Ogrzewanie kominkowe jako dodatkowe źródło ciepła

Myśląc o własnym domu, większość z nas marzy jednocześnie o ciepłym kominku, przy którym można będzie odpocząć w wygodnym fotelu. Rzeczywiście rzadko inwestorzy rezygnują z tej przyjemności. A skoro już tworzymy takie palenisko, dlaczego by nie wykorzystać jego mocy grzewczej w celach użytkowych, tj. do ogrzewania naszego domu, a nawet wody?

Za tym rozwiązaniem przemawia obok dodatkowych walorów estetycznych korzystna w porównaniu do innych technologii cena. Orientacyjny koszt ogrzewania typowego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 120 m², z wkładem średniej mocy, wynosi minimum 1400 zł za sezon grzewczy. Oczywiście cena będzie się różnie kształtować w zależności od parametrów kominka, przebiegu zimy i rodzaju drewna na opał.

Kominek stwarza przyjemną atmosferę i może być dodatkowym źródłem ogrzewania
Kominek stwarza przyjemną atmosferę i może być dodatkowym źródłem ogrzewania

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP)

W ofercie znajduje się kilka systemów technologicznych ogrzewania kominkowego. Jednym z nich jest tzw. system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ten pakiet zaleca się stosować dla większych domostw, gdyż bazuje on na pracy elektrycznej turbiny, która rozprowadza ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Turbina powinna być umieszczona możliwie najbliżej kominka i kierować ogrzane powietrze wprost do kanału nawiewnego. Opcję DGP należy rozważyć na etapie budowy, kiedy to możliwe jest optymalne ulokowanie wsadu, tak aby ciepło mogło być równomiernie rozprowadzane.

Kominek z płaszczem wodnym

Druga możliwość, którą często napotykamy wśród ofert, to ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym. Jest to nic innego jak połączenie kominka z układem c.o. Taki kominek działa na zasadzie tradycyjnego pieca olejowego czy gazowego. Woda gromadzona naokoło kominka (płaszcz wodny) lub w osobnym zbiorniku nagrzewana jest za pomocą instalacji gazowej do zaprogramowanej przez nas temperatury. Gdy ją osiągnie, system wyłącza ogrzewanie gazowe, a ciepłotę wody podtrzymuje już kominek. Ogrzewanie kominkowe łączy w sobie tradycyjny urok kominka, ogrzewanie domu i ogrzewanie wody.

Tradycyjny system ogrzewania kominkowego okaże się skuteczny pod warunkiem, że zainstalujemy go w niedużym domu, a kominek zlokalizujemy w centralnej części budynku.

Opcję DGP należy rozważyć na etapie budowy, kiedy to możliwe jest optymalne ulokowanie wsadu
Opcję DGP należy rozważyć na etapie budowy, kiedy to możliwe jest optymalne ulokowanie wsadu

Kominek a rekuperacja w domu

Najbardziej nowoczesną i zaawansowaną technologicznie możliwością ogrzewania kominkowego jest połączenie go z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. Jest to najbardziej ekonomiczne połączenie, które dzięki rekuperatorowi maksymalnie wykorzystuje ciepło, którym dysponujemy. Pogodzenie palenia w kominku z pracą rekuperatora wcale nie jest łatwe. Współczesne domy mają o wiele lepsze izolacje termiczne i coraz częściej problemem jest nie ogrzanie budynku, lecz ochrona przed przegrzaniem. Podobny problem pojawia się, gdy nieumiejętnie połączy się pracę rekuperatora z ogrzewaniem kominkowym. W tym systemie potrzebne są wsady kominowe z regulowaną mocą i ilością dostarczanego tlenu.

Tradycyjny system ogrzewania kominkowego

Tradycyjny, prosty system ogrzewania kominkowego również jest skuteczny, pod warunkiem że instalujemy go w niedużym domu (powierzchnia do 120 m²) i kominek zlokalizujemy w centralnej części domu. Wówczas ciepłe powietrze może proporcjonalnie rozchodzić się po wnętrzach siłami naturalnych praw grawitacyjnych. Czasami dla maksymalnego usprawnienia obiegu instaluje się krótkie odcinki przewodów wentylacyjnych prowadzące powietrze do trudniej dostępnych pomieszczeń – np. na poddaszu. Jeśli myślimy o takim tradycyjnym sposobie ogrzewania, koniecznie musimy stworzyć palenisko zamknięte. Stare, rekreacyjne kominki można przystosować na tę okoliczność za pomocą tzw. kasety kominkowej. Nie wymaga to demontażu starego kominka. Zamknięcie paleniska to podstawowy krok w tworzeniu kominkowego systemu ogrzewania. Eksperci podają, że w ten sposób zwiększamy efektywność ogrzewania z 15–20% przy otwartym palenisku do aż 60–70% skuteczności przy kominku zamkniętym.

W naszym osobnym artykule przeczytasz, jak ogrzać cały dom kominkiem.

Komentarze

  • RenataL 2021-11-16T12:01:24Z

    chyba się nie zrozumieliśmy - moje pytanie w sumie nie dotyczyło czy ma pachnieć drewnem palonym czy nie :):):) tylko czy jako drugie żródło grzania przy kotle gazowym - kominek nie powinien być tradycyjny - żeby wszystko nie było na jedno paliwo....

    • dobryklimat 2021-11-15T16:37:20Z

      Wg mnie obecnie tylko gazowy. Zapach można inaczej uzyskać, układasz kilka szczepów obok kominka albo kupujesz zapach i wpinasz do gniazdka.

      • Bartek 2021-11-09T14:46:46Z

        Zależy na czym bardziej Ci zależy? Mniej się brudzić czy mieć w domu piękny zapach palonego drewna ;)

        • RenataL 2021-11-09T15:16:35Z

          no właśnie pytanie chyba jest czy jako drugie żródło ciepła do kotła gazowego nie powinien być tradycyjny kominek ???? Wolałabym mieć posadek w domu i bezobsługowość ale wszystkie źródła mieć tylko na gaz ????

          • Bartek 2021-11-15T16:24:05Z

            No to zrób tak jak wolisz :D Lubisz drewno wal na drewno :)

        • RenataL 2021-11-08T17:21:42Z

          Sama zaczynam niebawem budowę domu i kominek będziemy instalować - jako dodatkowe żródło ciepła - mamy w planach kocioł gazowy jako tą podstawę pytanie czy w takim układzie powinniśmy inwestować w kominek gazowy czy raczej tradycyjny? Co jeżeli będzie awaria w dostawie gazu - zostaniemy bez ogrzewania? i co z tymi cenami gazu??? Może ktoś mądrzejszy doradzi, na który kominek się zdecydować ????

          • anetaz 2021-11-18T17:13:31Z

            jestem w podobnej sytuacji, odnawiam dom z kotłem gazowym i zastanawiam się nad kominkiem z płaszczem wodnym i z tego, co udało mi się wyczytać - gdy kominek dostarcza ciepło, kocioł gazowy jest automatycznie wyłączany. Jeżeli kominek się wygasi, a nadal będzie sygnał ze sterownika pokojowego, wymuszający grzanie, to wtedy automatycznie załączy się kocioł gazowy. To oznacza ekonomiczniejsze ogrzewanie.

            • szymonlewandowski 2021-11-12T10:04:30Z

              proponuję kominek na gaz -zawsze masz możliwość podpięcia butli gazu przenośnej łatwo dostępnej -jest czysto jest klimat i masz to czego oczekujesz

              • RenataL 2021-11-14T12:19:22Z

                niby tak - rozmawiałam z instalatorem, który mi polecał kominki Defro - tez rekomendował gazowy - chociaż w ich ofercie są i gazowe i tradycyjne, dlatego nadal się zastanawiam, który wybrać bo ceny gazu nie wiem czy w końcu przestaną rosnąć a i tak już są wysokie....

                • HANNA SZYM 2021-11-23T05:54:46Z

                  kominek gazowy jest petarda jako dodatkowe źródło ciepła -czysto -ciepło i mega wygoda - czysto wokół kominka - no i z tego co mi kobiecie powiedział instalator to większa sprawność cieplna -ale nie bedę za wiele pisać o tym bo to nie moja działaka:)

                  • Anna Szymanek 2021-11-28T15:40:20Z

                    Kominki gazowe to nowość ale fakt dają klimat i ciepło tzw. czyste -polecam jako alternatywę kominka na drewno -sprawdza się super

                    • HaniaHania 2021-12-28T05:23:56.417Z

                      Kominek gazowy to i ciepło i czysto a drewno można połozyc obok aby był zapaszek :) i rzekłabym mamy to czego oczekujemy od kominka a że na gaz to chyba tylko lepiej