatnymi owadami o owalnym kształcie. Mimo niewielkich rozmiarów (5 mm x 3 mm) dorosłe owady są rozpoznawalne gołym okiem. Głodne są bardzo płaskie, natomiast po spożyciu krwi stają większe o kilka milimetrów. Dla wyobrażenia, można ich wielkość porównać z wielkością powszechnie znanej biedronki. Na szczęście pluskwy nie potrafią latać, chociaż poruszają się bardzo sprawnie po ścianach i sufitach. Są aktywne nocą i w dzień trudno jest je wypatrzeć. Jeżeli poszukujemy ich gniazda, warto obserwować sposób w jaki się poruszają. 

Pluskwa domowa jest aktywna nocą. W dzień ukrywa się w suchych szczelinach.

Jak rozpoznać ukąszenie pluskwy?

Pluskwy gryzą ludzi przeważnie we śnie. Wabi je ciepło i wydzielany dwutlenek węgla. Kiedy znajdą się raz na swojej ofierze, nakłuwają skórę z reguły w kilku miejscach, aż natrafią na właściwe naczynie krwionośne. Z tego powodu ślady ukąszeń znajdują się w jednym ciągu i tworzą „pluskwią drogę”. Czasem mija kilka dni, zanim pojawi się na skórze reakcja na ukąszenia. Dlatego też w czasie podroży z kilkoma noclegami trudno jest ustalić, gdzie doszło do spotkania z pluskwami. Każda osoba inaczej reaguje na ukąszenia pluskiew. Poza tym podobne podrażnienia skóry mogą też wywołać inne owady, m.in. komary i pchły, a także kleszcze. Jeżeli mamy podejrzenie, że nowe ugryzienia mogą pochodzić od nieznanych nam nieprzyjaciół, warto sprawdzić łóżka, meble oraz szafki. Im szybciej będziemy mieć pewność, tym lepiej.

Podobne do ukąszeń zmiany skórne mogą być wywołane przez zupełnie inne czynniki, działania uboczne leków albo jakieś alergeny. Ślady ewentualnych ukąszeń są więc ważnym wskaźnikiem obecności w budynku pluskiew, ale niekoniecznie decydującym.

Jak wyglądają odchody pluskiew? 

W tym przypadku chodzi o przetrawioną krew, która jest przez pluskwy wydalana. Zostawiają swoje odchody wszędzie tam, gdzie się znajdują. Trzeba przeglądać pościel, czy nie ma na niej małych czarnych do ciemnoczerwonych plam. Sprawdzać należy tez dolną stronę materaca i skrzynię łóżka. Nocując w podroży w nowym miejscu, dobrze jest sprawdzić, czy na materacu nie ma czarnych punktów.

 

Pluskwę domową można rozpoznać na kilka sposobów
Pluskwę domową można rozpoznać na kilka sposobów

 

Ślady wylinki albo martwe pluskwy

Oprócz żywych pluskiew można czasem stwierdzić obecność śladów wylinki albo martwych osobników. Pluskwy przechodzą kilka stadiów rozwoju od larwy przez kilka stadiów nimfy do owada doskonałego. Przy dokładnym przejrzeniu łóżka można czasem natrafić na zrzucone przez nimfy osłonki. Żyją zwykle 6 do 12 miesięcy i po tym czasie umierają naturalną śmiercią.

Pluskwy są delikatne, przez co podczas snu można je przypadkowo przygnieść. Stanowi to kolejne potwierdzenie na obecność insektów w naszym domu.

Inne sposoby na rozpoznanie pluskiew

1. Ślady krwi na pościeli

W pewnych okolicznościach można napotkać też na pościeli ślady krwi jako skutek pokąsania przez pluskwy. W tym wypadku łatwo jednak o pomyłkę, ponieważ za podobne ślady nie zawsze odpowiedzialność muszą ponosić pluskwy, w rachubę wchodzi wiele innych owadów. Niemniej jednak plamy krwi mogą być wczesną wskazówką obecności w domu pluskiew.

Ten wskaźnik nie jest najważniejszy, jednak raz włączony alarm należy wykorzystać do sprawdzenia innych możliwych śladów obecności pasożytów. W porę odkryty problem można rozwiązać we wczesnym stadium, co może być poważnym sukcesem. Im wcześniej zadziałamy tym lepiej. Samica pluskwy domowej może złożyć od 250 do nawet 500 jaj. 

Pluskwy gryzą ludzi przeważnie we śnie.

2. Zapach owadów - wydzielina, którą zostawiają pluskwy

Przede wszystkim w przypadku zaawansowanego stadium opanowania domu przez pluskwy daje się zauważyć typowy słodkawy zapach. Chodzi tutaj o zapach wydzieliny, którą pluskwy stosują do wzajemnego wabienia. Im więcej pluskiew znajduje się w pomieszczeniu, tym bardziej intensywny zapach.

 

Pluskwa domowa - jak ją rozpoznać?
Pluskwa domowa - jak ją rozpoznać?

Pluskwy są trudne do wytępienia, choć oczywiście jest to w pełni możliwe. To na co warto zwracać uwagę podczas walki z nieprzyjaciółmi, to przede wszystkim pierwsze objawy. Im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiej uda nam się pokonać przybyszów. Warto uniknąć nerwów, korzystania z drogich metod, połączonych z próbami, błędami i niepowodzeniami. Jeżeli na naszym ciele pojawiają się ugryzienia i nie jesteśmy pewni skąd pochodzą, warto pokierować się wymienionymi wskazówkami i sprawdzić, czy pluskwy faktycznie dołączyły do grona naszych domowników. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas. 

 

Komentarze

 • Ewelina 2023-06-30T15:05:04.623Z

  Czy pluskwy mogą przejść od sąsiada sąsiad przynosi meble ze śmietników mebluje się 2 razy w roku tymi wersalkami.zauważylam że mąż ma ugryzienia na plecach i rękach ale on twierdził ze to uczulenie po paru dniach odsunęłam wersalkę i odkurzałam coś mi spadło na podłogę rozgniotlam a to była krew to już wiedziałam że to pluskwycaly dzień walczyłam z tym gownem zbierałam do fiolki robiłam parą już tydzień walczę wszystko wyprałam jeszcze jutro sprawdzę jak coś znajdę to pozbędę się tych wersalek mąż odkręcał listwy wszędzie robiłam parą nigdzie indziej nie było

  • Gość 2023-05-05T19:18:13.131Z

   A jeśli tylko jedna znalazłem, i to w jasnym kolorze , nie ma nic na łóżku żadnych śladów ,nic nie wskazuje to mam się martwić.?

   • Gość 2023-05-06T11:28:10.520Z

    Tak i proszę tego nie ignorować. Ja znalazłam jedną martwą dwa miesiące temu, wyrzuciłam do śmietnika i tyle. Okazało się ze mogła nie być martwa tylko zahibernowana, a teraz po 2 msc mam problem- pogryzione dziecko i szukam po kątach gdzie to cholerstwo mogło się zadomowić.. We wtorek mam już umówioną specjalistyczną ekipę bo zwariuję niedługo…

   • Niewyspany 2023-02-26T09:43:35.471Z

    U mnie po dwóch latach te suczyska powróciły,znowu walka .Już nawet śpię przy zapalonym świetle

    • Kamila 2023-01-05T03:53:13.707Z

     Mam pytanie gdzie najlepiej podłożyć te bomby o których mowa w komentarzu i gdzie je nabyć? Mam małe dziecko i niestety nie mogę się ich wyzbyć. Próbowałam wszystkiego ale nic to nie daje. Najwięcej tego cholerstwa znalazłam w łóżeczku ze 3 góra 4 kolonie. Jestem przerażona. Proszę pomóżcie mi😢

     • Patinka 2022-09-01T21:04:32.256Z

      Dzień dobry mam pytanie czy pluskwy zostawiają jajka na koldrze? Czy są one takie śliskie?

      • Ania 2022-03-30T07:51:37.452Z

       Witam serdecznie W październiku odkryłam ugryzienie na ciele synka trzy pod rząd.Dlugo nie myśląc zadzwoniłam po firmę specjalistyczną i zamówiłam wymrażanie.Teraz nic mnie nie gryzie ale od dłuższego czasu czuje dziwny zapach z kanapy na której śpię.Czy mogę mieć znów pluskwy ?? Z tym że nic nie gryzie.Nie wiem co robić proszę o radę

       • Gość 2022-01-09T10:30:38.909Z

        Gość. Mam pluskwy w wynajmowanym mieszkaniu. Wszystko zostawiam. Wyprowadzam się. Czy wszystkie ubrania muszę uprać zanim przewiózł.

        • Eee 2022-04-04T07:51:29.357Z

         Najlepiej wszystkie ubrania wyprac w temp 60°C, po przeprowadzce wszystkie ubrania wyprasować. Można też wszystkie ubrania zamknąć szczelnie w ciemnym worku i wystawić na słońce lub po przeprowadzce wyprac i wysuszyć lub wyprasować.

        • Gość 2021-10-17T20:41:15Z

         Witam. Na ciele corki od kilku miesiecy pojawiaja sie swedzace bombelki, czasami po 2, czasem jeden lub kilka na raz. Pluskwy w domu mialam kilka lat temu wiec od razu, pranie z suszeniem rzeczy w suszarce, spray, proszek i tzw bomby. Bez zmian. Sprawdzilam wszystkie szczeliny w sypialni i lozku nie znalazłam nic. Nie wiem co robic. Prosze o porade. Skad miec pewnosc z czym mam do czynienia?

         • Tooba.pl 2021-10-18T08:50:59Z

          Dzień dobry, w przypadku zauważenia objawów chorobowych na ciele zalecamy kontakt z lekarzem - na pewno pomoże na dolegliwości, a przy okazji być może podpowie, co wywołało zmiany skórne.

         • Asia 2021-10-09T09:31:21Z

          Czy ziemia okrzemkowa poradzi sobie z pluskwami??

          • Tooba.pl 2021-10-11T06:25:43Z

           Pani Asiu, bardziej polecamy rozwiązania, takie jak foggery, ale nie zaszkodzi spróbować także tej opcji. Pozdrawiamy.

          • Jadwiga 2021-09-26T10:18:48Z

           spotkałam na ciele (na nodze) w ciągu dnia podczas gotowania obiadu maleńkie ziarnko jakby piasku z plaży. dość twarde koloru jasnobeżowego, po potarciu nogą dłoni na jasnej podłodze pojawiły się czarne jakby odchody. Było to kilka razy, podejrzewam, że pluskwy są w zabudowie kuchennej, czy te drobinki to nimfy pluskiew ? Z góry dziękuję za odpowiedź

           • Gość 2024-04-02T08:39:35.824Z

            u mnie w domu spotykam takie ziarenka jak piasku na pościeli, na ubraniach, coś mnie gryzie również w ciągu dnia, są to mikroskopijne ugryzienia, pluskiew nigdzie nie ma, ale znajduję też coś co wygląda jak przecinek , nawet na twarzy, nie wiem co to może być, ale wiem, że gryzie, to jest duży temat.. od sierpnia 2023 nie mogę się tego pozbyć

            • Tooba.pl 2021-09-27T06:42:36Z

             Pani Jadwigo, trudno jest udzielić odpowiedzi na pytanie, gdy mamy tylko krótki opis. Pluskwy są bardzo charakterystyczne, jeśli chodzi o kształt. W dotyku są twarde (i trudno je zgnieść). Fragment z odchodami nie kojarzy się nam z pluskwami. Tak, pluskwy zostawiają je np. na pościeli, ale raczej nie gubią ich w opisany przez Panią sposób. Pozdrawiamy.

            • Gość 2021-09-25T08:48:40Z

             czy nimfy pluskiew mogą się poruszać w dzień i gryźć ?

             • Tooba.pl 2021-09-27T06:44:40Z

              Dzień Dobry. Jeśli jest ich dużo - mogą wychodzić za dnia, by poszukać pożywienia. Pluskwy preferują stałe miejsca przebywania, więc jeśli Pan/Pani zauważy je w dzień np. niedaleko listwy podłogowej, warto sprawdzić, czy nie ma tam kilku osobników więcej. Pozdrawiam.

             • Aaa 2021-07-25T14:49:08Z

              Nie mam fb, żeby podesłać zdjęcia. I dalej nic nie gryzie nic nie widać. Wszystko co miałam na łóżku dałam na intensywne plukanie... Jak założę to podeślę fotki. Dziękuję.

              • Gość 2021-07-23T04:11:01Z

               Strasznie siada na psychikę, zauważyłem 3 ukąszenia w ścieżce wokół bąbli jest fioletowe, a wkoło tego jest zaczerwienione, siedzę już 3 noc bez spania i obserwuje, ale nic nie widzę. Nie polecam :\\\\\\\\

               • Tooba.pl 2021-07-23T06:33:18Z

                Jeżeli problem będzie często się powtarzał, wtedy warto użyć w mieszkaniu bomby fogger. Koło łóżka powinno znaleźć się przynajmniej kilka martwych osobników - a to potwierdzi obecność szkodników. Oczywiście istnieją różnego typu proszki, ale bomby są najskuteczniejszą opcją, jeżeli nie jest się pewnym czy to pluskwy. Pozdrawiam.

               • Aaa 2021-07-22T19:14:16Z

                Patrzyłam na te zdjęcia w internecie i mi to tak nie wygląda. Jakby ugryzienia komara, ani nic podobnego. Mogę podesłać zdjęcia na maila.

                • Aaa 2021-07-22T19:11:27Z

                 Niby podobnie, ale nie do końca...

                 • Aaa 2021-07-22T19:04:06Z

                  Mówiła również, że to bardzo swędzi i musiała iść z tym do lekarza. Bo miejscami puchła

                  • Aaa 2021-07-22T19:03:01Z

                   Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Od kilku dni nie mam nic na ciele. Budzę się w nocy i dalej szybko szukam i podnoszę różne rzeczy. Mam jasne ściany, futryny i białe meble. Szukam szukam i dalej nic. Co do swędzenia podrapałam się kilka razy, ale nie we wszystkich miejscach. I nie swędzi tak jak ugryzienie komara. Nawet w połowie. Jestem alergiczką po ugryznieniu komara na działce bo jest blisko rzeki dostałam 3 razy zapalenia tkanki miękkiej. Dostałam kremy z antybiotykiem i antybiotyk doustny. Więc myślę, że takie coś by mnie bardzo uczuliło. Moja siostra która mieszkała w stanach była pogryziona przez pluskwy i mówiła mi, że to jest podobne, ale mało czerwone i

                   • Aaa 2021-07-20T18:38:54Z

                    Jeszcze najdziwniejsze, że leżę na łóżku w dzień a mnie czasem coś po chwili zaswędzi i patrzę a tam krostka

                    • Aaa 2021-07-20T18:35:43Z

                     Chce jeszcze dodać, że mam 2 małe psy jak zobaczą robaczka np. Chrząszcza itp to odrazu podbiegają i się niem bawią. Psy nie są pogryzione ani nie mają pcheł.

                     • Gość 2021-07-20T12:29:56Z

                      Czy da się tu jakoś wstawić zdjęcie?

                      • Aaa 2021-07-20T12:20:35Z

                       Witam. Od kilku dni mam liczne małe ugryzienia, które pojawiają się codziennie. Nie są one bardzo czerwone. Mój mąż który śpi że mną nie jest pogryziony. Przeszukaliśmy całe mieszkanie nie ma żadnych śladów. Nie mamy zagraconego mieszkania, ani dywanów więc sprawnie poszło. Na łóżku rozłożone zostało białe prześcieradło. Nie ma żadnych śladów również. Budzik ustawiam w nocy co 30 min i szybko podnoszę poduszki pościel itp. Też nic. Czy to mogą być pluskwy? Tydzień temu też zmieniłam proszek do prania.

                       • Tooba.pl 2021-07-21T11:22:26Z

                        Dzień Dobry. Proszę o zobaczenie zdjęć w Internecie, one dobrze obrazują ugryzienia pluskiew i mogą być pomocne. Niestety, pluskwy mogą upodobać sobie jednego żywiciela i na nim się skupiać. Druga osoba, w tym przypadku Pani mąż, może unikać tej nieprzyjemności lub nie występuje u niego zmiana - niektórzy są odporni na ugryzienia lub mają je na ciele tylko przez kilka lub kilkanaście minut. Jeżeli zmieniany był proszek, warto odczekać jeszcze jakiś czas i obserwować czy problem nie zniknie. Niestety, ale pluskwy mogą być szukane długo, ponieważ dobrze się chowają. Na pewno na białym prześcieradle łatwiej je znaleźć, choć często występują pojedynczo, a znalezienie jednego małego robaka na pościeli nie będzie łatwe. W ciągu dnia ugryzienia raczej nie występują, pluskwy preferują nocne terminy. Pytanie, które mi się nasuwa brzmi: czy ugryzienia swędzą intensywnie, np. jak ugryzienie komara? Czy sprawiają, że budzi się Pani w nocy? Osoby gryzione zazwyczaj narzekają na nieprzespane noc

                        • Tooba.pl 2021-07-21T11:24:00Z

                         W tym przypadku warto założyć, że to zmiana proszku lub alergia, skoro zmiany występują także w dzień. Pluskwy nie wychodzą w czasie dnia (a przynajmniej nie powinny) jeżeli jest ich mało. Jeśli jest ich dużo, wtedy mogą pojawiać się za dnia np. na ścianach.

                       • Ela.k 2021-07-10T17:39:21Z

                        Dzień Dobry, Czy po dezynfekcji pluskiew przez firme trzeba prać odzień ??

                        • Tooba.pl 2021-07-12T06:45:38Z

                         Pani Elu, najlepiej zapytać firmę, która usługę wykonuje. Mogę jednak zapewnić, że pranie w temperaturze 50-60°C zabija pluskwy, które mogły znaleźć się w ubraniach. Możliwe, że firma poleci wcześniejsze zrobienie prania, a następnie przechowanie ich w szczelnych workach (na czas dezynsekcji). Pozdrawiam.

                        • Urszula 2021-07-02T07:34:22Z

                         Mam ugryzienie tylko w jednym miejscu,codziennie w innym.Czy to może być pluskwa ?

                         • Tooba.pl 2021-07-05T06:01:55Z

                          Pluskiew może być w domu niewiele, choć ugryzienia zazwyczaj występują ścieżkami - kilka obok siebie. Pozdrawiam.

                         • Kornelia 2021-05-23T22:23:34Z

                          Dzień dobry. Zauważyłam na sobie ugryzienia (kilka ale w różnych miejscach) pojawiają się po nocy. Są prawie identyczne jak ugryzienia komara. Po przeszukaniu łóżka, szafy nic nie znalazłam. Ustawiłam pułapki na plusy (takie z klejem w środku) ale również tam nic się nie złapało. Co powinnam jeszcze zrobić? Nie widziałam żadnej pluskwy, krwi na pościeli.. Jednak ugryzienia pojawiają się sukcesywnie co kilka nocy.

                          • Tooba.pl 2021-05-24T06:10:28Z

                           Pani Kornelio, ugryzienia podobne do komara mogą być pluskwami. Najłatwiej nieprzyjaciół przyłapać w nocy, zaraz po ugryzieniu. Jeżeli śladom towarzyszy intensywne swędzenie to domownicy zazwyczaj nie mogą zasnąć - wtedy możemy przejść do poszukiwań. Ugryzienie zaczyna być odczuwalne po minięciu kilku minut, więc można przyłapać pluskwę na gorącym uczynku. Na pewno polecamy: 1. Wyprać pościel (przynajmniej 60 stopni Celsjusza) 2. Przejrzeć pościel po ugryzieniu (kołdra, poduszki i prześcieradło). Niestety, ale pluskwy są trudne do zauważenia. Często zdarza się tak, że pierwsze tygodnie zupełnie ich nie zauważamy, aż przypadkiem wpadnie nam w oko jedna, gdzieś na ścianie lub jasnej pościeli (na takiej są łatwiej zauważalne). Polecamy skorzystać z foggerów. Wymagają opuszczenia domu na kilkanaście godzin, ale jeżeli problem dopiero się zaczyna - mogą być najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Pułapki z klejem w wielu przypadkach są nieskuteczne.

                           • Tooba.pl 2021-05-24T06:11:26Z

                            Jeszcze jedna rzecz: warto sprawdzić, bo może się okazać, że mamy na ciele "ścieżkę" pluskiew. Jeżeli nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca, chodzą po ciele aż go nie znajdą, przez co często zdarzają się np. 3 lub 4 ugryzienia obok siebie. Pozdrawiam!

                            • Kornelia 2021-05-24T08:00:40Z

                             Mam w jednym miejscu takie dwa ugryzienia obok siebie. Reszta jest osobno (razem jakieś 5). Pościele i kołdra już przeorane ale to chyba nic nie dało. Czy w poduszkach z pieprzem mogą być? Albo w panelach? Czy rozpylanie proszku owadobójczego na pluskwy pomoże?

                             • Tooba.pl 2021-05-28T06:14:04Z

                              Najlepiej będzie zastosować bombę fogger - wtedy już na pewno powinniśmy znaleźć martwe osobniki na podłodze (jeżeli faktycznie w mieszkaniu są pluskwy). Odpowiadając na drugą część wiadomości: w panelach - tak, w poduszkach - sprawa jest bardziej skomplikowana. Pluskwy nie lubią trudnych do przejścia powierzchni, np. koców. Mogą mieć problem z wchodzeniem w poduszkę - ale na pewno warto przejrzeć poszewki.

                          • Asia 2021-05-16T21:51:40Z

                           Czy pluskwa wieczorem przy zapalonym świetle może chodzić po człowieku? ? ?

                           • Tooba.pl 2021-05-17T06:06:30Z

                            Pani Asiu - owszem. Jeżeli w domu mamy dużo pluskiew to mogą wychodzić za dnia. Jeżeli np. siedzimy na kanapie i przebywamy jedynie przy świetle telewizora, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pluskwy uznają porę na nocną. Jeżeli pluskwa chodzi po człowieku przy świetle to powinna zostawić za sobą "ścieżkę" ugryzień. Jeżeli taka się pojawi, najlepiej przeszukać miejsce przebywania (głównie meble). Pozdrawiamy.

                           • Nikola 2021-04-05T15:00:52Z

                            Mam pytanie czy to jest ugryzienie od pluskwy to jest taka czerwona plamka przy drugiej w trzech miejscach na jednej ręce z czerwoną kropką w środku

                            • Komentarz został odrzucony za treść niezgodną z regulaminem.
                             • TwojOgrodek.pl 2021-04-06T06:14:08Z

                              Dzień Dobry. Tak, jest to możliwe, ponieważ pluskwy tworzą "ścieżki". Czy ugryzienia występują częściej niż jednorazowo? Czy swędzenie przypomina ugryzienie komara? Pluskwy gryzą zazwyczaj w nocy, dlatego warto zwrócić uwagę na porę występowania ugryzień.