Korek na ścianach i podłodze

Szukając pomysłu na wykończenie ścian, warto rozważyć zastosowanie okładzin korkowych. Są trwałe, odporne na wilgoć, łatwe w pielęgnacji, a przy tym wyciszają pomieszczenia i nadają im wyjątkowy klimat. Korek to materiał, którego używa się również do dekorowania podłóg.

Materiał wykończeniowy, który znajduje tak szerokie zastosowanie, pochodzi z kory dębu korkowego – rośliny, którą można spotkać w klimacie śródziemnomorskim. Co kilka lat pień drzewa obiera się z kory, uzyskując w ten sposób cenny materiał i nie niszcząc samego drzewa. Obecnie raczej trudno jest spotkać przygotowane z tego surowca jednolite płyty, znacznie częściej stosuje się aglomerat korkowy. Materiał ten posiada wiele zalet, a od wcześniej stosowanych płyt pozytywnie odróżnia go większa odporność na wilgoć oraz temperaturę (nie odkształca się tak pod ich wpływem).

Korek wycisza pomieszczenia i sprawia, że stają się bardziej przytulne
www.refresheddesigns.blogspot.com
Korek wycisza pomieszczenia i sprawia, że stają się bardziej przytulne

Prawie jak drewno

Korek jako materiał wykończeniowy ma szansę przypaść do gustu wszystkim tym, którzy doceniają walory drewna, zalety obydwóch surowców są bowiem zbliżone. Podobnie jak drewno posiada zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci, zatrzymuje ciepło we wnętrzach oraz wycisza je. Poza tym korek, wbrew pozorom, jest materiałem, który trudno się pali, jest bardzo trwały, a na dodatek elastyczny. Ewentualne wgniecenia, jeżeli tylko nie została uszkodzona struktura samego materiału, nie powodują stałego odkształcenia, a sprężysty korek szybko wraca do kształtu wyjściowego. Jednocześnie jest to materiał, który umożliwia oddychanie ścian. Nie pojawiają się na nim grzyby i inne wykwity, a jeśli zostanie właściwie przygotowany (zaimpregnowany), okaże się wystarczająco odporny na wilgoć, żeby znaleźć zastosowanie nawet w kuchni lub łazience. Korek nie sprawia przy tym problemów podczas czyszczenia; ma właściwości antystatyczne i jest polecany nawet alergikom. Jego powierzchnia może być myta wodą, a trwale uszkodzone elementy nietrudno wymienić. Ściany nim pokryte stają się ciepłe i przyjemne w dotyku.
Ewentualne niedogodności związane z zastosowaniem korka, dotyczą montażu. Przy tej okazji wymienia się konieczność użycia specjalnych walców, aby płyty korkowe nie odklejały się od podłogi, oraz zaleca się stosowanie listw maskujących w narożnikach okładzin korkowych na ścianach.

Elastyczny i trwały korek to doskonały materiał na podłogi
www.refresheddesigns.blogspot.com
Elastyczny i trwały korek to doskonały materiał na podłogi

Boazerie, tapety, panele

Do wykończenia ścian używa się boazerii korkowej, w postaci mniejszych lub większych płyt składających się z dwóch warstw (drobno mielonego korka oraz wierzchniego grubego korka dekoracyjnego), lub tapet korkowych, które tworzy cienka warstwa korka na papierowym podkładzie. Na rynku są dostępne płytki korkowe o rozmaitych wzorach, kolorach (naturalnych, a także woskowane bądź malowane) oraz fakturze. Płytki naturalne należy impregnować woskiem, a jeśli są przeznaczone do miejsc najbardziej narażonych na wilgoć - lakierem do drewna. Eksperci jednak bardziej polecają kupowanie wykładzin z naniesionym już lakierem, ponieważ jest on bardziej trwały niż ten nałożony sposobem domowym.
W przypadku podłóg na rynku dostępne są również dwa rodzaje materiałów: panele do montażu nieprzyklejanych do podłoża tzw. podłóg pływających oraz płyty do zastosowania na wylewkach samopoziomujących.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.