Piec kominkowy w pokoju dziennym

Piec kominkowy jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają pieniędzy, by zamontować tradycyjny kominek. Bez problemu ogrzeje pokój dzienny, a także będzie pięknym elementem dekoracyjnym.

Piec kominkowy zwany potocznie kozą to wolno stojący piec z zamkniętym i szczelnym paleniskiem. Wykonany jest z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Mniejszy koszt zainstalowania pieca kominkowego wynika z faktu, że posiada on gotową obudowę, zatem nie wymaga zabudowy. Zaletą jest także prosty montaż i możliwość rozmontowania w razie przeprowadzki.

Moc i sprawność

„Koza" jest doskonałym wyjściem dla tych, którzy nie mają pieniędzy na montaż tradycyjnego kominka. Należy jednak pamiętać, że nie ogrzeje domu w takim stopniu jak kominek, a zatem nie będzie mogła pełnić funkcji efektywnego źródła ciepła dla całego domu. Może jednak stanowić lokalne źródło ciepła ogrzewające pomieszczenie, w którym się znajduje.

Moc pieca kominkowego dobierana jest do wielkości pokoju. Piece dostępne na rynku mają moc od 2,5 do 15 kW. Przy zakupie należy jednak kierować się informacją o mocy nominalnej, nie zaś maksymalnej. Piece kominkowe przystosowane są do spalania drewna, peletów lub brykietu drzewnego. Sprawność pieca kominkowego opalanego drewnem wynosi średnio powyżej 70%, a opalanego peletami więcej niż 80%.

Materiałem akumulującym ciepło jest szamot. Warto zwrócić uwagę na fakt, że piec zawierający taką warstwę będzie się dłużej nagrzewał, ale także dłużej utrzyma ciepło. Proces spalania polepszy zaś wermikulit, który jest dobrym izolatorem. Chroni on piec przed przegrzaniem i deformacją obudowy, a użytkownika przed oparzeniem. Dzięki niemu ciepło jest uwalniane przede wszystkim przez szybę.

Sterowanie intensywnością grzania pieca kominkowego można regulować poprzez otwieranie lub zamykanie szybra oraz dokładanie różnej ilości drewna. Poza tym można sterować ilością powietrza dostarczanego do procesu spalania za pomocą przepustnicy. W piecach na pelety montuje się termostaty i czujniki temperatury, dzięki którym możliwa jest kontrola procesu

spalania. Nowoczesne typy pieców kominkowych mogą być sterowane zdalnie za pomocą pilota.

Materiał na piec kominkowy

Piec kominkowy może być wykonany ze stali lub z żeliwa. Od materiału wykonania zależy styl pieca. Żeliwo pozwala nadać mu wymyślną formę i ciekawe kształty, a zatem taki piec będzie wyglądał elegancko i stylowo. Stalowe piece mają prostą formę, która doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Poza tym są lżejsze i mniejsze od żeliwnych, z tego powodu mają mniejszą moc grzewczą.

Przygotowanie miejsca na piec kominkowy

Piec kominkowy nie ma takich wymagań jak kominek z wkładem, zatem można zamontować go w prosty sposób. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby podłączyć go do osobnego przewodu kominowego. Może być instalowany nawet w budynku wielorodzinnym, jednak nie wyższym niż 12 m, czyli czterokondygnacyjnym.

Chcąc zamontować piec kominkowy, należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym będzie stał. Obudowa „kozy" rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, zatem należy odpowiednio zabezpieczyć podłogę, ściany oraz strop w jej pobliżu. Miejsce, w którym ma stać, powinno być wyłożone niepalnym materiałem, a także muszą być zachowane odpowiednie odległości od mebli i innych sprzętów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.